DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Transmisie

ADN
post 6 May 2003, 12:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 25 May 02
From: Bucuresti




Sunt curios cati dintre voi ati avut probleme cu transmisia, adica planetare-cutie de viteze ?
Despre motor s-a tot aflat cate una cate alta si ajung la concluzia ca totusi este bun ( chiar si acel clasic "tacanit" ).
Dar despre faimoasele cutii de viteze Renault ( am auzit ca au faima ca ar fi printre cele mai scumpe ) ce parere aveti.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 6 May 2003, 12:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Nu poti face comparatie planetare-cutie. Planetarele sunt romanesti si am schimbat pana acum 2 dreapta+1 stanga (burduf spart).
Un prieten a avut (nu stiu daca si-a rezolvat) un fluierat in cutie.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 6 May 2003, 12:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




eu am schimbat o planetara inainte de Pasti.Era dus un semering din interiorul burdufului dinspre cutie.Se pare totusi ca nu sunt romanesti.cel putin asa au zis aia de la service.in rest nu am probleme motor/cutie.
cutia este destul de reusita.a fost proiectata dupa aceea de pe Clio si a iesit mai buna.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 12:53
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




BBC, cat costa planetarele? Ca eu am burduful rupt pe dreapta si a inceput sa troncane planetara (discret deocamdata), asa ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Multam' fain anticipat.


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADN
post 6 May 2003, 12:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 25 May 02
From: Bucuresti




Pai de ce a trebuit sa schimbi trei (3) planetare ?!!!!!!
Care au fost simptomele ?
In plus, ce are in burdufe, ulei sau vaselina ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 6 May 2003, 12:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




am auzit ca 3500Klei.atit a costat planetara mea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 13:32
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




3.5 mil. o planetara....??? Mi se pare foarte mult, sau nu am mai inlocuit eu nimic la masina decat in garantie pana acum si nu am mai avut contact cu preturile....


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 6 May 2003, 13:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Se stie ca planetarele sunt scumpe!

Dar eu am schimbat un pivot si un cot bieleta si a fost cam 800k cu manopera cu tot. Batea ingrozitor la gropi si pe piatra cubica.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 14:05
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




La mine se aude un troncanit usor la curbe luate mai tare la stanga (intors la 180 grade de ex.) sau la franare mai puternica de la o viteza ceva mai mare 110-120 Km/h. Dupa ce am vazut si burduful gaurit, am banuit ca e planetara. Daca e doar altceva, desi nu cred, m-ar mai salva de ceva bani.
Si inca ceva: de ce e asa de scumpa planetara? Are ceva mai deosebit pe acolo? Inainte am avut Lada cu tractiune pe spate deci nu am vazut planetare pana la DSN. Multumesc anticipat de raspuns.


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 6 May 2003, 14:08
Post #10


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




eu schimbat jumatate de cutie la nici 3000km. ax principal, pinion I, pinion IV. alte intrebari?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 6 May 2003, 14:14
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Din cate stiu eu,
Planetara costa cca 1.300.000. La CNCD. Este mai ieftina decat cea de Berlina, pt ca nu are articulatia completa la cutie.

In legatura cu ce contin, articulatia de la cutie e unsa cu uleiul din cutie, iar cea de la roata cu vaselina.

Articulatia din cutie e de provenienta franceza (zic cei de la CNCD) dar oricum e mult mai putin solicitata ca cea de la roata.

Se strica de obicei cea de la roata, din motivul stupid ca Rolast (sau alti producatori autohtoni de acauciuc nu sunt capabili sa faca un burduf bun.

Problema ce apare la schimbarea burdufului este ca trebuie demontata toata planetara, scoasa tripoda de la cutie (are o siguranta zegger) burduful dinspre cutie - are un mic rulment, care daca se strica la demontare costa cca 500.000, shi de-abia dupa aia se poate schimba burduful.

Oricum, mersul a mai mult de 500-1000Km cu burduful spart (cand curge vaselina) duce la uzura prematura a planetarei, asa ca degeaba inlocuiti burduful dupa aia.

Asa ca bagati-va nasul pe la roti cel putin lunar, shi cautati urme de vaselina.

Toate astea pt ca o piesa de 50.000lei e proasta!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 6 May 2003, 14:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
eu schimbat jumatate de cutie la nici 3000km. ax principal, pinion I, pinion IV. alte intrebari?


:!: Da chiar asa de ghinionist ca tine nu am mai auzit :!:
_________________________
Bafta up.gif si o zi buna tuturor


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADN
post 6 May 2003, 14:23
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 25 May 02
From: Bucuresti




Ce simptome avea de a trebuit sa schimbi juma' de cutie ?

Te intreb pentru ca si eu am niste pacanituri cand cuplez a II-a, a III-a si mai nou apare si la a IV-a plus ca se aude uneori si cand scot din viteza.
Oricum sunt relativ slabe si apar dupa ce rulez cativa Km, mai multi cand e frig afara ( vreo 10 ) si mai putin acum pe caldura ( vreo 3 ).
Un mecanic de la Dacoserv a zis ca este posibil sa fie de la planetara, de la o bucsa, sau ceva de genul asta, iar hinghinerul a zis ca este normal sa se auda acel zgomot la cuplare, ca de, sunt angrenaje matalice si bla bla bla. Asa ca ce sa mai crezi ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 14:51
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




QUOTE

Oricum, mersul a mai mult de 500-1000Km cu burduful spart (cand curge vaselina) duce la uzura prematura a planetarei, asa ca degeaba inlocuiti burduful dupa aia.  


Eu am observat asta de vreo 2-300 km, iar sapt. viitoare o sa ii fac revizia la 30.000, asa ca sper sa scap doar cu burduful ala inlocuit. Stefan, multumesc de raspuns biggrin.gif

Inca o intrebare: e posibil ca daca am acum zgomot din planetara sa fie doar din cauza pierderii vaselinei de acolo, sau e deja uzura si planetara nu o mai duce mult indiferent de conditii (burduf nou + vaselina)? Asta ca sa nu iau de bun tot ce imi va spune mecanicul si eventual sa ma bage la cheltuieli.


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 6 May 2003, 15:19
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Daca se aud zgomete, in special in curbe cand accelerezi, ai castigat o planetara noua (daca esti in garantie).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 15:21
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Nu mai sunt de peste jumate de an icon_evil.gif


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 6 May 2003, 15:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




QUOTE


Eu am observat asta de vreo 2-300 km, iar sapt. viitoare o sa ii fac revizia la 30.000, asa ca sper sa scap doar cu burduful ala inlocuit. Stefan, multumesc de raspuns  :D  


Eu am mers in ziua in care am vazut burduful spart (am facut aprox. 30 km). Dupa inlocuirea burdufului am verificat si planetara nu avea joc (din cauza vaselinei), insa dupa un numar de km a inceput sa imi bata planetara tot mai serios ==> schimare planetara stanga (avea joc), dupa aceea planetara dreapta si dupa inca x.000 km din nou planetara dreapta (tot burduf spart+joc). Toate schimburile au fost facute in garantie (norocul meu).

Am vazut ca nu mai ai garantie. Poti schimba burduful si dupa un timp vei fi obligat sa schimbi planetara (am fost nevoit sa fac un drum pana la Bucuresti cu planetara defecta si a fost o "placere" sa merg pe serpentine) sau daca deja ai joc mare in planetara va trebui sa o schimbi.

P.S. Planetarele pentru Dacia 13xx stiu ca se reconditionau. Oare la planetarele de DSN nu merge procedeul (am iesit din garantie si nu imi convine sa schimb planetarele anual (ca si radiatorul)


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 6 May 2003, 16:07
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




BBC, multumesc de raspuns. O sa ma duc sapt. viitoare la revizie, unde o sa vad daca am joc sau nu. Si o sa intreb si de reconditionare, poate e posibil. Daca da, va dau de stire.


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alberto
post 7 May 2003, 08:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE


Eu am observat asta de vreo 2-300 km, iar sapt. viitoare o sa ii fac revizia la 30.000, asa ca sper sa scap doar cu burduful ala inlocuit. Stefan, multumesc de raspuns  :D  


Eu am mers in ziua in care am vazut burduful spart (am facut aprox. 30 km). Dupa inlocuirea burdufului am verificat si planetara nu avea joc (din cauza vaselinei), insa dupa un numar de km a inceput sa imi bata planetara tot mai serios ==> schimare planetara stanga (avea joc), dupa aceea planetara dreapta si dupa inca x.000 km din nou planetara dreapta (tot burduf spart+joc). Toate schimburile au fost facute in garantie (norocul meu).

Am vazut ca nu mai ai garantie. Poti schimba burduful si dupa un timp vei fi obligat sa schimbi planetara (am fost nevoit sa fac un drum pana la Bucuresti cu planetara defecta si a fost o "placere" sa merg pe serpentine) sau daca deja ai joc mare in planetara va trebui sa o schimbi.

P.S. Planetarele pentru Dacia 13xx stiu ca se reconditionau. Oare la planetarele de DSN nu merge procedeul (am iesit din garantie si nu imi convine sa schimb planetarele anual (ca si radiatorul)


Legat de reconditionarea planetarelor de la DSN-urile noastre am auzit de la cineva ca ar merge dar nu stiu exact in ce loc, daca aflu va dau de stire.

________________________
Bafta up.gif si o zi cat mai buna tuturor


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 7 May 2003, 10:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




am vazut in dimineata asta reclama pe un taxi :

http://www.reconditionariplanetare.ro

vedeti si voi... poate fi interesant pentru cei care nu au bani de dat pe o planetara noua. Astia cu reconditionarile de planetare dau o garantie de 18 luni pentru reconditionare. Mie mi se pare suficient...


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 7 May 2003, 12:33
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




QUOTE
am vazut in dimineata asta reclama pe un taxi :

http://www.reconditionariplanetare.ro

vedeti si voi... poate fi interesant pentru cei care nu au bani de dat pe o planetara noua. Astia cu reconditionarile de planetare dau o garantie de 18 luni pentru reconditionare. Mie mi se pare suficient...


Este o informatie buna, sa traiesti biggrin.gif Si eu cred ca o garantie de 18 luni e suficienta, tinand cont ca astea de noi au tinut 2 ani la mine.


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 8 May 2003, 08:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Catalin (cred ca de la asta vine CataPro), asta era sugestia mea... acum, daca vrei, las-o in pace, trateaz-o ca pe o mashina straina, schimba doar ulei+filtre shi ce ti-or mai zice aia prin service... totul se reduce la cat costa timpul tau. Pentru mine, merita sa-mi bag nasul pe sub ea o data pe luna.
Ah, ar mai fi shi solutzia clasica (vinde-o/da-i foc shi ia-ti alta) - dar n-o sa-ti spun asha ceva smile.gif
Parca tu erai cel de care stia tot service-ul din Mangalia?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 May 2003, 13:32
Post #23





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


[quote="Stefan"]Problema ce apare la schimbarea burdufului este ca trebuie demontata toata planetara, scoasa tripoda de la cutie (are o siguranta zegger) burduful dinspre cutie - are un mic rulment, care daca se strica la demontare costa cca 500.000, shi de-abia dupa aia se poate schimba burduful.

De ce e asa de complicat?? LA toate planetarele pe care le-am vazut pna acumaaxul iese din capul planetarei si burduful se poate "imbraca" pe acolo... La noi nu??


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
ve
post 29 May 2003, 21:03
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Nu stiu de ce e asa de complicat dar asa este. Se scoate planetara se face bucati, etc.

Eu am avut burduful de la roata din dreapta rupt si acum planetara e varza. Bate si pe drum drept la viteza mai mare de 70.

Ashtept sa vina planetara si maine expira termenul dat de la vocea clientului. Dar nu cred ca o sa vina.

Nu shtiu ce sa zic de rolast si cauciucul lor pentru ca burduful de la planetara mea era renault (cel original). Am cautat prin jumatate din tara asta burduf original de DSN si nu exista. Cei de la service au montat unul romanesc de nova care e putin diferit de cel original.

Ce sa mai zic: ax inferio volan trebuie schimbat (ashtept sa-mi vina si ala), plus toate zgomotele, gemetele (mai putin cel de vaca), si micile probleme descrise pe aici le-am avut si eu (mai putin plouatul in masina).
Am facut vreo 23k km pana acum.

Inco o chestie interesanta zic eu: am vazut dintr-un sondaj de pe aici ca doar 14% din DSN-uri au trecut de 20k km cand se pare ca incep toate problemele. Ce s-ar intampla daca ar fii jumatae trecute de 20k nu stiu dar cred ca ar fii grav daca acum e problema asa de mare cu piesele de schimb. Noroc ca mai am 6 luni de garantie ca altfel as fii disperat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 20 Oct 2005, 09:49
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(ADN @ 6 May 2003, 16:23)
Te intreb pentru ca si eu am niste pacanituri cand cuplez a II-a, a III-a si mai nou apare si la a IV-a plus ca se aude uneori si cand scot din viteza.
Oricum sunt relativ slabe si apar dupa ce rulez cativa Km, mai multi cand e frig afara ( vreo 10 ) si mai putin acum pe caldura ( vreo 3 ).
Un mecanic de la Dacoserv a zis ca este posibil sa fie de la planetara, de la o bucsa, sau ceva de genul asta, iar hinghinerul a zis ca este normal sa se auda acel zgomot la cuplare, ca de, sunt angrenaje matalice si bla bla bla. Asa ca ce sa mai crezi ?
*



La ADN nu i-a raspuns mineni. Acuma am si eu aceeasi neliniste... La scmibatul vitezelor, daca il fac mai rapid, se aude un "clonc" cand dau drumul la ambreiaj. Deci nu cand cuplez treapta de viteza!. Ceva are un joc pe undeva...
Poate fi in planetara? (Ambele au avut burduful spart, cu dreapta unblu fara vaselina de vreo 500Km - a scos-o afara toata cred... oricum sunt programat la schimbat deja 053.gif ).
Sau e din cutie/diferential? (da Doamne sa nu... popa.gif )

This post has been edited by IsNa: 20 Oct 2005, 09:51


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motorsport_2005
post 20 Oct 2005, 11:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(IsNa @ 20 Oct 2005, 09:49)
oricum sunt programat la schimbat deja 053.gif  ).
*


daca tot o schimbi, nu o arunca, da-mi-o mie, ca imi trebuie.


--------------------
dacia supernova - CT - 19 - VEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 20 Oct 2005, 12:19
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(motorsport_2005 @ 20 Oct 2005, 13:36)
daca tot o schimbi, nu o arunca, da-mi-o mie, ca imi trebuie.
*



Ce-o sa faci cu un burduf de planetara gaurit in vreo trei locuri?... rolleyes.gif
Doar burduful il schimb, nu planetara... inca.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-19-WYU
post 20 Oct 2005, 19:45
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 6 August 04
From: Bucuresti




Acelasi "cloncanit" il aud si eu la eliberarea ceva mai rapida a ambreiajului.
Daca initial am pus zgomotul pe seama planetarei dreapta (constatat prin ridicarea rotii cu ajutorul cricului si rotirea rotii inainte - inapoi avand cuplata treapta I), acum aud acelasi zgomot cand o scot din viteza si eliberez ambreiajul (oprit pe loc fiind) ceea ce evident nu poate fi legat de planetara. Este o componenta a mecanismului de transmisie dar nu stiu care (poate mai multe ?).
Tin sa precizez ca nu am probleme cu planetarele (zgomote pe viraje sau la viteza mare).
Daca cineva are vreo explicatie / solutie sau daca considerati ca zgomotul este justificat dupa un numar de km va rog sa imi spuneti si mie!
Multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006 - B ?? ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 21 Oct 2005, 08:30
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




A ta ce "varsta" are? A mea are 70K. Sunetul il aud de mult timp, dar in ultima perioada s-a mai accentuat.... Din ce spui tu, pare sa fie ceva pe arborele primar din cutie. Ar fi nasol...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jake
post 21 Oct 2005, 10:19
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 May 04




QUOTE
Nu stiu de ce e asa de complicat dar asa este. Se scoate planetara se face bucati, etc.


Nu se scoate planetara de pe masina. Se elibereaza articulatia din portfuzeta, capul NU se demonteaza, de baga burduful cu o scula speciala care forteaza diametrul mic al burdufului peste capul planetarei - greu de crezut, nu-i asa ! -.
Scula este de forma conica, lunga cam de 50cm, care largeste diametrul mic astfel incit sa sara peste articulatia rotii. De altfel o poza se afla in carte.


--------------------
Corolla 2.0 DTD - B-0xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 03:17
Forum Renault