DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zornait fata dreapta

cbadescu
post 11 Apr 2003, 13:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 December 02
From: Timisoara




Se aude de cat am luat mashina (oct 2002), dar nu aveam de gand sa desfac fata de usa sau bordul iarna.
Si cum s-a mai incalzit afara, sau trebuia sa se incalzeasca wink.gif, e timpul sa-l repar. Vibratia care se aude e de plastic, si parca vine din bord (a condus un prieten si am ascultat eu, si invers, am apasat usa, bordul, plastice pe sub bord, ... tot se aude, si mai tare la ceva viteza, peste 50, cand sunt gropi mici, multe si dese)
Va rog, sfaturi despre cum sa repar asta, sau daca tot trebuie desfac bordul si fata de usa, ce sa mai aranjez pe acolo, sa previn alte zgomote.


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 11 Apr 2003, 18:05
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Din experienta mea pe alte masini (straine) pot sa-ti spun ca pot fi o gramada de cauze pentru zornait, si din bord, si din portiera. Si pe mine ma maninca zgomotele, mai ales cind trec podul Decebal si o iau catre Pestalozzi, pe macadam.

Eu voi incepe cu ce e mai usor, cu portierele. Mecanismul yalei are tot felul de tije care zornaie, am de gind sa le imbrac in ceva plastic moale (poate izolatie de ceva cablu) si sa le sprijin eventual pe niste tampoane de burete/cauciuc. In bord sint tot felul de fire trase aiurea si mai sint si conductele pentru aer care seamana cu furtunul de aspirator (ala de plastic). Cred ca ar merita sa desfaci bordul (cind esti in forma si ai si timp) si sa fixezi totul cu coliere de plastic (din alea pe care le stringi o data si ramin asa).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dboala
post 12 Apr 2003, 09:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 March 03




Si eu am acelasi zgomot, ca de plastic care se loveste de ceva si se aude in exact aceleasi conditii . Initial am crezut ca este unitatea de la alarma care se da cu capul de pereti, dar dupa ce am invelit-o intr-un fel de burete tot se mai aude. Am desfacut bordul de 5-6 ori pana acum, dar tot nu mi-am dat seama de unde se aude. Sa nu fie cumva de la bara anti-ruliu sau de la scut ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 15 Apr 2003, 22:23
Post #4


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Posibila cauza e "buzunarul" ala de plastic al portierei. Misca-l, si daca are putin joc, trage-i vreo doua picaturi de superglue. O alta cauza sunt ... manetele de la macaralele geamurilor, care si alea joaca.

Mie-mi zornaia "buzunarul" ala de la boxe. L-am infundat cu o carpa si s-a facut linishte.


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbadescu
post 16 Apr 2003, 07:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 December 02
From: Timisoara




am infundat buzunarul, am tinut de maneta de la geam, am impins fata de la usa, am tinut de oglinda, tot se aude .....
In seara asta o sa desfac bordul, sa vad ce poate sa fie de acolo !!!


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 16 Apr 2003, 08:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Salut! La mine zornaie si firele care se vad daca reglezi pozitia volanului maxim in jos (nu e ideea mea, am citit aici ca zicea cineva si se aude si la mine). Sper sa nu am si alt zgomot din bord (desi mi-e teama ca mai sunt si altele...) Cred ca acolo e posibil sa rezolvi cu astea.

Si in usa imi scartaie ceva, este chiar de la yala, zgomotul e metalic, si localizarea este chiar la incuietoare. Cred ca asa cum a spus LProdan, trebuie multa migala (si cap!) si se rezolva si asta.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 16 Apr 2003, 13:23
Post #7


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




nu m-am bagat in discutier ptr ca zornaielile apar si dispar dupa cum bate vantul .. iar despre reducerea lor la tacere s-ar putea scrie volume intregi de "tips&tricks".

Dar totusi as vrea sa adaug o posibila cauza mai "neobisnuita" care a aprut la mine si mi-a luat saptamani bune pana sa imi dau seama de unde-i smile.gif.

Surubul din dreapta jos a torpedoului se slabise putin. Acesta este un surub de 6 cu piulita si slabindu-se avea un joc fin .. dar suficient cat sa zdrangane. Pozitia lui este foarte aproape de fata portierei ceea m-a facut sa desfac portiera aia de nenumarate ori sad.gif.

Deci verifica surubul de fixare a torpedoului care se afla langa portiera dreapta(in partea de jos a torpedoului) ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbadescu
post 18 Apr 2003, 10:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 December 02
From: Timisoara




m-am uitat pe sub bordul ala, dar tot n-am gasit nimic sa vibreze asha.

Am pus banda adeziva pe tot ce putea sa se auda, dar nici un rezultat. Mi-e frica sa nu fie la instalatia de aerisire/climatizare (aia nu cred ca o pot desface de capul meu) ???


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:30
Forum Renault