DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PROBLEME DIRECTIE, PROBLEME DIRECTIE

Wolfman
post 9 Nov 2004, 11:55
Post #91


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Ce sa zic, multumeste-i lui Doamne-Doamne ca nu ti s-a blocat pe serpentine la 50-60 km/h. Alte explicatii n-ai primit de la Dacia?
In locul tau faceam iures mare, nu scapau cu una cu doua... Ar trebui sa le ceri daune!


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 9 Nov 2004, 12:04
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Klaus, nu poti sa-l ajuti pe Virgil sa-i streseze pe cei de la Dacia?
Tu te pricepi la asa ceva..
Cred ca toti si mai ales el merita sa stie exact ce s-a intamplat, altfel cum naiba sa mai avem si noi curaj sa ne urcam intr-un Logan? mellow.gif

Sa aflam macar daca e defect de fabricatie, sau si-a uitat vreun dobitoc o scula inauntru sau altceva..

This post has been edited by luxxxian: 9 Nov 2004, 12:11


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus
post 9 Nov 2004, 12:09
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Buna,

Incidentul este extrem de grav, sunt viitor posesor de Logan si mi-a cam trecut entuziasmul dupa ce am citit acest topic.

Ma gandesc ce se poate face, astfel incat Dacia sa dea o explicatie pentru aceasta problema care provoaca ingrijorare in randul clientilor si le poate afecta chiar vanzarile.

Un rol important il are insa Virgil care trebuie sa le ceara explicatii sa le aflam si noi, posesorii sau viitorii posesori de Logan.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Nov 2004, 12:10
Post #94


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da, si pe mine chiar ma intereseaza, daca Virgil a aflat ceva mai exact decat "era stricata caseta de directie" il rog sa posteze.
E foarte important sa aflam cum s-a putut intampla asa ceva, ca sa stim daca e intr-adevar un caz izolat sau ne putem astepta sa patim toti asta. sad.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 9 Nov 2004, 12:16
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




e imposibil asa ceva daca avea omu 130 km/h oare ce se intampla? nu mai stia nimeni ce s-a intamplat va dati seama? oare sa fiu fericit ca nu am servo sau de vina a fost caseta? dacia ar trebui sa opreasca productia in cazul asta sa cheme toate masinile inapoi sa faca constatari va dati seama ca e in joc viata oamenilor nu e vorba de un tampon un tacanit sau nu stiu ce vopsea e viata oamenilor in joc!!! eu zica ca nu cu dacia trebui sa se certe parerea mea este ca trebui facuta o sesizare undeva!!!


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 9 Nov 2004, 12:23
Post #96


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Parerea mea este ca n-are treaba cu servodirectia... De vina este caseta de directie care nu avea voie sa se blocheze, asteptam explicatii de la Dacia!


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Nov 2004, 12:33
Post #97


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Cred ca problema se pune asa: daca Dacia nu are o pozitie decenta fata de problema asta (lamuriri cu ce s-a intamplat, de ce s-a intamplat, de ce n-o sa se mai intample, verificari pentru masinile gata cumparate daca proprietarul vrea etc.) atunci cred ca se poate recurge si la o "pozitie de forta" cum ar fi traducerea acestui thread in 'Logan english corner'. De aici este doar un pas pentru un 'tip' catre autobild.de si alte publicatii care ar fi (sunt sigur) extrem de interesate sa publice articol de genul "luati-va Logan daca vreti sa muriti".
Deci - lamuriri, ceva? Hai baieti, am inteles ca Dacia citeste forumul asta.....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 9 Nov 2004, 12:37
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Asteptam mult si bine. Crezi ca sa vina Dacia in presa sa zica: "in urma unui incident, am decis sa analizam situatia in amanunt. Toti cu Laganul la service. Se vor acorda compensatii prin extinderea garantiei"

Aiurea. Daca nu se va interveni cu fermitate pentru a scoate explicatii oficiale, ei nu vor iesi de buna voie in fata. Aici e vorba de bani cu care nu arunci pe fereastra, chiar daca vreun nefericit ajunge in gard...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Nov 2004, 12:44
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




n-are nimeni un prieten ziarist ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 9 Nov 2004, 12:51
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




QUOTE(costi @ 9 Nov 2004, 13:44)
n-are nimeni un prieten ziarist ?
*



cu siguranta concurenta citeste ce apare pe aici.........


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Nov 2004, 12:52
Post #101


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




sstanescu - nu vreau compensatii. Nici nu cred ca ar trebui sa dea, decat eventual celor care chiar au avut probleme (pana acum doar Virgil). Dar in schimb daca nu vor scandal (= pierdere de bani daca asta ajunge in presa - nu cred ca cineva din .de va mai sta sa verifice daca Dacia a remediat problema), atunci ar fi bine sa sara cu explicatiile, sa ne arate ca fac ceva si nu asteapta pana moare primul om zicand ca "probabil ca e mai ieftin asa".


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3bi
post 9 Nov 2004, 12:52
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 28 October 03
From: Pucioasa




daca se va intampla ca cineva sa moara doamne fereste din cauza asta (in caz ca se va afla cauza ceea ce nu prea cred) va dati seama ce poate pati dacia asa ca mai bine face publica toata treaba, ba chiar unii pot prinde increderei apoi in ei vazand ca sunt seriosi.
cat despre un prieten la ziar nu cred ca este nevoie daca omu ia toata hartiile si se duce chiar si la o televiziune nu cred sa-l respinga, ba chiar mai mult, or sa-i multumeasca nu va dati seama ca e o stire senzationala?


--------------------
Dacia Logan Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Nov 2004, 13:23
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Se pare ca cei de la Dacia au probleme serioase in a percepe gravitatea defectului. Daca ei regreta indeosebi privarea posesorului de posibilitatea de a folosi automobilul si nu punerea in pericol a vietii lui, inseamna ca incidentul va fi tratat la fel ca "ploua in masina" sau "troncane la gropi".

Asta daca nu cumva limbajul lemnos folosit in relatiile cu clientii a generat aberatia.

Oare daca dupa un accident se constata ca automobilul implicat are directia blocata se poate stabili cauza blocarii ei?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Nov 2004, 13:28
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




si cu ce te mai incalzeste ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 9 Nov 2004, 13:51
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Pai daca un omor din culpa poate fi depistat usor, autorul se gandeste de doua ori inainte sa il comita. Parerea mea, care este.

Daca e numai o dauna materiala, poate ma incalzesc despagubirile pe care le plateste producatorul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Nov 2004, 15:58
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Aaaaa. Eu ma gindem la un accident in care popa.gif
Sorry 04.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Nov 2004, 11:18
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Domnule Virgil Stanciu,

Doresc sa va spun ca acest caz al dumneavoastra m-a ingrijorat foarte mult.
De fapt, chiar si inscrierea mea aici la daciaclub.ro, se datoreaza citirii de catre mine a problemei pe care ati suferit-o la directia unei masini noi Logan.

Situatia este foarte grava! Eu intotdeauna am aparat pana acum acest autoturism de cei care il criticau. Le spuneam, "ce-ti doresti mai mult de atat
la banii astia "?. Uite ca acum nu mai pot spune acelasi lucru. Eu personal ma
astept ca o masina de peste 5000 de euro sa posede o directie care sa functioneze nu numai pana la 700km ci pana la 1.000.000 km.

Eu m-am incumetat sa raspund, dar sunt multi care au citit problema si pe care nu ii vedem aici printre noi.

De aceea, ar fi nu numai in interesul clientilor dar si in marele interes al Uzinei Dacia sa ne raspunda la intrebarea - "Ce anume a cauzat aceasta blocare ?"

Poate fi material prost, poate fi montare deficienta (un coleg de-al meu spunea ca poate nu s-a pus ulei la servodirectie) pot fi mai multe cauze, dar toate acestea sunt doar speculatii pana cand nu vom avea un raspuns oficial din partea producatorului.

Nu stiu daca asta mai conteaza sau nu, dar pot sa spun ca eu sunt unul dintre miile de romani posesori ai unei dacii berline vechi (a mea este din '90) care urmaresc piata de masini in dorinta de a achizitiona ceva mai nou si mai de calitate. Sper ca Logan-ul sa se ridice pana la urma la nivelul asteptarilor noastre.

Toata stima !


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 10 Nov 2004, 12:24
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Eu nu inteleg de ce va agitati atat. E un caz singular, care probabil se datoraza unei piese defecte. Cand o sa auziti de 100 de cazuri ca asta, atunci sa va faceti atatea probleme. Mie imi vine Logan-ul vineri si de abia astept. Nu m-a afectat in nici un fel acest topic.

This post has been edited by VeNoM386: 10 Nov 2004, 12:24


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2004, 12:31
Post #109


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




VeNoM386, poate nu intelegi foarte bine, piesa defecta este una legata intrisec de siguranta, pentru care controalele de calitate si conformitate trebuie sa fie mai mult decat drastice. Masina nu avea nici 100.000 km sa fie o uzura, ci avea sub 1000 km (parca). Si trecuse de controlul de calitate si conformitate!!
Pentru cei care nu percep gravitatea incidentului, le spun eu: CAZUL ESTE FOARTE GRAV!!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Nov 2004, 12:40
Post #110


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Super grav.
Domnul VeNoM386, n-ai sa auzi de 100 de cazuri niciodata.
1. Nu toti vor avea sansa lui Virgil 15 km/h
2. Daca doamne fereste moare cineva, se va spune "ca nu a adaptat viteza la conditiile de drum" si nimeni nu va cerceta daca i s-a blocat directia sau nu.
3. indiferent ca este sau nu singular, Dacia este obligata sa ia o pozitie. De unde sa stim ca si celelalte masini, nu au acelasi defect.
Treaba cu CTC-ul, nu mai tine, una a trecut si era proasta. Sau poate Dacia face CTC-ul prin sondaj si se nimeresc doar cele bune.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 10 Nov 2004, 12:41
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Cred ca de gravitatea faptului nu se poate indoi nimeni. Am avut ocazia (nu eu personal ci firma) acum citiva ani - vreo 10... - ca o autospeciala nou nouta (vedea din fabrica) sa intre intr-un grad - la Lehliu in curba exista un grad din placi prefabricate. Ei daca va uitati cu atentie pe o lungime de 15 metri placile sunt altfel - decit restul gardului. De ce? pentru ca s-a stricat servodirectia si soferul nu a mai putut sa redreseze masina (are cam 28 tone). Noroc ca masina era destul de solida (are tabla de 2 mm) si nu a patit mare lucru....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Nov 2004, 12:45
Post #112


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(VeNoM386 @ 10 Nov 2004, 11:24)
Nu m-a afectat in nici un fel acest topic.
*



Sa nu dea domnu sa ti se blocheze volanul cind esti intr-o depasire... wink.gif Si daca nu crezi, e problema ta, am, inteles-o cu totii. Dar nu mai umple forumul cu lucruri inutile, cind s-a demonstrat ca problema este REALA!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Nov 2004, 12:49
Post #113


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(VeNoM386 @ 10 Nov 2004, 13:42)
Inainte sa fiti toti covinsi ca a fost adevarat, sa dea cineva de incredere tel la IPSO si sa intrebe de incident, unul din moderatori daca aveti vreo relatie pe acolo.
*


ce sa fie adevarat? incidentul lui Virgil?
Pai tu n-ai citit constatarea de la IPSO?


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 10 Nov 2004, 12:57
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bomicabomic @ 10 Nov 2004, 13:49)
ce sa fie adevarat? incidentul lui Virgil?
Pai tu n-ai citit constatarea de la IPSO?
*


Nu, am citit o poza de o calitate foarte proasta. In fine, nu are rost sa ne contrazicem.
Trimiteti pozele si text-ul lui virgil la ziare, la televiziuni sa vedem daca se intampla ceva.

This post has been edited by VeNoM386: 10 Nov 2004, 13:00


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 10 Nov 2004, 13:07
Post #115


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Urmatorul care contesta fotografiile postate aici, primeste urmatoarele, la pachet, cadou:
1. Sters mesajele respective
2. Warning

Nu de alta, dar nu suntem cam idioti pe forumul asta, sa credem ca orice zboara se mananca. Or scanurile postate aici de Virgil sunt cat se poate de autentice.
Doritori? tongue.gif

In alta ordine de idei, daca Dacia nu raspunde in nici un fel pana lunea viitoare, voi avea personal grija sa ajunga toata faza in ziare. Mai fac si eu un ban, si asa si Dacia va trebui sa recunoasca faptul ca nu poate sa-si dea clientii cu flit atunci cand le pune viata in pericol.

Celor care asteapta 100 de cazuri... Este de ajuns ca problema sa apara inca o singura data, si atunci ar trebui rechemate TOATE daciile de pe piata!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Nov 2004, 13:10
Post #116


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(VeNoM386 @ 10 Nov 2004, 13:57)
Nu, am citit o poza de o calitate foarte proasta. In fine, nu are rost sa ne contrazicem.
Trimiteti pozele si text-ul lui virgil la ziare, la televiziuni sa vedem daca se intampla ceva.
*


Asta numai Virgil decide. Si in plus el are originalele.
Si nu te indoi de faptul ca noi cei de pe forum avem ceva cu Logan sau cu Dacia. Toti suntem posesori de Dacii side aceea a fost creat acest forum sa ne spunem ofurile. Ca daca masinile erau OK, ne intilneam numai la Cafenea. dar vezi bine ca nu prea este asa. Uitat-te cite topicuri au fost deschise la "probleme tehnice Logan" si asta numai in 2 luni. Si nu cred eu ca cei care le-au deschis, au facut-o sa critice o masina buna.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 10 Nov 2004, 13:20
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 10 Nov 2004, 14:07)
In alta ordine de idei, daca Dacia nu raspunde in nici un fel pana lunea viitoare, voi avea personal grija sa ajunga toata faza in ziare. Mai fac si eu un ban, si asa si Dacia va trebui sa recunoasca faptul ca nu poate sa-si dea clientii cu flit atunci cand le pune viata in pericol.
*


Perfect, sa asteptam sa apara in presa.

QUOTE
dar vezi bine ca nu prea este asa. Uitat-te cite topicuri au fost deschise la "probleme tehnice Logan" si asta numai in 2 luni. Si nu cred eu ca cei care le-au deschis, au facut-o sa critice o masina buna.

Asta nu inseamna automat ca toate problemele postate acolo sunt reale, nu ai cum sa stii asta. Eu de ex sa am o problema, as pune poze la o rezolutie foarte mare.

This post has been edited by VeNoM386: 10 Nov 2004, 13:22


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 10 Nov 2004, 13:24
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Ce dracu are a face rezolutia cu veridicitatea unei hartii? La ce rezolutie ar fi bine? 300 dpi? 1200 dpi? Cu compresie sau fara? Si (intrebare esentiala) unde, ca aici pe site nu poti face upload la 80 MB!!!!

(Scuze, insa unii mi se par complet deplasati...)


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Nov 2004, 13:25
Post #119


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(VeNoM386 @ 10 Nov 2004, 14:20)
Eu de ex sa am o problema, as pune poze la o rezolutie foarte mare.
*


Astept de la tine poze cu zgomote la denivelari. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 10 Nov 2004, 13:28
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Ar trebui facuta un fel de cerere din partea persoanelor de pe forum sa ni se explice cauza blocarii. Nu de alta dar cred ca meritam sa aflam si noi ce s-a intamplat precum si masurile luate. Nu vreau sa merg cu frica la volan ca nu mai ia masina curba sau nu se mai redreseaza.


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:58
Forum Renault