DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> etrier blocat

AlexV
post 23 Apr 2003, 22:34
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




azi incercand sa montez senzorul de viteza am descoperit ca etrierul dreapta fata este blocat. l-am desfacut, curatat,(reparat). acum merge super usor cu mana. oare o sa tina treaba si cand il montez maine?
oare ajung la intalnire???


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 23 Apr 2003, 22:42
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




de ajuns ajungi, pb este cat de repede biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 24 Apr 2003, 08:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Ca mashinutza e destul de noua.
Sa intzeleg ca nu mai tinea frana, sau se incalzea roata?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 20 May 2013, 16:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




Buna ziua.Am urmatoarea problema: de cateva zile dupa ce ajung acasa am observat ca roata dreapta fata este mult mai calda decat roata stanga care de fapt nu se simte calda mai de loc. Ma intereseaza de ce se intampla lucrul asta si daca se poate face ceva pentru remedierea acestei situatii?


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 May 2013, 09:54
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Se intampla pentru ca placutele de pe dreapta nu se departeaza de disc dupa ce ridici piciorul de pe pedala de frana. Trebuie sa verifici in primul rand functionarea etrierului, si apoi sa te asiguri ca nu s-a infundat sau micsorat diametrul racordului de etrier.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remus66
post 1 Sep 2013, 14:00
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 25 September 04




Cel mai probabil, daca pistonul este curat si zona de sub garnitura de protectia a pistonului este deasemenea curata, problema provine de la garnitura etrierului, cea cu sectiunea patrata. Am patit acest lucru si anume acesata garnitura si-a marit considerabil diametrul, probabil din cauza materialului prost din care a fost confectionata si strângea pistonul ca intr-un cleste, limitându-i posibilitatea de miscare. Eu am observat ca ceva nu este in regula, fiindca masina nu mai reactiona promt la apasari usoare ale pedalei de frâna. La apasari ferme frâna excelent. Cursa totala a pedalei de frâna era mereu aceeasi. Dupa inlocuirea garniturilor de frâna problema a disparut. La extragerea garniturilor vechi, am putut observa marirea lor in diametru ce cca. 20 mm., fata ce cele noi !!!


--------------------
Volkswagen Golf 4 Pacific Variant 2005 - B-71-KPD
Cu un nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat; dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_78
post 11 Sep 2013, 08:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 10 November 12




am curatat etrierele garnituri noi dar problema persista.mentionez ca am discurile foarte uzate


--------------------
dacia supernova 2003 - db100von
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:31
Forum Renault