DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Legaturi pt Amplif!, Nu stiu sa cablez ampliful

egrimisu
post 30 Oct 2004, 12:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 October 04




Buna la toti. tocmai mi-am luat 6 boxe panasonic, am un amplif philips dap 6040 4x80rms dar nu stiu sa cablez toate boxele.
Ampliful are 4 iesiri dar am 6 boxe normale (adica fara woofer si tweetere) si nu stiu cum sa le leg pe toate.am inteles ca sunt mai multe tipuri de legaturi standard,m bridge si altele,deci sper sa ma poata careva lumina ca stau cu boxe amplif si cd-player-u in casa in loc sa fie in masina. sper ca ma poate ajuta cineva ,dau o bere wink.gif.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BasIc
post 30 Oct 2004, 20:09
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 21 November 03
From: BRASOV




vrei 6 difuri pe un amplif?
de ce nu pui 4 pe amplif si 2 pe hu(cd ...cass..,mp3..ce ai tu!)
daca amplif are 4 canale nu poti lega 6 difuzoare decat pe riscu tau...


--------------------
"Bas|c Rulzz!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egrimisu
post 30 Oct 2004, 23:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 October 04




se pot lega mai multe boxe decat 4 chiar daca are doar 4 iesiri asta iti spun eu sigur, dar cum nu stiu sad.gif( . asa sa leg 2 boxe pe direct nu vreu ca nu are rost(vreau putere nu besina) intelegi. Mersi oricum de sfat.daca cumva afli ceva sau aflati altii raspundetio va rog.NOROC


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircha69
post 30 Oct 2004, 23:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 10 May 04
From: Bucuresti




normal daca ai 4 iesiri poti pune 4 dif dar ca sa pui 6 e destul de simplu...si nu e nici un risc...poate doar o foarte mica pierdere si in loc sa imparti sunetul stereo la cate un dif o sa il imparta la cate 2 difuzoare
ele se monteaza in paralel adica iei 2 difuzoare si legi + cu + si - cu - si pe urma le legi la iesirea din amp si la fel faci si cu celelate 2 iar celelalte 2 le pui pe cate o iesire fiecare probabil in fata
ata ma duc pe mine cunostintele de electronica dara daca nu ai 6 iesiri alta metoda nu vad...doar sa renunti la 2 wink.gif


--------------------
Dacia 1100 - B-04-KUA
don't drink and drive ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egrimisu
post 31 Oct 2004, 01:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 October 04




am sa fac in urm fel: cele boxe mari care vin in spate le leg la amplif iar cele mici dar tot pe 3 cai le leg tot pe amplif si le pun in usile din fata iar cele din usile din spate le leg pe direct la cd player caci sunt pe 2 cai medii si bass,cred ca o sa sune bine.
mai am o intrebare buteliile alea ca de NOS la ce se folosesc, se leaga la amplif inainte de alimentare.Mersi noroc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shaq_rose
post 2 Nov 2004, 06:33
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 16 March 04
From: Bucuresti - Drumul Taberei




atentie f mare cum legi boxele... la legare in serie creste rezistenta iar la paralele iti scade, poti pune si 100 de boxe pe amplificatorul tau ! daca vrei detalii da un mesaj !


--------------------
DACIA 1300 - B-12-CVD
Nobody is perfect, I'm Nobody !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcristi
post 2 Nov 2004, 08:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 21 September 04
From: Bucuresti




Daca legi in paralel asa cum e scris mai sus risti sa fortezi finalu si in cele din urma sa il arzi pentru a face o conectare calumea fara riscuri uitate la ce impedanta merge statia ta adica 8 ohmi sau 4 ohmi pe canal si implicit de cati ohmi sunt difuzoarele tale, daca totusi crezi ca nu te descurci atunci cel mai bun mod de a le lega este acela in serie , vei pierde 15-20 % din putere dar nu vei risca sa arzi amplifu. Uite un ex la ceea ce incerc sa explic:

Daca pe canal statia are impedanta 8 ohmi pentru a pune doua difuzoare de 4 ohmi pe canal trebuie sa le legi in serie ca sa ajungi la rezistenta totala de 8 ohmi daca le legi in paralel vei ajunge la rezistenta de 2 ohmi de unde rezulta ca vei arde finalu e ca si cum ai face aproape un scurt , se va incinge pana se va crapa.

Mai de parte sper ca te prinzi singur cum se fac calculele....


--------------------
Dacia Super Nova - b-01-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucpes
post 2 Nov 2004, 09:19
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 October 04
From: Iasi




Da-i o citire pe linkurile astea si o sa fii lamurit in domeniu. La modul cel mai serios, treburile de genul asta se rezolva cel mai bine cu o cautare pe google de vreo 2 zile si citit cam tot ce e relevant la topic:

http://www.carstereo.com/help/sp_wiring.cfm

http://www.carstereo.com/help/


Ce am cautat pe google:

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=car+au...impedance&meta=


--------------------
Dacia Nova GT (11/97) - IS-O4-PES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcristi
post 2 Nov 2004, 09:39
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 21 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(lucpes @ 2 Nov 2004, 10:19)
Da-i o citire pe linkurile astea si o sa fii lamurit in domeniu. La modul cel mai serios, treburile de genul asta se rezolva cel mai bine cu o cautare pe google de vreo 2 zile si citit cam tot ce e relevant la topic:


Hai ma chiar asa ? cautare de 2 zile ? lucrurile sunt foarte simple, dupa cum am explicat mai sus , daca stiam exact ce impedanta are omu la iesire pe canal si ce impedanta au difuzoarele lui as fi scris direct cum sa le lege . e adevarat exista multe variante dar trebuie sa stii impedantele mai intai. cool.gif

Apropo poti sa legi si 100 de difuzoare pe un canal daca stii cum toata treaba e sa intelegi cum e cu rezistentele in serie si in paralel.

This post has been edited by gcristi: 2 Nov 2004, 09:46


--------------------
Dacia Super Nova - b-01-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egrimisu
post 2 Nov 2004, 17:50
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 October 04




pai amplifu meu are 4 iesiri si e PHILIPS DAP6040.Mai multe nu stiu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 3 Nov 2004, 22:49
Post #11


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




QUOTE(egrimisu @ 31 Oct 2004, 02:26)
      mai am o intrebare buteliile alea ca de NOS la ce se folosesc, se leaga la amplif inainte de alimentare.Mersi noroc.
*




Asta e o gluma ? Sau cel putin asa pare.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 4 Nov 2004, 10:03
Post #12


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cred ca se referea la condesatoarelea alea puse inainte de alimentarea amplificatorului ca sa dea un boost de tensiune la alimentare.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bano
post 8 Apr 2006, 17:07
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 8 April 06




buteli de nos radmasa.gif ale sant condensatoare e pt mentinere curentului constant si pt baterie ca sa nuti consume la greu


--------------------
dacia Logan 2008 laureat
degeaba ai masina daca nai benzina TDI E LA MODA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 8 Apr 2006, 23:18
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




sunt niste subwoofere in forma de butelie de nos daca nu stiai smile.gif

This post has been edited by tuner: 8 Apr 2006, 23:19


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianrec
post 9 Apr 2006, 16:06
Post #15


membru drept


Group: Members
Posts: 330
Joined: 30 March 04
From: Galati




In primul rand eu nu am vazut amplificatoare auto pe 8 ohmi, doar pe 4. In al doilea rand, la legarea unor difuzoare in paralel pe amplif, vom avea puterea debitata de amplificator (pe un canal) in ambele difuzoare, dar scade impedanta difuzorului si riscam arderea amplificatorului (pe scurt putere mai mare cu riscul de a ramane fare amplificator). La legarea difuzoarelor in serie, pulerea debitata de amplificator se imparte la cele doua difuzoare , dar nu mai riscam arderea finalelor (creste impedanta difuzorului)

Pe scurt,dupa parerea mea, degeaba legati mai multe boxe pe un amplificator. Daca vrei performanta mai fa rost de un amplif.


--------------------
Dacia 1310 1990, 1994 - GL03WWT & GL07NAT
bau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:48
Forum Renault