DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cotiera

IRONICK
post 21 Jul 2006, 08:27
Post #481


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(simon @ 21 Jul 2006, 07:32)
[...] mai putin inchiderea si deschiderea centurii din dreapta care, fara o ridicare a cotierei la verticala, este pura prestidigitatie
*
Incearca sa inchizi centura cu mana dreapta. Nu o folosi pe stanga ca asa se intampla.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Jul 2006, 09:32
Post #482


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




@mem si IRONICK
Multumesc pentru sfaturi.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog 4 ever
post 21 Jul 2006, 11:31
Post #483


DINAMO BUCURESTI


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 July 06
From: Constanta




Cotiera numai pe Logan merge?


--------------------
VW POLO HAPPY,Logan ABS plus 2009,2009 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu13
post 21 Jul 2006, 11:44
Post #484


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 July 06




Smeagol, gasesti in Piata Decebal...65 RON...si sunt multe modele


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Jul 2006, 15:47
Post #485


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(mem @ 21 Jul 2006, 09:23)
"incuietoarea" centurii este fixata de scaun, asa ca trebuie sa misti scaunul cu totul mai in fata ca sa poti avea acces.
*


Da, asa este. Tocmai am incheiat testele rolleyes.gif si am rezolvat problema. Conditia ca sa inchizi/deschizi usor centura la locul din dreapta este sa pozitionezi scaunul astfel incit incuietoarea sa se aseze in dreptul piciorului cotierei.
In acel loc incuietoarea este impinsa spre scaun de respectivul picior si, astfel, sta mai aprope de scaun fiind usor accesibila, poti s-a pui centura in mod obisnuit cu mina stinga.
Daca scaunul este dat mai in fata atunci incuietoarea scapa sub bratul cotierei si este mai greu de accesat.

This post has been edited by simon: 21 Jul 2006, 15:48


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 30 Jul 2006, 20:49
Post #486


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Pentru scaunul soferului nu mai este valabil sfatul de mai sus pentru ca il dam mai in spate sau mai in fata dupa cit de lungi sau scurti sintem icon_mrgreen.gif, dar am observat ca accesul la incuietoarea centurii este facilitat daca scaunul este reglat pe inaltime cit mai jos.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 18 Aug 2006, 07:13
Post #487


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Codrin @ 12 May 2006, 00:00)
Se rabateaza cotiera si apoi se poate trage frana de mana. Mai greu cu prinderea centurii de siguranta, trebuie sa ai degete finute sa te strecori.
*


am o intrebare pt cei care si-au montat cotiera originala....ok, ridici cotiera si tragi frana de mana cand o lasi peste noapte, da' in trafic daca ai nevoie de frana de mana?ridici cotiera si o lasi inapoi de fiecare data?sau merge si asa dar mai greu? merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 18 Aug 2006, 07:48
Post #488


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Daca n-a remodelat Videanu Bucurestiul in ultima luna, nu prea vad cum folosesti tu in mod curent frana de mana in trafic. unsure.gif

edit: cu cotiera lasata jos nu merge sa tragi frana indeajuns. Trebuie ridicata de fiecare data.

This post has been edited by Codrin: 18 Aug 2006, 08:02


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 18 Aug 2006, 07:57
Post #489


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Codrin @ 18 Aug 2006, 08:48)
Daca n-a remodelat Videanu Bucurestiul in ultima luna, nu prea vad cum folosesti tu in mod curent frana de mana in trafic.  unsure.gif
*


eu nu stiu pe unde ai tu drumuri, eu am intrebat pentru ca stiu ceva, nu crezi?bineinteles ca ma refeream la plecari din panta, diverse parcari sau manevre in care ma ajut de frana de mana....si cred ca iti dai seama ca nu e vorba de manevre pe drum drept...oricum era o intrebare strict cum se mai poate folosi frana de mana si atat, daca vrei sa raspunzi ok daca nu merci oricum

This post has been edited by aqua: 18 Aug 2006, 07:58


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 18 Aug 2006, 08:11
Post #490


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Eu duc mana prin dreapta cotierei si manevrez cu varfurile degetelor. Dupa ce am exersat de cateva ori, pot sa ridic fara probleme vreo 5 dinti si sa o las jos, inclusiv in trafic.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2006, 09:13
Post #491


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(aqua @ 18 Aug 2006, 08:57)
ma refeream la plecari din panta, diverse parcari sau manevre in care ma ajut de frana de mana....si cred ca iti dai seama ca nu e vorba de manevre pe drum drept...
*
Eu de mult de tot nu mai folosesc frana de mana la plecarile din rampa... Nu mai zic de alte manevre (parcare)...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 18 Aug 2006, 09:23
Post #492


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 18 Aug 2006, 10:13)
Eu de mult de tot nu mai folosesc frana de mana la plecarile din rampa... Nu mai zic de alte manevre (parcare)...
*


ce sa zic, e ok , fiecare cum e invatat sau cum ii place, mie drept sa zic chiar imi place sa folosesc si frana de mana chiar daca m-as putea descurca si fara ea, dar asta doar in trafic, nu obisnuiesc sa o las parcata cu frana de mana trasa, m-am exprimat eu gresit cu parcarea si frana de mana


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ClaudiuFlorin
post 25 Aug 2006, 16:50
Post #493


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 January 05




QUOTE(Codrin @ 10 May 2006, 18:28)
Am primit jucaria comandata in Bucuresti cu codul ala ''prost''. 04.gif

E perfecta ca inaltime iar scaunele inca se mai pot regla.

Da, e ungureasca.
*




Da se pot regla daca le dai mai in fata... frate cata bataie de cap pt client din cauza prostiei producatorului, care putea sa puna reglazele pe partea opusa ascaunului radmasa.gif prefer sa-mi las mana dreapta sa fluture...


--------------------
Dacia Logan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 26 Aug 2006, 18:22
Post #494


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




ca sa nu se mai miste cotiera cu tot cu partea aia de plastic care acopera frana de mana, deci cea in care se prinde cotiera am facut o tabla care sa o prinde sub mocheta sub suruburile de la scaune si in partea de sus sa infiletez cotiera prin plastic si apoi sa treaca si prin tabla facuta de mine si astfel sper sa fie mai rigida. in poza e tabla dar nu e gata. mai e de lucru la ea si luni cred ca o fac si pun poze cu rezultatul final. wink.gif


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 28 Aug 2006, 17:25
Post #495


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




poze cu tabla in forma finala...aproape finala ca am vopsit-o neagra si i-am pus niste kiplinguri ca sa se insurubeze holtzsuruburile in ea.


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Aug 2006, 18:28
Post #496


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




pt cei care au probleme cu frina de mina: se regleaza in asa fel incit sa tina bine la primii dinti (acum trebuie sa tragi pina in tavan de maneta aia) si se actioneaza prin partea dreapta, cu virfurile degetelor, cum s-a spus mai la deal... ce mari probleme isi fac unii...
pina una alta, foarte tare d-le silviu, nota 10+ pentru straduinta


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 6 Sep 2006, 07:52
Post #497


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




acum 10 minute m-a sunat domnul de la automarcus ca au venit cotiere la amg in pantelimon, 210 RON si cica astea venite acum sunt imbunatatite cu o structura metalica, nu am vazut inca ma duc dupa amiaza , poate mai sunt persoane interesate


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 6 Sep 2006, 11:50
Post #498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




am gasit in targ la mine in Craiova cotiera de Logan cu 850mii.arata bine,era rabatabila,culoare neagra.acum nu stiu daca se merita,dar e mult m ieftina decat altele.oricum pe mine nu ma intereseaza,dar pt cei care vor...


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 6 Sep 2006, 12:59
Post #499


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Am vazut si eu, la ala cu taraba din colt, in targ, nu? E de calitate foarte proasta, n-as lua de acolo in nici un caz. Si cand am intrebat eu erau 80lei...


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 6 Sep 2006, 13:22
Post #500


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




sunt modele si modele, nu cred ca pentru logan e vreuna care sa arate mai bine decat cea originala, si culoarea parca se potriveste altfel decat negru, zic si eu


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stiancu
post 6 Sep 2006, 15:33
Post #501


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 2 July 06




asta incercam sa spun si eu k e dubios de ieftina si la calitate se vede


--------------------
dacia logan logan amiance 2004 - dj 77 yan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 6 Sep 2006, 17:59
Post #502


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




ai dreptate aqua ... sunt 210ron si au o structura de fier pentru sustinerea cotierei ... azi mi-am luat-o si intr-o ora am si montat-o ... am stat 30 min sa desfac un surub tongue.gif

satisfacut 100% de cotiera ... e perfect centrata si nu se misca nici un mm nici in fata-spate nici in laterale si are loc special si pentru pentru cei cu butoane geamuri spate

mai incolo pun si poze ... cu instructiunile ca se vede cel mai bine tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 6 Sep 2006, 19:17
Post #503


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




QUOTE(Boggy @ 6 Sep 2006, 18:59)
ai dreptate aqua ... sunt 210ron si au o structura de fier pentru sustinerea cotierei ... azi mi-am luat-o si intr-o ora am si montat-o ... am stat 30 min sa desfac un surub tongue.gif

satisfacut 100% de cotiera ... e perfect centrata si nu se misca nici un mm nici in fata-spate nici in laterale si are loc special si pentru pentru cei cu butoane geamuri spate

mai incolo pun si poze ... cu instructiunile ca se vede cel mai bine tongue.gif
*




iti dai seama ca vrem poze si cu ea montata sa vedem cum sta, cum arata, de unde ai luat-o, de la dealer?


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 7 Sep 2006, 06:50
Post #504


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Boggy @ 6 Sep 2006, 18:59)
ai dreptate aqua ... sunt 210ron si au o structura de fier pentru sustinerea cotierei ... azi mi-am luat-o si intr-o ora am si montat-o ... am stat 30 min sa desfac un surub tongue.gif

satisfacut 100% de cotiera ... e perfect centrata si nu se misca nici un mm nici in fata-spate nici in laterale si are loc special si pentru pentru cei cu butoane geamuri spate

mai incolo pun si poze ... cu instructiunile ca se vede cel mai bine tongue.gif
*


mi-ai luat-o inainte smile.gif, eu doar am luat-o ieri, inca nu am pus-o, nu aveam sculele necesare, ai dat gauri cum zice in prospectt? cum ai facut? cu diam. de 3 si 5? intrebare: in afara de surubul de sub capacel consola care acopera frana de mana se mai tine in ceva?butonasul de reglat oglinzi cum il scot?trag de el? cotiera se gaseste la auto marcus langa cora pantelimon, aseara mai erau destule
apropo structura de fier venita din fabrica e ceva in genul facut de silviu 79 doar ca se fixeaza direct in surubul care fixeaza consola centrala


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 7 Sep 2006, 15:48
Post #505


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




QUOTE(aqua @ 7 Sep 2006, 07:50)
mi-ai luat-o inainte smile.gif, eu doar am luat-o ieri, inca nu am pus-o, nu aveam sculele necesare, ai dat gauri cum zice in prospectt? cum ai facut? cu diam. de 3 si 5? intrebare: in afara de surubul de sub capacel consola care acopera frana de mana se mai tine in ceva?butonasul de reglat oglinzi cum il scot?trag de el? cotiera se gaseste la auto marcus langa cora pantelimon, aseara mai erau destule
apropo structura de fier venita din fabrica e ceva in genul facut de silviu 79 doar ca se fixeaza direct in surubul care fixeaza consola centrala
*



in spate are un surub sub capacel care se desface cu torx de 20 iar in fatza are niste cleme de plastic, misti de consola stanga -dreapta si iese. butonul de oglinzi in tragi in sus si apoi apleci ca sa iasa mufa ca e la 90 de grade.
suportul de metal se fixeaza doar in surubul de sub capacel?


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 7 Sep 2006, 16:03
Post #506


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




dupa ce se desface surubul din spate pt consola centrala nu e nevoie de scoaterea acesteia din lacas ... eu pur si simplu am ridicat-o putin si am introdus suportul de metal sub ea ... a fost nevoie sa tai putin din mocheta dar nu se vede dupa ce totul este pus la loc ... gauri am dat cu surubelnitza tongue.gif e un plastic foarte moale si intra orice in el ... acum pun si poze

P.s. dupa ce se monteaza suportul de metal nu mai e nevoie de surubul vechi pentru fixarea consolei ... este inlocuit cu o piulitza venita cu cotiera

am luat-o de la dealerul dacia constanta dar fiti atenti ... azi a vrut si un prieten sa isi ia si incercau sa ii vanda cotiera veche fara suport de metal la acelasi pret ... sunt foarte smecheri astia care lucreaza in comert wink.gif

This post has been edited by Boggy: 7 Sep 2006, 16:11


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 7 Sep 2006, 16:14
Post #507


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




poze

cotiera1.jpg ( Size: 114.31k ) Number of downloads: 876
cotiera2.jpg ( Size: 111.4k ) Number of downloads: 837
cotiera3.jpg ( Size: 105.03k ) Number of downloads: 777


in realitate cotiera este perfect centrata ... frana de mana vine exact pe mijlocul ei, nu se clatina deloc iar interiorul este invelit intr-o captuseala de plus ... altceva nu mai stiu ce sa zic tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Sep 2006, 16:20
Post #508


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Codul este identic cu al primei cotiere 6001998148. Deci atentie cand se comanda sa nu va aduca phase 1.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 8 Sep 2006, 07:02
Post #509


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




gata am pus-o si eu aseara, partea grea a fost aia sa pup gaurile de la structura cu alea de la suportul cotierei..oricum a meritat, chiar si alea doua gauri care le-am dat aiurea blush.gif , s-a asezat super frumos si e o placere acum sa-ti lasi mana sa se odihneasca pe cotiera, momentan nu stiu de ce dar nu-mi mai sta clapita aia de plastic care acopera surubul central, nu i-am facut absolut nimic dar nu mai prinde de nici un fel, de prins o prind eu cumva dar nu reusesc sa-mi dau seama de ce nu mai vrea


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 8 Sep 2006, 07:11
Post #510


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




mad.gif ..." am luat-o de la dealerul dacia constanta dar fiti atenti ... azi a vrut si un prieten sa isi ia si incercau sa ii vanda cotiera veche fara suport de metal la acelasi pret ... sunt foarte smecheri astia care lucreaza in comert ".....
Maiales astia din Constanta...de la Rent Car... mad.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:55
Forum Renault