DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Izolare fonică, sfaturi + soluții practice

nova
post 15 Apr 2004, 14:05
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 6 February 04
From: CT




Folia PEE cu ce ati lipit-o? Presupun ca trebuie lipita la plafon, usi, la podea sta si singura, dar in portbagaj nu trebuie lipita "putin".

Care se monteaza mai usor...folia sau buretele?

Dar daca tot ati umblat in usi, eu inca nu am inceput operatiunea asta si nu stiu cum arata pe interior, niste bari de protectie ca la Solenza a montat cineva....nu de alta dar face portiera "mai grea".


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicu
post 15 Apr 2004, 14:17
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 July 03
From: Bucuresti




nu lipesti nica. ceea ce lipesti acu' tre sa dezlipesti mai incolo laugh.gif

pe "podeaua" portbagajului sta fara sa o lipesti. ridici "mocheta" si o folosesti ca model pt a taia folia si pui intii folia (1 sau mai multe) si peste ea mocheta. daca vrei sa-ti pui si pe lateral e mai complicat ca tre sa crosetezi si nu stiu sa fi pus cineva acolo.


--------------------
:) Cool messing the settings!:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Apr 2004, 19:11
Post #63


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pe lateral merge lipita folia pe spatele capitonajelor interioare. La dati jos si asa aveti si modelul dupa care trebuie sa decupati. Oricum, alea nu sunt ca fetele de usi sa le demontezi mai des. Se scot doar in caz de Doamne-fereste pentru indreptatul tablei si atat.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spidmann
post 19 Apr 2004, 23:43
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 April 04




[color=green][/color]

hm...in legatura cu folia de parket...e f. buna pt. masina,dar sa stii ca eu mi-am pus direct parket tongue.gif...gresia n-a tinut (de la vibratii) tongue.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 19 Apr 2004, 23:48
Post #65


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Atunci shi cu parchetu ai sfeclit'o ca vine apa peste el shi se umfla.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spidmann
post 20 Apr 2004, 20:37
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 April 04




cum sa izolezi pe sub bord!?...sa n-auzi frumusetze de bondar la 6k rpm ?!
eu merg si cu geamul deschis ...

parketul sa se umfle !? am uitat sa mentionez...am inceput cu spuma poliuretanica...combaterea accesului ploilor in interior tongue.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 23 Apr 2004, 18:19
Post #67


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




cum se combate scirtiitul garniturii de cauciuc de pe pplansa de deasupra portbagajului?se freaca de hayon si face urit
am izolat usile cu PEE si e bine , mai ales pt muzica


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roberth
post 26 Apr 2004, 06:57
Post #68


Membru tamponat


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 March 04
From: spatele tau




Ieri am terminat si eu operatiunea de "foliere"...
Liviu, cred ca ar trebui sa itzi brevetezi inventia ! worship.gif

@Dacia Pitesti :
Alo, alo, alooooo...ramaneti la locurili voastre- Se pare ca ascultati si acum indemnul lu Ceasca, in afara de forma si ceva piese frantzuzeshti tabla e aceeasi ! ... shi mentalitatea ! popa.gif


--------------------
Dacia Nova T 1998 - B 66 COJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Apr 2004, 09:46
Post #69


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Dsign, draga, avand in vedere mesajul tau se pare ca ai DSN (ca la SLZ nu freaca de hayon ci de cheder).
Drept urmare iti propun cateva variante:
1. Lipesti o bucata de mocheta pe hayon, astfel incat garnitura de cauciuc sa frece pe mocheta, nu direct poe tabla
2. Iti muti niste "impingareti" pe marginea hayonului (cum facusem si eu la un moment dat ( http://www.cklaus.go.ro/placa.htm )
3. Iti montezi polita de SLZ

Daca ai SLZ, iti propun sa-i lipesti pe capatul "impingaretilor" de cauciuc ai plansei portbagaj niste suporti de pasla care se gasesc de vanzare sub forma picioare de mobila cu o parte autoadeziva


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrudragomir
post 26 Apr 2004, 10:29
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 15 April 03
From: Constanta




LA mine nu scratie asta, la mine scratzia bancheta din spate, cand era bine prinsa in sistemul ala de rahat de prindere. Platicul se freca de metal si facea acel zgomot, enervant cand luai mici denivelari. Se auzea numai pe partea dreapta. Acum nu am mai bancheta din spate prinsa in sistemul ei de prinderee, ci e lasata libera. Si nici nu mai scartie+ la franari, bancheta nu vine deloc in fata.


--------------------
DACIA SuperNova - CT-02-DSA
Km facuti: 101.000
Data: 08.06.2007

SuperNOVA Campus 2003, 1.4L, 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k_gula
post 10 Jan 2006, 18:32
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 January 06




pentru izolare fonica nu folositi materiale care absorb umezeala. pt izolare fonica cel mai recomandat este DYNAMAT . este o folie adeziva de mai multe dimensiuni folosita pentru concursurile de car audio. Modele existenta pt fetele de usi, podea, capota motor, plafon... ese cel mai bun izolator fonic. puteti gasii pt cei interesati la www.tuningshop.ro, ei aduc astfel de folii desi nu apar pe site.


--------------------
Opel rekord coupe 68 - b55rek
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 25 Mar 2007, 01:29
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




A incercat cineva sa-si izoleze porbagajul fonic cu burete care se foloseste la asaceva?? Eu cam asta as avea de gand sa fac dar mai intai sa fac sa nu mai ploua in porbagaj si dupaia. Daca a facut cineva sa puna niste poze. Merci


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 25 Mar 2007, 16:53
Post #73


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




am antifonat cu dinamat toate interioarele fetelor de usa, apoi am dat, cu pensula, trei straturi de antifon cauciucat peste acest dinamat. gaurile tehnologice ale fetei de usa leam obturat cu aluband si in locul foliei de plastc am aplicat o musama cat mai groasa pe care am lipit-o cu power tape.
capota motor-am scos-o am intors-o cu fata in jos si am turmat in toate rosturile antifon cauciucat diluat cu benzina. s-a format astfel un strat de cca 5 mm de antifon care a preluat toate vibratiile capotei.
inchiderea capotei se face acum prin caderea ei libera de la cca 10 cm cu un zgomot infundat, ca la o capota de masina cu pretentii.
in portbagaj-scos mocheta, turnat antifon cauciucat diluat cu benzina. dupa uscare s-a format un start de cca 5 mm de antifon.remontat mocheta. efectul este mununat.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Mar 2007, 13:40
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




de ce ai diluat cu benzina antifonul ? din cauza frigului ? pentru ca antifonul este moale ca o miere. poate ce ai dat tu era intarit de la temperatura de acum. sau ai vrut sa intre prin toare locurile mai bine ? oricum daca ai reusit sa dai 5 mm grosime esti tare . ai avut ceva rabdare .

legat de materiale care absorb umezeala daca in masina intra apa atunci e dezastru dar daca nu intra aceste materiale(pasla de ex.) sunt foarte indicate pentru reducerea zgomotului-sunt fonoabsorbante. dinamatul are mai mult proprietatea de a reduce vibratiile care se amplifica pe suprafetele de tabla ale habitaclului, este unmaterial bun dar de obicei se mai pun si materiale care contin aer, materiale poroase. unii producatori auto folosesc pasla altii burete. la supernova este un burete foarte eficient la tablier.

This post has been edited by han_1.6 mpi: 28 Mar 2007, 13:55


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 31 Mar 2007, 14:27
Post #75


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




han: l-am dilut cu benzina (nu foarte mult) pentru a-l face mai fluid, astfel timpul de imprastiere in toate rosturile fiind mai mic creind si posibilittaea patrunderii perfecte in aceste rosturi. benzina este foarte volatila si antifonul se usuca repede. daca il diluam cu motorina..........
da, am avut si rabdare si service-al unui prieten de familie. operatiunea a durat patru zile cu tot cu uscare si remontare. si iti trebuie si ajutor pentru ca nu poti face de unul singur acest lucru.
tot in ceste patru zile cat am stat cu capota desfacuta am facut operatiunea similara la portbagaj.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurro
post 3 Apr 2007, 08:25
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




vreau acum de Pasti, ca tot plec in provincie sa incerc sa ii fac o insonorizare mini BMW-ului meu, am cateva intrebari pentru cei care deja au facut asta:
1. Daca se foloseste folie PEE, nu se creeaza condens? si riscul de ruginire nu este mai mare?
2. Daca folosesc antifon cauciucat, cum e mai indicat sa fac: sa pun intai antifonul? sau folia? ma gandesc ca la un caz de revopsire, etc, e mult mai greu de dat antifonul jos, cel pus direct pe tabla!
Eu m-am gandit la varianta sa pun antifon in portbagaj si podea spate si folie in fetele de usi, la plafon nu vreau sa ma bag deocamdata.


--------------------
Dacia SuperNova Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 16 Dec 2007, 14:59
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




Si pana la urma ce este mai bun pentru izolare :PEE sau MINET?


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Jan 2008, 15:08
Post #78


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pentru izolarea capitonajelor de usi cel mai eficient este buretele de 2 cm grosime. Necesita 2 oameni pentru remontare. Usa suna a plin la inchidere, iarna tine de cald. Dezavantajul este montarea dificila.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 12 Jan 2008, 16:00
Post #79


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu pe fatele de usa (cea de plastic) am lipit 2 straturi de folie pee de 2 mm, si inca un strat de folie pee am pus peste acea folie alba de plastic (care vine lipita pe partea metalica a usii). Se realizeaza astfel si izolatie fonica dar si termica...De asemena am dat cu antifon in usi, cu rol de izolatie fonica...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Jan 2008, 16:39
Post #80


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pentru compartimentul motor ma abtin sa mai pierd vremea, dupa experienta avuta cu celelalte 2 dacii. Pur si simplu nu merita efortul si timpul. La viteze mari zgomotul predominant este cel aerodinamic, de care din pacate nu avem cum sa scapam sleep.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 12 Jan 2008, 19:53
Post #81


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




La compartimentul motor am facut ca izolatii urmatoarele: dat cu antifon ep capota, apoi pus peste "blana", dar inainte am lipit sub blana un strat de folie pee...Pe peretele dintre motor si habitaclu am lipit izopren cu folie de aliminiu, dar scopul principal a fost ca sa izolez termic compartimentul climatizarii, mai exact izolarea evaporatorului aerului conditionat.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 12 Jan 2008, 21:55
Post #82


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Treaba cu aerul conditionat face sens. Folia de aluminiu pentru gatit face treaba buna adaugat peste izopren. La Dacia 1310 Li facusem antifonare serioasa. Demontat bacterie, servofrana, toate furtunele si cablurile, pus vata minerala apoi decupat cu grija un "perete" din izopren pe care l-am imbracat intr-un strat dublu de folie de aluminiu. Zgomotul motorului a scazut in intensitate semnificativ, dar la viteze mari a ramas zgomotul la vant . . .


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 13 Jan 2008, 01:08
Post #83


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(dr_mKe @ 12 Jan 2008, 21:55)
Folia de aluminiu pentru gatit face treaba buna adaugat peste izopren.


Pai am precizat ca am folosit izopren cu folie de aliminiu incorporata, ce rost mai avea sa pun alta folie peste ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 13 Jan 2008, 01:23
Post #84


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Protectie suplimentara la zgarieturi, exfolieri, etc tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 12 Mar 2008, 12:41
Post #85


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Ca o concluzie care din materialele mai sus mentionate au cel mai bun raport munca rezultat antisonorizant?(asta excluzand dynamat-ul care e cam scump sau antifonul cauciucat turnat, care din experienta am observat ca dupa ceva timp se decojeste singur cu tot cu vopseaua pe care a fost aplicat)



--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilovedinamo
post 17 Mar 2008, 00:48
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 14 March 08




salut ....week'endu' asta.....citind p forum .....am ales sa izolez si eu masina fonic ....cu folie pentru parchet.......am pus'o in 3 straturi ......a durat in jur d 4 ore ...la toate 4 usile.....foliile intre ele ..le'am lipit cu scoci ...cu 2 fete......si am lipit folia de partea d plastic a ushii .......este excelenta ideea....se simte o diferentza....usa este mai plina ....suna altfel si cand dai cu pumnul in ea.....nu se mai aude orice d afara......pana la urma urmei nu potzi sa o faci bmw ...dar este f buna ideea...... folia am luato din Practiker........deci ....succes mult ....si astept intrebari sa raspund .....totul este sa avetzi rabdare....este o munca migaloasa .....! smile.gif ....

This post has been edited by ilovedinamo: 17 Mar 2008, 00:49


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_ms
post 17 Mar 2008, 22:12
Post #87


membru explorator


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 August 07
From: TG MURES




azi mi-am cumparat folie de 0,5.maine sper sa fac macar doua usi.. sad.gif abia astept sa vad rezultatul...cred ca o sa fac si treaba aia cu izopren si folie de aluminiu...totusi..cu ce ati prins-o de peretele despartitor..???


--------------------
Renault MEGANE 2 2003
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Mar 2008, 00:28
Post #88


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Te referi la peretele desprtitor de tabla dintre compartimentul motor si blocul de climatizare/habitaclu ? Daca da, eu am lipit izoprenul acolo cu prenadez si power-tape.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_ms
post 22 Mar 2008, 18:39
Post #89


membru explorator


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 August 07
From: TG MURES




salut.am facut si io azi chestia cu izoprenul...am cumparat direct cu aluminiul pe el.....nu are nici un efect sad.gif ..de zgomot ...etc...poate doar imi va feri caloriferu de la clima de caldura...sau poate nu am pus destul...sau bine...grosimea lui e de 0.5...poza mai jos:


am pus si pe interior...

22 Mar 2008, 18:43:
usile le-am facut de vreo saptamana cu : 2 randuri PEE de 0,5.ceva-ceva se simte...ma refer la insonorizare..suna altfel usa cand o inchid.toate 4 le-am facut la fel

This post has been edited by cosmin_ms: 22 Mar 2008, 18:43

Attached thumbnail(s)
032208132255.jpg ( Size: 278.6k ) Number of downloads: 2691


--------------------
Renault MEGANE 2 2003
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 28 Jun 2008, 17:12
Post #90


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




parca era un topic mai recent despre antifonare dar nul mai gasesc asa ca postez aci. in cele din urma am ajuns la etapa cu antifonatul pe care am trecuto cu succes, zic eu. In locul foliei PEE am folosit pasla...de pe un pat mai vechi. era in stare buna si statea degeaba asa ca la treaba cu ea. prima data am dat totul jos...mia venit rau...mia luat vreo 3 ore. sper ca merg pozele..cam asa arata operatiunea:
DSC00237.JPG ( Size: 475.26k ) Number of downloads: 2975
DSC00238.JPG ( Size: 436.04k ) Number of downloads: 2816
DSC00239.JPG ( Size: 424.16k ) Number of downloads: 2697

DSC00240.JPG ( Size: 368.18k ) Number of downloads: 2579
DSC00241.JPG ( Size: 448.76k ) Number of downloads: 740
DSC00242.JPG ( Size: 440.62k ) Number of downloads: 703

DSC00243.JPG ( Size: 385.94k ) Number of downloads: 716
DSC00244.JPG ( Size: 348.72k ) Number of downloads: 664
DSC00245.JPG ( Size: 363.99k ) Number of downloads: 599

DSC00246.JPG ( Size: 373.53k ) Number of downloads: 618
DSC00247.JPG ( Size: 522.31k ) Number of downloads: 738
DSC00248.JPG ( Size: 538.96k ) Number of downloads: 856

DSC00249.JPG ( Size: 473.16k ) Number of downloads: 897
DSC00250.JPG ( Size: 392.99k ) Number of downloads: 818
DSC00251.JPG ( Size: 552.73k ) Number of downloads: 744

DSC00252.JPG ( Size: 461.73k ) Number of downloads: 793
DSC00253.JPG ( Size: 486.83k ) Number of downloads: 821
DSC00254.JPG ( Size: 467.4k ) Number of downloads: 885
.
nu prea ma pricep la asezatul pozelor asa ca rog un moderator sal editeze cum crede de cuviinta.
ma mandresc cu oalele mele dupa spate...de...nu sunt ruginite sau crapate. am uitat sa fac poze cand am antifonato....ma refer la datu cu pensula si lipit dar arata ca in pozele de la sfarsit. vreau sa recomand aceasta operatiune celor care nu au facuto pt ca merita foarte mult. aveti nevoie de 12 ore max + una bucata parinte sau prieten rabdator ca o sa aveti nevoie in cateva locuri. pe interiorul satozelor am folosit folie PEE pusa in trei pe care am capsato cu un capsator. mai aveti o fotografie cu un clestisor cu vf indoit...este foarte bun la scoaterea bradutilor de plastic. nu va chinuiti la partea din fata cu scoaterea mochetei ci pur si simplu introduceti materialulu ales pt antifonare sub mocheta...e un pic mai incomod dar se merita.
sper sa nu se supere moderatorii pe mine pt acest post pe care lam editat de cateva ori pt ca tot uitam cate ceva de spus


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:17
Forum Renault