DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Releu semnalizare defect?

abur
post 8 Oct 2007, 06:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 March 07




DSN 46 kkm.
cind semnalizez se aude un zgomot de electromagnet actionat cu o frecventa foarte mare, un sunet de genul unui biziit cu volum foarte mare. zgomotul apare in zona compartimentului pentru sigurante.
asta nu se intimpla de fiecare data. becurile sint bune toate. nu e problema de contacte la becuri sau la masa.
e defect releul de semnalizare?
cum se scoate? se smulge efectiv de pe placa?
sper sa ma puteti ajuta.


--------------------
Dacia Supernova Europa 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Oct 2007, 07:17
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Europa are releu mecanic? Si eu am avut exact aceasi problema cu un releu mecanic, trebuie schimbat, unde e la SN nu stiu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abur
post 8 Oct 2007, 07:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 5 March 07




ce am uitat sa spun.
ieri, in timp ce semnalizam si se auzea acel zgomot, a inceput sa pilpiie ledul rosu din bord cu frecventa mai mare decit atunci cind motorul e oprit.
ce legatura are?


--------------------
Dacia Supernova Europa 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Urs
post 8 Oct 2007, 09:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 352
Joined: 31 December 06
From: Siret




Verifica repejor cablul ce pleaca de la borna - a bateriei spre motor (prin zona cutiei de viteze) si mai ales cel care merge mai departe spre caroserie (sub aripa de langa baterie).
Asa mi-a facut si mie cu vreo doua saptamani in urma si cablul de masa rupt a fost cauza. La tine poate se mai tine intr-un fir....


--------------------
Dacia Logan 0.9 tce 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NeluBV
post 3 Nov 2007, 11:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 15 January 06
From: Timisoara




Salut am si eu un pic nevoie de ajutor daca se poate.

Am ceva probleme cu semnalizarea pe partea stanga, nu stiu exact de unde s-a ivit problema, dar in urma cu vre-o 2-3 saptamani a izbucnit alarma cand am deschis usa mai repede cred dupa ce am dezarmat. Nu am reusit nici cum sa o opresc, decat sa scot firele din goarna. Problema e acum cand armez nu se aprinde becul de semnalizare stanga spate ci stopul. O alta problema e cand semnalizez stanga tot asa face, palpaie stopul in loc de becul de la semnalizare si in bord se aprinde martorul cu o frecventa mai mare decat de obicei. Becul e ok l-a pus pe partea dreapta si functioneaza ok.
Am verificat toate sigurantele sunt ok. Oricum o sa ma duc sa cumpar altele noi. Poate fi vreo problema de fire, de masa ceva intrerupt.

Am mai incercat sa resetez alarma, o fi din cauza asta ?. Cand armez face cum trebuie de 2 ori si cand dezarmez palpaie semnalizarea 1.

masina e DSN clima din 2002 decembrie

Multumesc de ajutor anticipat.



--------------------
dacia supernova - 22 bvi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 9 Nov 2007, 01:18
Post #6


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(abur @ 8 Oct 2007, 06:57)
DSN 46 kkm.
cind semnalizez se aude un zgomot de electromagnet actionat cu o frecventa foarte mare, un sunet de genul unui biziit cu volum foarte mare. zgomotul apare in zona compartimentului pentru sigurante.
asta nu se intimpla de fiecare data. becurile sint bune toate. nu e problema de contacte la becuri sau la masa.
e defect releul de semnalizare?
cum se scoate? se smulge efectiv de pe placa?
sper sa ma puteti ajuta.
*


Deci uneori mai face figura sa faca releu` ala intr-un stil....cunoastem. Cand incepe sa dea semnal repede inseamna ca i-a intrat apa/umezeala..eu stiam ca asa trebuie sa clantane cand e un bec ars. Dar 90% de la umezeala fac ca prostu

This post has been edited by brandy_tdi: 9 Nov 2007, 01:18


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:40
Forum Renault