DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Izolare fonică, sfaturi + soluții practice

cbrana
post 14 Apr 2003, 09:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 October 02
From: Viseu de Sus, MM




Salutare,

am citit cu ceva vreme in urma p'aici o varianta de izolare fonica cu folie pt. parchet. M-am gandit sa fac si eu treaba asta.... am cumparat folia, vreo 15m, si am inceput sa analizez interiorul masinii sa vad pe unde ar trebui pusa.
Am observat ca in partea din fata are deja ceva asemanator.
Trebuie sa dau jos acea izolatie si sa pun folia pe sub ea, sau o pun peste ea? Trebuie dat jos si bordul ?

Astept raspunsurile voastre.
Merci anticipat.


--------------------
RENAULT Clio Symbol iunie.2005 - B 43 WKV
Clio Symbol. 1.5 DCI - iunie.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbrana
post 14 Apr 2003, 11:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 October 02
From: Viseu de Sus, MM




Chiar nu ma poate ajuta nimeni?
Nu a mai facut nimeni ntreaba asta?

Please help me....
... ca altfel renunt smile.gif


--------------------
RENAULT Clio Symbol iunie.2005 - B 43 WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 14 Apr 2003, 11:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Salutare,

am citit cu ceva vreme in urma p'aici o varianta de izolare fonica cu folie pt. parchet. M-am gandit sa fac si eu treaba asta.... am cumparat folia, vreo 15m, si am inceput sa analizez interiorul masinii sa vad pe unde ar trebui pusa.
Am observat ca in partea din fata are deja ceva asemanator.
Trebuie sa dau jos acea izolatie si sa pun folia pe sub ea, sau o pun peste ea? Trebuie dat jos si bordul ?

Astept raspunsurile voastre.
Merci anticipat.


In primul rand la usi sa nu te puna naiba sa dai acea folie jos ca va fi de rau, mai exact "o sa-ti intre apa la greu" vezi sa fie etansata foarte bine vezi ca este lipita de jur inprejur cu un mastic sa-i zic asa.

Referitor la ce intrebai ce pot spune deocamdata este ca folia care ai cumparat-o o lipesti (prinzi) peste cea existenta la toate portierele masinii tale.

DSN Confort


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 14 Apr 2003, 11:26
Post #4


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Stai ca inca nu a ajuns Liviu in Bucuresti ca o sa te lamureasca el (el a inventat operatia de antifonare cu folie PEE). Si eu mi-am cumparat 12,5mp cu 119.000 de la Carrefour, o rola de PowerTape si in primul week-end calduros ma apuc de operatie sub deviza:"Vazand si facand" laugh.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Apr 2003, 11:52
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Stai ca inca nu a ajuns Liviu in Bucuresti ca o sa te lamureasca el (el a inventat operatia de antifonare cu folie PEE). Si eu mi-am cumparat 12,5mp cu 119.000 de la Carrefour, o rola de PowerTape si in primul week-end calduros ma apuc de operatie sub deviza:\"Vazand si facand\"  laugh.gif


Aha! Deci ai gasit pana la urma standul cu foliile!smile.gif

Succes!... eu am reusit pana acum sa fac doar usile...si nu cred ca mai am timp pana saptamana viitoaree cand plec...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbrana
post 16 Apr 2003, 15:38
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 October 02
From: Viseu de Sus, MM




Din cate mi-am dat seama, Liviu e singurul care ma poate ajuta ...
Liviu ... daca esti prin zona ajuta-ma si pe mine.... ca vine ziua de sambata si vreau sa ma apuc de treaba.. si nu prea stiu ce sa fac :
Ce fac cu izolatia care exista deja (buretele ala de sub mocheta - in partea din fata a masinii)... pun folia peste sau sub ea.

Merci anticipat


--------------------
RENAULT Clio Symbol iunie.2005 - B 43 WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 16 Apr 2003, 20:10
Post #7


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ok .. here is the answer smile.gif

Eu unul am dat jos plafonul, am scos scaunele si mocheta din jumatatea din SPATE a masinii (in fata mocheta deja are burete antifonant). Pe aceste zone am pus folie in trei straturi (aici depinde de folie .. cea folosita de mine avea cam 2 mm grosime .. deci daca gasesti ceva mai gros .. 5-6-7 mm poti sa pui intr-un singur strat). Partea asta a operatiunii mi-a luat cca 3 ore.

Apoi m-am apucat si am dat jos mastile portierelor si am montat PE MASCA (deci nu pe portiera) aceeasi folie tot in trei straturi dar cu decupaje in dreptul buzunarelor si evident in dreptul macaralei si a manetei de deschis portiera.

Daca faci aceste doua etape vei observa ca nu prea mai ai pe unde pune folie (nici nu cred ca iti va ramane smile.gif ). Nu trebuie dat jos nici un bord. Singurele lucruri pe care le demontezi zunt scaunele-fata, plafonul (implicit si plasticele de pe stalpi) si fetele usilor.

NU baga folie IN portiere ... si asa este putin loc acolo.

Ce voi mai face eu intr-o zi .. va fi sa dau un strat de vopsea antifon prin interiorul portierelor ... si cam atat.

Operatiunile de mai sus combinate cu o pasla pentru capota motorului or sa iti dea un efect considerabil pozitiv asupra "sound-ului" interior.

Cam asta e .. bafta multa si spor la treaba.

P.S. : Daca ai nelamuriri .. feel free to write me sau da-mi un telefon .. 0723/273557


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 17 Apr 2003, 07:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




QUOTE
Ok .. here is the answer smile.gif
Apoi m-am apucat si am dat jos mastile portierelor si am montat PE MASCA (deci nu pe portiera)


De ce subliniezi ca ai montat pe masca si nu pe portiera folia ? Intreb pentru ca mi se pare mai simplu montarea peste folia de plastic ce exista in portiera, si pus apoi fatza de usa peste...izoleaza mai bine cand e prinsa de fatza usii ?

PS sunt si eu printre cei care au asteptat sa vina caldura ca sa se apuce de lucru smile.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 17 Apr 2003, 07:20
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Cum se da jos plafonul, e prins cu niste cleme culisante, ca la masinile adevarate sau cu 'braduti' de aia care se infig in gaurelele din traversele de sub table plafonului?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 17 Apr 2003, 08:15
Post #10


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




"Blana" de motor este ceva special, e mocheta sau pasla, are forma capotei sau trebuie "ajustata" din metraj :?:


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 17 Apr 2003, 10:16
Post #11


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Incerc sa va raspund la toti :

1. Am subliniat faptul ca am montat folia pe masca portierei si nu pe folie pentru ca .. de-a lungul timpului in mod cert vei mai umbla la portiera aia .. si in momentul in care umbli o sa trebuiasca sa dai jos toata izolatia dupa care va trebui sa dai jos folia si dupa ce iti faci treaba o vei lua de la capat in mod invers (folie .. izolatie) .. Pe cand daca o montezi direct pe masca usii aia va ramane vesnic acolo fara a mai fi nevoie sa umbli la ea (la izolatie) .. OK?
2. Plafonul se da jos desfacand parasolarele si suportul oglinzii din fata si respectiv scotand cei 5 braduti care sustin plafonul in partea din spate. Aditional(la DSN) trebuie sa demontezi si ornamentele din plastic de pe laterale, ele avand un rol foarte important in sustinerea plafonului pe tavan.
3. "Blana" capotei este facuta special ptr DSN (modelele de export au fost echipate cu asa ceva .. ) si nu trebuie ajustat nimic .. absolut nimic ... ea (blana) urmareste toate nervurile capotei. DAca ai sa te uiti pe nervurile de intarire a capotei ai sa vezi ca sunt pline de gauri .. cca 20 la numar. Aceste gauri au destinatia de a fixa (cu braduti) blana asta ...

Bafta


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 17 Apr 2003, 10:26
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Asa e, ai dreptate...desi eu speram sa nu fie nevoie sa mi umblu la usa a doua oara sad.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 17 Apr 2003, 10:30
Post #13





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Daca tot a venit vorba, de unde cumpar si eu blana speciala pentru DSN ca aici, in Craiova nu exista Vitan biggrin.gif .
Se poate cumpara de la piese auto Dacia?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 17 Apr 2003, 10:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Blana aia nu are o eticheta, ceva sa scrie unde e produsa ?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbrana
post 17 Apr 2003, 10:56
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 October 02
From: Viseu de Sus, MM




Eu am facut rost de o 'blana' de la un Fiat Tipo, arata destul de bine si am si spalat-o putzin.
O fac eu sa se potriveasca e capota de DSN, doar romanu' e inventiv.
Ce sa fac ? daca in Maramures nu au auzit astia de 'blana' pt DSN...
Sper sa reusesc...

S-auzim de bine


--------------------
RENAULT Clio Symbol iunie.2005 - B 43 WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 17 Apr 2003, 15:45
Post #16


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu am facut operatiunea de izolare a usilor ieri si mi-a luat ~4 ore (de, nu sunt asa rapid ca altii smile.gif ). Pot sa spun ca am ramas placut impresionat de efectul obtinut. Chiar merita.
P.S. Am avut folie de 3 mm si am pus-o in doua straturi. Nu recomand sa puneti mai groasa ca si asa m-am chinuit pana am pus fetele la loc.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 17 Apr 2003, 22:17
Post #17





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Cum ai scos manerul de la macaraua care ridica geamul ?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 18 Apr 2003, 07:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Manerul ala se smulge...
Am facut si eu operatia aseara, la una din usile care zdranganea cel mai tare si intr-adevar se simte - se simte mai ales la usile din fata; Cu ocazia asta am descoperit ce tare scartie scaunul soferului :?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbrana
post 20 Apr 2003, 11:00
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 October 02
From: Viseu de Sus, MM




Am muncit 6 ore dar a meritat !!!
Parca ai conduce o mashina.
Am mai pus si o 'blanitza' pe capota... si confortul acustic e super, se apropie foarte mult de cel al unei mashini straine.
Mi-au mai ramas usile...
Daca aveti timp... nu ezitati sa faceti treaba asta... MERITA !

S-auzim numai de bine


--------------------
RENAULT Clio Symbol iunie.2005 - B 43 WKV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trufasu Aurelian Ovidius
post 21 Apr 2003, 10:06
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




vin cu o idee noua pe aceeasi tema. la un magazin pe calea mosilor se gaseste un material tip burete, doar ca e mai rar, de grosime aprox. 10 mm. care la apasare ajunge usor la 1 mm. am cumparat 2 ml. x 1,5 m latime, pentru izolarea usilor si a interiorului. sper ca este cea mai buna solutie de pana acum, pentru ca materialul de parchet trebuie dublat sau chiar triplat.
pretul este de 50 k ml.
daca e bine va tin la curent.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trufasu Aurelian Ovidius
post 6 May 2003, 14:33
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




am izolat usile cu minet. s-a redus zgomotul la inchiderea usilor cu mai mult de 50% iar in interior nu se mai aude nici o vibratie de la boxe. merita efortul, 4 ore munca si 100 k investitie. n-am lipit nimic, doar cateva decupari.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 6 May 2003, 14:39
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
am izolat usile cu minet. s-a redus zgomotul la inchiderea usilor cu mai mult de 50% iar in interior nu se mai aude nici o vibratie de la boxe. merita efortul, 4 ore munca si 100 k investitie. n-am lipit nimic, doar cateva decupari.


Bravo tie, dar spune-mi si mie MINET asta de cati cm este? si de ce nu la-i lipit.

________________________
Bafta up.gif si o zi buna tuturor


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 6 May 2003, 14:42
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
am izolat usile cu minet. s-a redus zgomotul la inchiderea usilor cu mai mult de 50% iar in interior nu se mai aude nici o vibratie de la boxe. merita efortul, 4 ore munca si 100 k investitie. n-am lipit nimic, doar cateva decupari.


Bravo tie, dar spune-mi si mie MINET asta de cati cm este? si de ce nu la-i lipit.

________________________
Bafta up.gif si o zi buna tuturor


da ce e MINET-ul asta? Folia aia de izolat parchetul ?


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 6 May 2003, 14:45
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
QUOTE
am izolat usile cu minet. s-a redus zgomotul la inchiderea usilor cu mai mult de 50% iar in interior nu se mai aude nici o vibratie de la boxe. merita efortul, 4 ore munca si 100 k investitie. n-am lipit nimic, doar cateva decupari.


Bravo tie, dar spune-mi si mie MINET asta de cati cm este? si de ce nu la-i lipit.

________________________
Bafta up.gif si o zi buna tuturor


da ce e MINET-ul asta? Folia aia de izolat parchetul ?


Nu, nu este aceea folie de parchet dar sincer personal nu stiu exact din ce material este, asteptam raspuns.

O zi buna up.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 6 May 2003, 15:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




V-a spus Trufasu' ca este vorba despre un material gen "burete"... deci daca cereti MINET la magazin tre' sa va asteptati la un material gen burete de 10 mm grosime care la apasare se strange pana la 1 mm si costa 50k lei... cititi si voi mai sus :!: :roll:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoadRunner
post 6 May 2003, 20:12
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 21 April 03
From: Bucuresti




Trufasu> Ne poti da adresa mai exacta a magazinului ala (adica pe langa ce alt magazin mai cunoscut de pe Mosilor este / sau ce altceva mai vinde in afara de buretele ala).

Nu am chef / timp sa cutreier toata Calea Mosilor din magazin in magazin.

Si blana pentru capota cam cat costa???

Mersi.


--------------------
Citroen C4 Coupe - -
Beep! Beep!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 6 May 2003, 20:26
Post #27


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Blana motor costa cam 800k si se gaseste in targ la Vitan.
Folia pt izolare are denumirea de folie PEE (puteti cauta pe net dupa numele asta) si de obicei poate fi gasita la Carefour, Metro, BricoStore, in zona cu Parchet. Eu am gasit la 115k, 12,5mp2 la Carefour.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 7 May 2003, 07:05
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




am facut operatia cu folie PEE dublu strat grosime aprox 9mm, am chinuit ceva la plafon (merge bine max 5mm) si au intrat exact 5m liniari (1.10 lat) inclusiv in portbagaj (dar din bucatile ramase dupa capitonarea interiorului) buget operatiune 200k
rezultatul e super!
partea naspa: nu am gasit clipsuri de alea cu zimti (nici mici de la ornamentele de plastic de interior si nici mari care fixeaza plafonul in partea din spate) daca stie cineva unde se gasesc clipsurile in cauza va rog spuneti-mi


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 May 2003, 08:05
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




clipsurile mici (pentru prins ornamente plastic interioar) se gasesc in Vitan gramada. Dar plimba-te intai ca sunt de la 1500/buc la 3000/buc. Clipsurile mari eu le-am gasit numai la unul singur, pe ultimul rand cum intri pe dreapta, insirate pe jos (parca 3000/buc).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 May 2003, 08:06
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




PArdon, nu observasem ca nu esti din Bucuresti. Mea culpa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:48
Forum Renault