DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> becuri bord, Becuri bord

popacrisro
post 9 Jan 2008, 14:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 January 07




Din ce am cautat pe site am gasit ca lumina din bord e data de becuri. Mie nu mi se mai aprinde becul de la cadranul din partea stinga unde este scris dacia. Ca sa il schimb ce fel de bec am nevoie, mai precis ce fel de soclu? Am mai cautat pe google dar nu am aflat ce tip este pentru solenza (in afara de - Bec 12V, 2W (soclu maron), Bec 12V, 1,2W (soclu negru). blink.gif Si daca stie cineva cite becuri sunt in bord ca sa le cumpar pe toate pentru orice eventualitate. Multumesc


--------------------
Solenza confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 9 Jan 2008, 15:43
Post #2


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




becul este cam ca cel de la semnalizare si la soclu si la forma... am avut aceeasi problema: la turometru, lumina doar jumatate. L-am rezolvat in service dacia pe garantie. Becuri dalea nu cred ca gasesti prin comert sunt ff mici


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 9 Jan 2008, 16:27
Post #3


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Legat de becurile din bord: daca inca le aveti pe cele originale, chiar arse (la mine au un v pe spatele soclului, care are o forma oarecum piramidala, nu patrata ca cele din comert), se gaseste de cumparat la magazinele mai "dotate" cu piese doar "balonul" de sticla al becului, la pretul de 1 leu. Din soclul becului ars se scoate prin tragere balonul de sticla (nu este lipit nici el, nici firele), si se pune cel nou (eu am gasit doar de 1,2 W).
Am aflat despre "ingineria" asta atunci cand vanzatoarea m-a intrebat daca vreau bec cu soclu sau fara (am luat si cu si fara, ca sa vad ce pot face cu cel fara soclu). Un magazin care are asa ceva este la statia de metrou Dristor, daca sunteti din Bucuresti.
Eu nu am reusit sa montez bec cumparat cu tot cu soclu decat dupa ce am pilit aripioarele de tabla care fixeaza becul (cele originale au aripioarele din plastic, mai scurte si mai inguste).
Cand ajung acasa pun si poze cu becul demontat.

Edit: am promis degeaba sad.gif ... nu am putut sa ajung la becurile din bord aseara (atunci cand le-am schimbat, am demontat semi-cochilele volanului).

This post has been edited by bogdanmardare: 10 Jan 2008, 15:13


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 10 Jan 2008, 11:36
Post #4


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Si eu m-am lovit de problema asta,o data la ceasurile de bord,o data la aeroterma.Am inlocuit doar balonul becurilor,soclul a ramas cel original,se scot prin tragere din soclu si se infig cele noi.Becurile mi le-am luat din carfur,de la raionul de auto,un blister de 2 becuri costa intre 1,5 si 2 lei noi.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popacrisro
post 11 Jan 2008, 12:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 January 07




Multumesc pentru informatii. Cred ca acum m-am lamurit despre ce e vorba. Oricum incerc sa gasesc leduri de acest tip caci tot desfac bordul. Poate se schimba aspectul. Multumesc din nou.


--------------------
Solenza confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin007
post 12 Apr 2008, 15:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 27 January 07
From: Zimnicea




cum ai demontat?


--------------------
dacia solentza 2004 CONFORT - TR31MIH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 12 Apr 2008, 16:04
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




la fel, cum se ajunge la becuri? La mine e contact imperfect la benzina si apa


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csimby
post 12 Apr 2008, 18:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 2 February 08
From: Tirgu-Mures




La mine e ars becul de la turometru si jumatate la aeroterma... Astept raspunsul cum ai desfacut bordul.


--------------------
Volkswagen Polo Comfortline 2014
Renault Symbol Expression 2010
VW Polo 1999
Dacia Solenza Clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 12 Apr 2008, 21:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Cum ajungi la ceasuri: desfaci partea de sus a bordului. Aceasta e prinsa in 4 suruburi, 2 se vad daca deschideti usile din fata larg; celelalte 2 sunt ascunse de cochilia volanului, deci trebuie desfacuta si aceasta (prinsa in 3 suruburi care se vad daca te uiti de jos in sus). Dupa ce ati desfacut cele 4 suruburi ale partii superioara a bordului, scoateti casetofonul. Apoi trageti de ea inspre spatele masinii pentru a il declipsa de partea inferioara. Saltati-l putin, si scoateti mufa de la butonul de inchiderea centralizata. Gata.

Cum ajungi la consola climatizare: intai scoateti din spatele acesteia cablurile de cald/rece si de directionare a aerului, si mufele de la AC si GMV. Apoi desfaceti cele 2 suruburi din partea de jos a consolei; saltati de consola in sus, pentru a o declipsa. Acum poate fi scoasa.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 13 Apr 2008, 07:33
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




thanks free_fiber. Acum, cine stie in zona pantelimon un magazin care sa aiba becuri ca sa nu stau prea mult cu bordul demontat? Sau macar poze cu becurili la marime naturala (fata si profil daca se poate cool.gif )


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 14:00
Forum Renault