DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pedala acceleratie, prea moale...se poate regla ?

klaus
post 5 May 2007, 21:36
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@blackcatt, e normal.
Baga-te si tu sub bord si fa operatia cu mana ca sa vezi ce se intampla de fapt...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackcatt
post 22 May 2007, 14:08
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 26 March 07
From: Gl




Revin... Dupa ce merg cativa km pe caldura, pedala de acceleratie efectiv se blocheaza, nu mai merge apasata dacat cu ceva efort, ceea ce nu este deloc convenabil, mai ales la plecarile de pe loc. Am verificat cablul de acceleratie, l am si gresat, merge usor. Problema am sesizat o la sistemul de parghii legate de cablu, care atunci cand motorul este f cald merge greu, agata undeva, la inceput de cursa. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles. Credeti ca se poate rezolva altfel decat la service?


--------------------
Renault Koleos 2012 4x4 150 cp diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 May 2007, 14:21
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai ai gresat sistemul de parghii de pe corpul clapeta?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackcatt
post 22 May 2007, 14:30
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 26 March 07
From: Gl




Am incercat, dar fara sa dau filtrul jos... Ma gandeam ca s-ar putea sa aiba vreun sigiliu si mai rau fac...


--------------------
Renault Koleos 2012 4x4 150 cp diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blackcatt
post 24 May 2007, 15:46
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 26 March 07
From: Gl




Nu am putut edita mesajul anterior...
Am fost in service si am lasat masina. Mi au spus ca dureaza cam 10 minute ca sa schimbe cablul, desi le am zis ca nu e de la cablu. Dupa vreo 15 min au inceput sa se adune in jurul masinii, de parca nu mai vazusera asa ceva. Au demontat corpul clapeta, s au uitat la el, au strans ceva pe acolo, l au montat, l au demontat iar, timp de vreo ora, dupa care au plecat cu el... N am mai rezistat si am plecat, nu inainte de a intreba ce are... Pai au demontat sistemul ca sa vada defectul... vad si eu asta am zis... In fine, mi au zis ca ma suna cand e gata, sper ca azi.

Edit: S a rezolvat totul dupa un reglaj la corpul clapeta.

This post has been edited by blackcatt: 24 May 2007, 17:20


--------------------
Renault Koleos 2012 4x4 150 cp diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ahernar
post 10 Jul 2007, 18:47
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 July 05
From: Bucuresti




Eu l-am pus asa : (atasament) . E un arc de la berlina , nu ala de acceleratie . Nu cred ca este versiunea finala dar am vrut sa-l dau jos fara urme , ca cine stie, pierd garantia la frane tongue.gif

Attached thumbnail(s)
arc.JPG ( Size: 104.61k ) Number of downloads: 427


--------------------
DACIA Logan EASY 1.4 2007 - B-yy-HWP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyr81
post 10 Jul 2007, 19:30
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 21 January 07




biggrin.gif
Super idee! Chiar te felicit, poate o sa o aplic si eu, ca imi omoara piciorul...


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus - B 53 RCA
1.4mpi gri platine
Renault Megane 2007 - B 810 RDU
1.5dci albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cpetru
post 3 May 2009, 18:05
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 23 May 07
From: Iasi




Acuma, ofera cineva o solutie si pentru dci ? Ca nu am vazut cablu sa ajunga pe la motor.
Asa cum mai spunea cineva, dupa 2 ani si 50k km, nu m-am obisnuit si nici nu cred ca ma voi obisnui. Ba mai mult, mi-au aparut dureri de spate ca nu pot tine calcaiul stang pe podea nici piciorul drept relaxat la viteza constanta.

A desfacut cineva cutia aia in care sta pedala de acceleratie ? Se poate intari de acolo pedala?

Am urcat intr-un 207 si la masina aia puteai ramane cu calcaiele pe podea permanent si cu picioarele sprijinite pe pedale. Deci, intr-un fel, trebuie sa se poata.


--------------------
Dacia Logan Abs+ dci 7o cp 2007 - XX oo BAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 10 Jul 2010, 00:33
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




E veche treaba pe aici, dar am chef de povestit. Cand am luat masina, aveam aceeasi senzatie. Frana era cam tare, la prima vedere, s-a lasat cu timpul, m-am obisnuit si eu, nu ma incurca acum; ambreiajul parea ok, desi cam sus; s-a lasat si el. Pe ambreiaj NU tin piciorul, doar il apas la nevoie. Acceleratia in schimb imi dadea dureri in laba piciorului, la drum lung, exact din acelasi motiv, ca parea pedala prea moale. Am reusit cumva sa ma obisnuiesc, calcaiul e pe podea, iar dreptul il sprijin usor, la drum lung, in mocheta lateral; daca sunt atent, nu am probleme, dar si eu mi-as fi dorit sa fie pedala ceva mai tare.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 07:54
Forum Renault