DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbare ax volan

cristihbrother
post 2 Apr 2007, 13:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Salut
Am si eu o problema cu axul inferior volan.Am un zgomot la viraje...sper sa nu fie caseta de directie...ma poate sfatui cineva?
Stiu...CA S-A MAI DISCUTAT PROBLEMA ASTA....vreau doar sa stiu daca A AVUT CINEVA PROBLEMA ASTA DE CURAND SI CAT L-A COSTAT !
Multumesc

This post has been edited by cristihbrother: 2 Apr 2007, 14:03


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIRABELA_OANA
post 2 Apr 2007, 15:57
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 March 07




salut,axul e vreo 2 mil si-l poti scimba si tu



--------------------
DACIA SUPERNOVA 2001 - XX.XX.XXX
STATI CUMUINTI CA NU E BINE...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codru50
post 2 Apr 2007, 15:57
Post #3


You have chosen to ignore Sony


Group: Members
Posts: 73
Joined: 21 October 05
From: Bucuresti




Am schimbat axul volan in weekend. Piesa a costat 180 RON din targul Vitan.
Manopera nu as putea sa iti spun exact cat a fost, pentru ca am schimbat mai multe piese la ea.


--------------------
/ / /
Fost proprietar de Dacia SuperNova, Rapsodie, 1.4, 75CP, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horiajam
post 2 Apr 2007, 16:30
Post #4


Viitor fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 190
Joined: 16 January 05
From: Iasi




Am schimbat ax inferior volan la 72000 km.
Piesa 180 lei si manopera ~ 40 lei.



--------------------
Dacia SuperNova Fosta Europa - 3 - IS - 4817
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 2 Apr 2007, 17:06
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Daca-l schimbi, inainte de montare trage peste crucea cardanica exterioara un burduf de bieleta plin la maximum cu vaselina si prinde-i capetele cit poti de strins cu bride de plastic ca cele cu care isi mai prind unii capacele de roti.Dupa cca. 2 ani il reumpli cu vaselina. Astfel vei prelungi considerabil de mult durata de viata a crucii cardanice exterioare care din proiectare nu este protejata deloc.Eu asa am facut si de 2 ani nu am nici cea mai mica problema, chiar acum 3 saptamini am reumplut burduful cu vaselina si crucea era lucioasa ca in prima zi.Axul original l-am schimbat pe la 48000 de Km. si acum am 69000.


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian.bisty
post 2 Apr 2007, 18:35
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 24 March 07
From: Braila




exact ca Remus am procedat si eu si a dat roade ma invatat si pe mine un taximetrist.
nu ar fi greu de schimbat ca in doi insi treaba e f usoara


--------------------
Renault Megane 3 2015 Kadjar 2017
zxcxzcz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 3 Apr 2007, 08:15
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




salut si va multumesc pentru raspunsuri.
Nu credeti ca poate fi caseta de directie cea care face zgomotul asta?Eu sper sa nu, ca ar fi cam scumpa.
Mersi si m-ai astept sfatuiri....cum pot sa depistez ce e, caseta sau axul?La viraje, volanul imi revina la loc...dar totusi...cine stie
Salut


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 3 Apr 2007, 18:30
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Trebuie specificat ce fel de zgomot ai tu. In general axul volan inferior de Supernova are un zgomot la viraje.Cel original al masinii dupa cca. o saptamina de la cumparare prezenta un "trosc" destul de puternic dar numai la iesirea din parcare cu rotile virate aproape sau chiar la maxim, masina masina rulind cu viteza mica.A ltfel era perfect. L-am schimbat fiindca dupa 4 ani facuse un mic joc sesizabil la crucea cardanica de jos, cea neprotejata. Cel de pe masina se comporta la fel acum, numai ca a inceput sa trozneasca dupa cca. 2 saptamini de la montare, dar datorita burdufului nu are nici un pic de joc in articulatia cardanica. Cred ca trozneste fiindca este realizat din 2 bucati, astfel ca la impact sa se plieze si sa nu intre in cutia toracica a soferului.Cita vreme nu ai joc la volan in mod normal axul este bun, dar fara burduf are viata scurta.


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doar_eu
post 5 Apr 2007, 18:58
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 31 March 07




Azi am schimbat axul. Pretul axului 180 RON. Manopera: la fel ca si colegul dinainte, am schimbat mai multe...maxim 50 lei.

Intrebare: cum ati reusit sa "trageti" acel burduf cu vazelina peste crucea cardanica ? Mecanici in doi si s-au cinuit doar sa-l monteze, daca mai si trebuiau sa lege ceva acolo...


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - Tm 05 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 6 Apr 2007, 11:17
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Burduful se trage peste cruce inainte de montarea axului, atunci cind il ai in mina, iar colierele se pun dupa ce axul a fost montat si burduful umplut cu vaselina. Este adevarat ca ai nevoie de rabdare si pricepere ca sa faci asta si nu cred ca mecanicii dispun de asa ceva, ba din contra eu cred ca sunt interesati sa treci cit mai des pe le ei ca sa schimbi cit mai multe axe.


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi4net
post 11 Jun 2007, 10:20
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 11 April 05




Am ajuns la 50.000 de km si au inceput problemele si la mine. Am fost la service cu simptomele urmatoare: scartait si pacanituri puternice in viraje. Verdicutul: joc la axul volan inferior. M-am uitat pe site si am vazut ca preturile pe manopera la operatia de schimbare difera mult de pretul cerut de mecanici. As vrea sa fac si eu sistemul acesta de protectie cu burduful de bieleta umplut cu vaselina, dar nu stiu unde sa ma duc.

Vad ca sunt cativa baieti cu experienta pe aici, asa ca daca aveti un sfat unde as putea sa ma duc sa schimb axul si sa-mi monteze si burduful cu vaselina, m-as bucura foarte mult. E mai bine sa mergi la sigur.

Multumesc.

This post has been edited by tibi4net: 11 Jun 2007, 11:34


--------------------
dacia supernova clima - B-01-TIBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 11 Jun 2007, 11:06
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(tibi4net @ 11 Jun 2007, 11:20)
Am ajuns la 50.000 de km si au inceput problemele si la mine. Am fost la service cu simptomele urmatoare: scartait si pacanituri puternice in viraje. Vedicutul: joc la axul volan inferior. M-am uitat pe site si am vazut ca preturile pe manopera la operatia de schimbare difera mult de pretul cerut de mecanici. As vrea sa fac si eu sistemul acesta de protectie cu burduful de bieleta umplut cu vaselina, dar nu stiu unde sa ma duc.

Vad ca sunt cativa baieti cu experienta pe aici, asa ca daca aveti un sfat unde as putea sa ma duc sa schimb axul si sa-mi monteze si burduful cu vaselina, m-as bucura foarte mult. E mai bine sa mergi la sigur.

Multumesc.
*



Ti-ai cumparat axul?Cat ai dat pe el si unde l-ai gasit?Si eu sunt in aceeasi situatie dar inca nu mi-am cumparat axul asta.
Mersi


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi4net
post 11 Jun 2007, 11:31
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 11 April 05




Da. L-am cumparat. Am dat destul de mult pe el, dar nu aveam chef sa alerg pana in Vitan. 230 RON in cutie albastra, cu holograma Dacia. L-am luat de la un magazin intre Regie si Crangasi.
Sunt doua modele de ax: tip nou si tip vechi . Eu am tipul nou. Pentru Nova si posibil primele Supernove trebuie tip vechi (la noi totul e posibil), care era mai scump.



--------------------
dacia supernova clima - B-01-TIBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LIVIU26
post 11 Jun 2007, 12:21
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 4 October 06




Poate imi explica si mie cineva de ce trebuie pus un burduf peste crucea axului. Eu din cate am vazut axul este compus din doua bucati unite prin aceea cruce ,dar cele doua tije actioneaza unitar in sens rotativ ,nu se freaca una de alta .atunci la ce ajuta vaselina ?


--------------------
DACIA SN 2002 CONFORT - b32agh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 11 Jun 2007, 13:34
Post #15


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




@liviu26 sa nu se corodeze din cauza apei si a sarii aruncate pe drum iarna, a nisipului care intra acolo.....etc. Intrebarea mea este.....daca e deja montat axul nou mai pot pune ceva pe el(burduf) fara a mai demonta?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibi4net
post 11 Jun 2007, 16:48
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 11 April 05




Am rezolvat. Am fost la un service mic, dar s-au descurcat si nici nu mi-au golit buzunarele. Am montat si burduful cu vaselina, din pacate fara a putea sa-l prind si cu bridele acelea de plastic.

La o prima evaluare: am scapat de scartait, troznit si vibratie in volan pe piatra cubica (am facut un mic test ), dar e inca devreme sa ma pronunt. Sa vedem peste cateva saptamani. tongue.gif

La cat de greu a intrat burduful, nu cred ca ai alta solutie decat sa scoti axul. Acum inteleg mai bine rolul burdufului, pentru ca am vazut cata rugina si praf se adunase la imbinare. Zona respectiva nu e protejata deloc.

Succes!


--------------------
dacia supernova clima - B-01-TIBI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Plictisitul
post 11 Jun 2007, 18:21
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 June 07




inainte sa dati vina pe acel ax, inferior sau superior, puteti testa altfel... masina e suita pe cricuri in ambele parti pe fata, bagati cheile in contact, si deblocati volanul apoi de afara, drageti de roti, stanga dreapta, adica le virati...daca scartaitul nu se mai aude, axul e de vina...daca el se aude in continuare si se simte si la mana cand tragi de roti ca e cam in trepte, poate sa fie si caseta... succes

11 Jun 2007, 18:22:
ps: treaba cu burduful este super wink.gif bravo

This post has been edited by Plictisitul: 11 Jun 2007, 18:22


--------------------
--- ... - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 6 Jul 2007, 19:56
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Salut
Am atasat cateva poze cu noul ax volan cumparat si as dori sa stiu daca acel burduf de bieleta din imagine este cel care se monteaza pentru protejare.
Stiu ca s-a discutat pe tema asta, vreau doar sa stiu daca asa se monteaza acel burduf si daca este bun pentru protectie.
Mersi si astept raspunsuri repede, maine ma duc in service biggrin.gif
Stie careva dintre voi daca este adevarat ca daca pui ulei cu vaselina in caseta, merge mai usor volanul?
SUPER NOVA CLIMA 2002

Attached thumbnail(s)
Picture_28_.jpg ( Size: 12.31k ) Number of downloads: 1226
Picture_29_.jpg ( Size: 10.5k ) Number of downloads: 1292
Picture_30_.jpg ( Size: 11.81k ) Number of downloads: 1284


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 7 Jul 2007, 11:59
Post #19


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




Raspunsul este da, protejeaza si da, merge mai usor daca nu ai avut initial suficient lubrifiant in caseta

This post has been edited by Iuliutz: 7 Jul 2007, 12:08


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valipopa
post 9 Jul 2007, 19:19
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 4 May 05




P-ala l-am pus si eu,,cu partea mai groasa prinsa cu un soricel de caseta si in partea subtire l-am taiat cu atentie atat cat axul volanului, ca sa nu se rasuceasca. pt. ca e suficient de lung burduful intra in palnia de cauciuc si nu curge apa in el. De fapt asta e si ideea sa nu curga pe articulatie apa scursa din compartimentul prizei de aer pentru climatizare. Sa ne spui si noua daca ti l-au montat in service!:D

This post has been edited by valipopa: 9 Jul 2007, 19:21


--------------------
Dacia Supernova Clima - B-48-MCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 10 Jul 2007, 08:01
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




Salut
Am fost in service, am rezolvat cu axul. Nu am mai montat protectia respectiva pentru ca au zis ca se suceste axul si prinde cauciucul ala acolo. In al doilea rand tot am un pic de zgomot care pana la urma eu cred ca nu e din ax....se aude undeva in "parti" sa zic asa. Nu mi-au fixat bine guma aia din podea si se cam aude motrul pe acolo din interior. Cum o pot fixa mai bine?Cu silicon ceva?


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 10 Jul 2007, 09:19
Post #22


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




Si eu am patit asa. Maine sunt programat la service cu masina sa imi schimbe rulmentii la amortizoare, ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa verifici in cazul in care ai zis ca se aude o batatie pe parti. I-am zis la mecanicul de la service ca daca tot demonteaza acolo sa imi greseze caseta si sa imi puna burduful ala pe ax. Cu burduful a zis ca nu scrie in nici o carte service ca se monteaza. Daca bate trebuie schimbat. Ca se prinde cauciucul ala acolo ma indoiesc. Daca il prinzi cu bride la capete..... La planetare de ce nu se prinde ca si alea se rotesc si au cauciuc pe articulatie. Daca nu vor sa imi puna ei o sa le zic ca sa ma lase ca il pun eu......Desi poate nu vor nici asa. Revin cu poze eventual si cu raspunsuri


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 11 Jul 2007, 19:06
Post #23


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




Deci revin. Am fost la service azi.... Bunnnnn.
Mi-a schimbat rulmentii la amortizoare fata si mi-a gresat caseta de directie (toata operatia m-a costat 65 Ron cu piesele mele). Am vb cu mecanicul si i-am adus un burduf si vaselina. La inceput a zis ca incearca sa puna burduful dar ca il lasa la sfarsit. A terminat cu rulmentii, a chemat pe inca cineva la masina si pe urma, dupa ce a studiat a zis ca nu se poate pune, ca e riscul sa se agate pe acolo si ca unde am mai vazut eu. I-am spus ca ii aduc si poze daca vrea. Nu a vrut sa monteze ca au zis ca daca daca se intampla ceva ei raspund si nu isi asuma o asemenea raspundere, iar daca era necesar burduful il punea fabrica. Acum ma tot gandesc cum sa fac sa il pun eu singur, numai ca nu am canal. Alta varianta ar fi sa imi iau un spray cu vaselina si sa dau periodic pe crucea aia ca sa nu se gripeze si eventual inainte de a unge cu vaselina sa dau cu spray degripant .


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 11 Jul 2007, 20:45
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




crsithbrother, faza cu montarea "gumei" e testu' pentru cit de priceputi sunt mecanicii !!!
Daca vrei sa intre bine, mai intii o scoti !!!

Apoi ungi cu vaselina atit buza podelei cit si buza gumei. Incepi fixarea din spate in fata, adica intii dupa volan si apoi spre scaun ! Te folosesti de o surublenita cit mai mare sa nu spargi minunea !!!

Succes !

This post has been edited by spiridon: 11 Jul 2007, 20:46


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 12 Jul 2007, 08:03
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(spiridon @ 11 Jul 2007, 21:45)
crsithbrother, faza cu montarea "gumei" e testu' pentru cit de priceputi sunt mecanicii !!!
Daca vrei sa intre bine, mai intii o scoti !!!

Apoi ungi cu vaselina atit buza podelei cit si buza gumei. Incepi fixarea din spate in fata, adica intii dupa volan si apoi spre scaun ! Te folosesti de o surublenita cit mai mare sa nu spargi minunea !!!

Succes !
*



Oricum, guma aia e iesita de acolo si o sa incerc sa o fixez asa cum mi-ai zis tu. Are rost sa ii pun niste silicon pe margine, sa izoleze mai bine? Parte aia orizontala vine in partea de jos ,nu?
Mersi


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 12 Jul 2007, 10:23
Post #26


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Partea dreaptă din acea "gumă" e sus la mine... Orientează-te după înclinarea axului...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 12 Jul 2007, 19:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




Daca ungi cu vaselina nu mai prinde siliconul decit daca cureti foarte foarte bine locul !
Eu cred ca nu e nevoie pentru ca "guma" intra greu la locul ei ceea ce ne indica faptul ca sta presata si etanseizeaza bine !


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristihbrother
post 12 Jul 2007, 19:38
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 1 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(spiridon @ 12 Jul 2007, 20:11)
Daca ungi cu vaselina nu mai prinde siliconul decit daca cureti foarte foarte bine locul !
Eu cred ca nu e nevoie pentru ca "guma" intra greu la locul ei ceea ce ne indica faptul ca sta presata si etanseizeaza bine !
*



La tine cum e partea aia dreapta de la guma?sus sau jos?
Mersi. O sa ung doar cu vaselina.
O seara buna


--------------------
dacia super nova 2002 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aossic
post 4 Jun 2008, 21:00
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 November 05




Cine imi poate schimba si mie axul volan inferior, in Bucuresti. La service trebuie sa astept cel putin o saptamana iar pretul de montaj este cat axul si nici sa nu auda de vaselina de protectie.


--------------------
DACIA SN - B29ZPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai 83
post 5 Jun 2008, 19:17
Post #30


Membru stelist


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 May 07
From: Bucuresti nasol




Salut.Eu am schimbat anul trecut axul volan la auto marcu"s group din pantelimon,langa cora si nu au avut nimic impotriva sa bage si un burduf pentru protectie la cruce.normal ca asta inseamna o spaga pentru mecanic,dar cred ca se merita.Pana acum nu da semne de oboseala.


--------------------
dacia super nova 2002-clima - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 12:02
Forum Renault