DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu sistemul de franare !

post 26 Apr 2003, 19:21
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am schimbat placutele de frana si rezultatul : o pedala moale care tine undeva aproape de fund (ca si inainte de a le schimba) si un martor de bord aprins in permanenta "(!)". Am facut si o aerisire dupa ce am schimbat placutele, am dat si la pedala in gol de am inebunit-o. Nici un rezultat. Pedala ramane tot moale si martorul aprins. Nu inteleg ce se intampla ! Ma poate ajuta cineva ???


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
BBC
post 26 Apr 2003, 19:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Ai aerist doar fata sau si spatele? E posibil sa ai aer pe spate.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 26 Apr 2003, 19:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Aerisire proasta, lichid frana insuficient, garnituri pompa frana. Cine a schimbat placutele?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Apr 2003, 20:08
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am aerisit doar pe fata. Placutele le-am schimbat eu (nu e mare lucru). Problema e ca doar am scos etrierul, am schimbat placutele si l-am pus la loc si nu vad ce ar putea fi... :cry:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
BBC
post 26 Apr 2003, 20:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Daca "faci pedala" se simte ceva? Daca cursa pedalei se micsoreaza (prinde mai sus) pot fi 2 cauze:
1. saboti uzati
2. aer in instalatie
Verifica daca nu pierzi pe undeva lichid. La D 1300 pierdeam lichid pe la repartitor (puntea spate).
Aeriseste si spatele.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Apr 2003, 20:15
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Cand fac pedala, cursa ramane aprox. constanta, adica imi tine la fel de jos !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
BBC
post 26 Apr 2003, 20:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Ai schimbat pompa? Daca dupa schimbarea pompei a inceput sa-ti scada cursa e posibil sa nu fie bine reglata cursa tijei servofranei.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Apr 2003, 20:41
Post #8





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Poampa e cea originala si nu mi-a facut niciodata probleme. Am inceput sa am probleme odata cu tocirea placutelor...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
BBC
post 26 Apr 2003, 20:46
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Alte idei nu mai am. Incearca sa aerisesti spatele si verifica daca nu ai pierderi de lichid.
O posibilitate (mica probabilitate) ar fi distrugerea garniturilor de la pistonasele pompei, dar asta ar insemna sa nu ai presiune pe un circuit.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 27 Apr 2003, 02:38
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




si eu m-am chinuit sa aerisesc toata instaltia (fata spate si pompa). inutil . si la mine tine jos de cand mi-au schimbat prima oara placutele.
dupa a n-a oara de aerisire s-a aprins si becul ala de la senzor.
am luat o surubelnita mai lunga pe care am proptit-o in el si i-am f...t doua ciocane. s-a stins. icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif
de ce nu reusesc sa reduc cursa nu inteleg. deloc.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aciduzzu
post 27 Apr 2003, 22:36
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 April 03




Martorul sta pe rosu in permanenta si dupa ce ai schmimbat placutele de frana DACA atunci cand le-ai schimbat ai deschis capacul rezervorului cu lichid de frana (cel de sub capota - pe partea volanului) si ai apasat pedala de frana la maxim intre timp! Acolo, sub rezevorul cu lichid de frana, e un "tzumburus" (scuze pt exprimarea profana!) care are rolul unui ventil pentru lichidul de frana! Trebuie sa desfaci un fel de micro-valva de acolo (nu mai tin minte exact pozitionarea ei!) si sa impingi la loc tzumburusul cu pricina si martorul se va stinge cu siguranta!

Si eu am patit la fel cand mi-am schimbat singur placutele de frana in fata blocului si am testat etrierii cu busonul de la rezervorul de lichid de frana deschis! Am rezolvat-o intr-un service dupa aceea pentru ca nu eram sigur ca vrea ue sa fac treaba respectiva! Desi dupa ce am vazut despre ce era vorba (operatie de 3-5 minute!) am realizat ca puteam sa o rezolv singur!

Cat despre "pedala moale" nu stiu ce sa-ti spun! Si la mine tinea frana destul de jos dar tinea de ma trecea prin parbriz!

Scuze daca exprimarea mea nu a excelat in termeni tehnici!

Bafta mare!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 28 Apr 2003, 10:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Vezi ca exista tot aici descrierea problemei pe care am avut - o eu (manifestare aproximativ la fel - am numit - o probleme cu frana si o gasesti mai jos pe pagina - http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=670).
Am avut o problema similara: pedala s - a inmuiat si tinea foarte jos si in acelasi timp mi s - a aprins martorul din bord. Am fost cu ea la service (in garantie) si mi - au schimbat lichidul de frana. Se pare ca e problema cu care cel putin ei s - au confruntat foarte des. Dupa ce mi - au schimbat lichidul, a trebuit resetat senzorul care se afla montat pe pompa de frana (gasesti la topicul meu cum). In discutiile pe care le - am avut cu baietii de pe forum atunci, se pare probleme oarecum similare au fost generate si de defectiunea pompei.
Am scris cam mult, scuze.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-19-WYU
post 8 Dec 2005, 11:19
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 6 August 04
From: Bucuresti




Dragi mei, am si eu o problema si as dori un sfat daca se poate!
Am schimbat pompa de frana intru-cat incepuse sa bage aer in instalatie. La montarea noii pompe s-a aerisit atat noua pompa cat si circuitul cu seriozitate la toate cele patru roti ... incepand de la cea mai departata.
Problema este ca acum am constatat ca desi masina franeaza aparent destul de bine ... si nu pierde lichid, la o apasare mai puternica a franei roata fata dreapta se blochiaza iar stanga nu. Am repetat testul in tot felul de conditii si comportamentul e acelasi. Cursa pedalei este constanta ... cam mare dar nu m-ar deranja daca ar fi numai asta.
Ce sa fac ?? De unde provine acest dezechilibru intre fortele de franare pe rotile fata??
Multumesc anticipat!!


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006 - B ?? ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 8 Dec 2005, 12:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Aerisiri multe si repetate chiar in conditiile in care nu mai este aer in etrieri sau cilindrii de frina este posibil sa mai existe pe undeva pe conducte ceva bule de aer care sunt eliminate dupa multe aerisiri.
Sau exista posibilitatea ca nu pompa veche sa fi introdus aer in instalatie!


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Dec 2005, 15:16
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sau ca un pistonas sa fie mai blocat ca altul...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WUB
post 8 Dec 2005, 15:58
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 3 July 03
From: Bucuresti




vezi si furtunele


--------------------
ARR NXT 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gutenberg
post 30 Jan 2006, 20:45
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 18 April 05
From: Oradea




Am patit-o si eu... Am fost la revizia de 70 000; schimbat placute frana fata... cand sa plec din service, stupoare: pedala de frana e moale ca aluatul. Dau la pedala de vreo 20 de ori, nimic; tot nu se intareste. Asa ca ma intorc la stand, urca masina iar pe cric, aeriseste, se intareste si pedala... Cand dau sa plec de tot, la fel... frana prinde (nu imi dau seama daca eficient) undeva departe jos (fata de cum era inainte). Concluzia mesterilor e ca "asa face toate" dupa ce li se schimba placutele... pana se mai tocesc un pic si se asaza pe disc. Cat am circulat dupa iesirea din service, nu am indraznit sa ii dau cine stie ce viteza (sa nu ajung in posteriorul altcuiva), asa ca sper sa is revina. Nu stiu ce sa fac. E normal sa se intample asa ceva?


--------------------
Dacia Super Nova Clima - BH-XX-MAG
O carte se poate lovi de un cap si sa sune a gol , fara ca sa fie de vina... cartea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 30 Jan 2006, 22:55
Post #18


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(Gutenberg @ 30 Jan 2006, 20:45)
Concluzia mesterilor e ca "asa face toate" dupa ce li se schimba placutele...
*


Dracu sa-i ia de mesteri. mad.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:54
Forum Renault