DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amortizoarele sau directia?????

iuli_biz
post 19 Apr 2003, 15:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 April 03




Salut voua posesori ai minunatelor automobile romanesti ! A o problema care cred ca a fost discutata de mai multe ori pe forum si vreau sa ma lamuriti si pe mine in privinta asta. De fiecare data cand dau de volan se aude un zgomot ciudat care vine de sub bord sau din dreprul casetei de directie( cam aia este zona de unde se aude) Un zgomot ca un pacanit. Din cate am citit pe forum se pare ca este vorba de ax volan inferior dar mie mi-a sugerat cineva ca ar fi vorba de amortizoarele fata. Nu stiu care este legatura, dar mi-a sugerat sa le schimb pe astea care le am cu de-alea pe gaz. Puteti sa-mi spuneti care este de fapt problema?
Si ... poate sa-mi zica si mie cineva care este diferenta intre amortizoarele pe gaz si cale pe ulei? Mentionez ca am o Dacia Supernova din ian 2003 si are 3500 km la bord.
Multumesc mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 19 Apr 2003, 19:48
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ehehe, dupa ce zici, e ax volan inferior, si la mine face la fel " trosc", dar pe langa acest zgomot mai de curand mai am unul, la demaraje si frane( nu conteaza dc sunt usoare sau bruste) se aude un trosc-trosc din fata de sub bord, sa fie lonjeroanele, amortizoarele sau altceva? (clima din dec 2002 cu 4200km)


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli_biz
post 19 Apr 2003, 22:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 April 03




Vai de mine sper sa nu am si eu astfel de probleme la 4000 de km ca ii dau foc! :vmad: Mama ei dara de masina! Momentan doar asta am belele la ea. Dar despre amortizoare nu stii nimic?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 19 Apr 2003, 23:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




De ce te-ai grabit mah? Nu puteai sa mai astepti 3 luni pana la Solenza?


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 20 Apr 2003, 10:49
Post #5


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Nu cred ca este de la amortizoare. Cele pe gaz (Bilstein - sper ca am scris corect) sunt mai dure si ai stabilitate mai mare in curbe pe cand cele pe ulei (Monroe) sunt mai moi si ai confort mai bun. Eu am pe gaz si cand va veni vremea sa le schimb voi pune pe ulei. Oricum este neverosimil sa se strice amortizoarele in 3500km (au existat ceva probleme la anumite loturi dar din cate stiu era vorba de amortizoarele spate).


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 20 Apr 2003, 12:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




QUOTE
la demaraje si frane( nu conteaza dc sunt usoare sau bruste) se aude un trosc-trosc din fata de sub bord


Verifica placutele de frana. Ele au un arc in partea superioara. Acel arc (de fapt o tabla) de obicei se rupe si atunci placuta are joc in plan vertical. La fiecare revizie eu am montat arcurile (de obicei nu mai erau, sau erau rupte).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli_biz
post 20 Apr 2003, 22:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 April 03




Da! Stiu ca nu ar trebui sa fie amortizoarele dar mie asa mi-a zis persoana aia ca tre sa le schimb.... . Oricum o sa ma duc din nou la service sa vad ce o sa zica aia. Da ce credeti ar tre sa le zic sa-mi schimbe axul sau sa il las asa? O sa se repare vreodata problema asta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 20 Apr 2003, 23:46
Post #8


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




zgomotul pe care il are george nu este de la arcul de la placute, deoarece este foarte puternic. (am mers cu el). boate sa fie de la lonjeroane care nu sunt stranse foarte bine (am avut problema dar zgomotul era diferit) sau de la suspensie, arc sau amortizor, ceva sa faca zgomot atunci cand se destinde mai mult decat normat (adica acceleratie).
george eventual daca citesti inainte de a ajunge la service maine incearca sa tragi de masina in sus cu mana (de aripa de undeva, vezi sa nu o indoi biggrin.gif )


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 21 Apr 2003, 06:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Mie mi - a pacanit directia inca de cand am luat masina (Octombrie 2002). La revizia de 1000 mi s - a spus ca este de la directie. Cand am intrebat de garantie seful de service mi - a raspuns ca imi schimba caseta fara nici o problema, dar ca cele pe care le are in magazie 'trancane' mai rau decat cea pe care o am pe masina. Asa ca am preferat sa o las pe a ei.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raluca
post 22 Apr 2003, 15:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 21 April 03




Dragilor posesori de DSN-uri!Poate voi nu stiati,dar maimutele, in momentul in care au o caseta de directie stricata o repara!Am vazut!La 85k m-a lasat caseta mea si de la 50-60k i-am tot innebunit sa aduca in garantie.Nu erau in magazie!Poate spaga mea nu i-a multumit.Am ajuns de la 20K/h nu mai aveam nici un control asupra masinii.La Pitesti mi-am luat una pe bani si e super de ieftina.1,6 mil!Plus ca am bagat benzina de 1mil.Problema e ca la garantii m-am dus cu aia naspa si din 9!bucati pe care le aveau in stoc nu era nici una buna!ATENTIE!Cele reparate au de regula axul inferior vopsit cu spray de alta nuanta si prezinta joc.Rezista undeva la 15-20000k.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 22 Apr 2003, 22:24
Post #11


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




mie imi face un trosc cand stau pe loc si nu stiu de la ce e,oricum nu ma intereseaza ca a zburat garantia si nu am chef acum de cumparat nu stiu ce ,cand o sa faca mai urat atuci o sa schimb ce dracu o face asa


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 23 Apr 2003, 08:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




Oameni buni ar fi si la mine o problema, cand iau viraj maxim dreapta se aude un trosc scurt dar problema este ca nu stiu ce-ar fi ca nu todeauna se intampla acest lucru.

O zi buna tuturor si DSN-urilor voastre,


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin Constantinescu
post 23 Apr 2003, 10:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 25 December 02
From: Bucuresti




Am avut si eu probleme cu axul inferior, s-au rezolvat cu piesa noua trimeasa in 3 (trei) luni de la Pitesti.

Puteti identifica usor daca pacanitul vine de la axul cu pricina astfel:

Incercati sa va uitati la ax, este pe undeva pe sub bord si are culoare aurie, veti observa ca este format din 2 bucati intrepatrunse si ambutisate.

Se tine o mana la imbinare iar cu cealalta se roteste volamul pana cand pacane, daca simtiti un joc intre cele doua componente care formeaza axul inferior, atunci de aici vine pacanitul.

Explicatia ar fi ca ambutisarea facuta de cei de la Balanta Sibiu face joc dupa ceva km prin gropile autohtone.


--------------------
Renault Megane Grandtour 2003 Autentique - B 02 BZM
Megane Grandtour 1,9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 24 Apr 2003, 22:30
Post #14


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




o sa ma apuc si eu sa vad maine daca am joc


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Apr 2003, 23:35
Post #15


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ala din masina e axul volan superior. cel de sub masina e inferior.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meck
post 25 Apr 2003, 03:31
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 July 02
From: alexandria




si de obicei cel inferior cedeaza mai repede pt ca este mai expus, cel putin la mine asa est. inca nu l-am schimbat si vad ca acum am ceva joc si in caseta.
chiar stie cineva cum e caseta de directie la dsn, e diferita de cea de berlina?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:56
Forum Renault