DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amortizor spate?

felix
post 25 Mar 2003, 10:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 11 January 03




Din ciclul "lupta cu scartzaiturile" am purces si eu la anihilarea pe baze stiintifice a respectivelor....Am printat tutorialul "Scartaieli enervante spate - o metoda de rezolvare" - thx Muhi - si incet, incet se facu liniste.

Singurul trancanit persistent a ramas pe stanga spate (parca aveam o piulitza undeva prin caroserie), asa ca am luat un coleg de servici pe bancheta din spate pe post de observator si am inceput sa dau rotocoale prin cartier. Asa am realizat ca trancanitul nu venea din-nauntru ci de undeva din dreptul rotzii.

Colegul meu care se pricepe cat de cat mi-a spus ca e dus amortizorul spate. Ca sa imi arate, s-a lasat pe masina, iar aceasta a revenit la normal destul de greu. De aceea va intreb daca stiti care sunt simptomele pentru un amortizor stricat si daca trebuie sa le schimb pe amandoua


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 25 Mar 2003, 10:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Daca masina e efectuat multe oscilatii (peste 2, 3) amortizorul este stricat.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Mar 2003, 11:26
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Amortizorul tocmai asta trebuiesa faca... sa amortizeze oscilatiile arcului... daca te apesi pe masina si ea revine mai greusi fara sa oscileze amotizorul isi indeplineste functia... INSA... el poate fi defect din diferite motive (ce tin si de tipul constructiv) si sa "bata"... zgomotul, bataia este ritmica...si compusa din mai multe batai succesive... iar zgomotul este unul "infundat"...

in cazul tau cred ca este vorba de altceva!

de cand ai masina si ce fel de amortizoare ai... ?


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felix
post 25 Mar 2003, 13:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 11 January 03




[quote="Alexandru Molnar"]

Masina este din octombrie 2001, eu am cumparat-o de approx. 1 luna.

Trancaneala nu stiu daca e recenta, pentru ca la cate zgomote are DSN ... sad.gif

Atunci cand apas spatele masinii cu mana nu se aude nimic, chiar daca . Am scos si roata si nu se vad urme de ulei pe amortizor (am inteles ca din fabrica sunt cu ulei nu cu gaz?!). Flansele care acopera arcurile la capete sunt crapate si am inteles ca ar putea sa fie si acestea o sursa de zgomot...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 25 Mar 2003, 13:54
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




octombrie 2001 inseamna ca ai amortizoare bilstein pe gaz...din ianuarie 2001 se pun monroe pe ulei.... amortizoarele pe gaz au insa si o perna de ulei!... problema cu ele este alta..sunt prea rigide iar spatele masinii fiind usor, ajung sa bata in capete...adica sa se deschida la maxim... daca perna de ulei cedeaza, ajung sa faca acel zgomot de care iti spuneam...

incearca un experiment... incarca bine de tot portbagajul sau pune vreo 2 grasi in spate smile.gif ... si apoi vezi daca mai face!

octombrie 2001 + 18 luni = martie 2003 deci cam la limita garantiei... daca mai este garantie, fugi repede la service si nu te lasa aburit ca garantia la amortizoare e doar 6 luni.... ca nu este asa... tu fa constatarea si apoi suna la Vocea Clientului, fa sesizare (cere numarul ei) si solicita inlocuirea lor... sau raspuns scris ca nu... totul este sa faci sesizarea in termenul e garantie...apoi se poate rezolva si daca ai iesit...

poate fi insa si altceva decat amortizorul!... dar cam toata lumea care a avut pe gaz, a ajuns la schimbarea lor...succes


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felix
post 25 Mar 2003, 14:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 11 January 03




[quote="Alexandru Molnar"]

Din pacate nu mai am garantie, proprietarul anterior nu a facut revizia de 20 mii (acum are 25k).

Cred ca am sa le schimb la Latin Efe, au pachet la 1.5 mil, amortizoare+manopera.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 17:44
Forum Renault