DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia recheama in service berlinele noastre, Motiv: probleme coroziune

just_dci
post 17 Jan 2008, 21:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 11 October 06




Control anticoroziune la toate modelele Logan berlină produse până la finele lui 2006 sursa: Mediafax

Dacia va efectua un control anticoroziune la toate modelele Logan berlină produse până la sfârșitul anului 2006, după ce producătorul a constatat prezența unor "puncte de oxidare în pasajele roților din spate ale anumitor vehicule", verificările urmând să aibă loc cu ocazia viitoarei revizii.

"Aceste puncte de oxidare localizate sunt legate de pătrunderea apei prin pasajele roților spate ca urmare a unor operațiuni imperfect realizate în cursul procesului de fabricație (aplicarea de mastic și/sau poziționarea unui obturator). Acțiunile corective au fost deja aplicate în uzină pentru asigurarea celei mai bune calități de fabricație, mai ales în momentul aplicării de mastic, operațiune care necesită dexteritate", se arată într-un comunicat al constructorului auto.

Dacă în urma verificărilor sunt descoperite puncte de oxidare, atunci se va injecta suplimentar ceară protectoare în anumite porțiuni ale caroseriei.

Posesorii mașinilor vor fi înștiințați printr-o scrisoare de operațiunea de service, care va fi gratuită.

Dacia nu precizează numărul modelelor Logan berlină vândute în România până la finele anului 2006.

Anul trecut, vânzările Dacia în România au totalizat 102.062 unități, fiind asigurate exclusiv de gama Logan (berlină, MCV și VAN). Vânzările pe toate piețele au crescut cu 17,4%, la 230.473 de unități, de la 196.378 de unități în 2006.

Renault a raportat un număr de 367.745 autoturisme Logan comercializate la nivel global, cu 48% mai multe comparativ cu 2006, modelul fiind vândut atât sub marca Dacia, cât și sub brandul grupului francez.



--------------------
Dacia Logan DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 21:28
Post #2


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Cred ca au citit si ei topicul ala de zeci de pagini dedicat ruginii la Logan.
E intr-un fel bine ca se cheama in service masinile, dar se cheama ca sa ce, ca se se constate sau ca sa se faca si ceva. Ca daca incep sa racaie, sa dea cu kit si sa dea vopsea la loc, asta putea sa faca si posesorul singur. Frumos ar fi sa schimbe cu totul partile afectate, dar probabil ar da faliment. laugh.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 17 Jan 2008, 21:36
Post #3


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(just_dci @ 17 Jan 2008, 22:20)
Dacă în urma verificărilor sunt descoperite puncte de oxidare, atunci se va injecta suplimentar ceară protectoare în anumite porțiuni ale caroseriei.
*


Cred ca asta fac. Nu ? Nu era vorba de chit + vopsea.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 17 Jan 2008, 21:37
Post #4


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




bine ca au recunoscut si vor remedia situatia cel putin la nivelul procesului de fabricatie

This post has been edited by daciafan: 17 Jan 2008, 21:37


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 17 Jan 2008, 21:37
Post #5


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




eu cred ca nu e nimic grav, am logan din 2006 si nu m-a chemat cu el. rugina nu a aparut ,s-a vandut prea bine si trebuia sa ii faca putina reclama negativa.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 17 Jan 2008, 21:38
Post #6


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pai e cam stupid ca ceara nu aduce inapoi vopseaua, in cazul persoanelor care au punte de rugina pe portbagaj cum am vazut mai demult prin topicul ala. wink.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 17 Jan 2008, 21:39
Post #7


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




nu e nicio reclama negativa ci pur si simplu rugineste


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 17 Jan 2008, 21:40
Post #8


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




deja m-ai pus pe ganduri, eu o am din iulie 2006 ce ar trebui sa fac?


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 17 Jan 2008, 21:48
Post #9


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




buna intrebare
eu o am din februarie 2006 si am avut destule de indurat cu ea
ei vorbesc de rugina intr-un loc destul de dosit
dar e peste tot din pacate

This post has been edited by daciafan: 17 Jan 2008, 21:48


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 17 Jan 2008, 21:58
Post #10


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




vorbesti serios? ti-a iesit deja rugina? o sa caut ,ma bag si sub a mea sa vad in ce stare e .aiurea daca deja incep sa rugineasca, am avut spn si dupa 4 ani era coapta. sad.gif


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 17 Jan 2008, 22:16
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Au asteptat 1 an si dupa ce au remediat problema din fabrica. Au stat sa vada daca apare rugina. RUUUSIIINEEEEE!


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 17 Jan 2008, 22:28
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Sa inteleg ca e vorba de muchiile pasajelor, unde din interior se pune mastic?


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catala2k
post 17 Jan 2008, 22:39
Post #13


posesor de elice alb albastra... pt moment


Group: Members
Posts: 892
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




da' banii inapoi nu-i da, daca masina e in garantie?


--------------------
. . .
;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 17 Jan 2008, 22:43
Post #14


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




pana iti dau astia bani inapoi iti mai cumperi 2 masini , asa ca.....nu tineti o dacie mai mult de 4 ani fie ea spn,slz,lgn.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rh@du
post 17 Jan 2008, 22:55
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 5 May 07




Masina mea este din 14.09.2004 , deci dintre primele fabricate.Sint foarte multumit de LOGAN. Dar , din pacate , anul trecut , am constatat aparitia unor puncte de rugina pe muchia pasajului aripii dreapta spate.Asa ca este foarte binevenita aceasta rechemare.


--------------------
Dacia Logan 2004 Preferance 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cameleon_boy
post 17 Jan 2008, 23:01
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 21 October 05




Bine si daca am protectii de aripi,o fi ruginit ,am dat un cheder jos,v-as sfauti sa faceti acelasi lucru atunci cand mi-am pus autocolant de prestige,si am gasit un punct de rugina pe muchia usii,nu am dat cu vopsea ca e prea frig,dar am batisonat cu scotch astept sa se faca cald sa o vopsesc acolo,sper sa nu am rugina la pasajele rotilor,ca tot trebuie sa o vand,succes


--------------------
fara fara fara - fara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 17 Jan 2008, 23:04
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Hmmm, si a mea e tot de pe atunci, din 17.11.2004.. Pana acum n-am observat nici o problema, trebuie sa ma uit mai atent la urmatoarea spalare.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 17 Jan 2008, 23:16
Post #18


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_90 @ 17 Jan 2008, 21:37)
...s-a vandut prea bine si trebuia sa ii faca putina reclama negativa.
*
Reclama negativa?
Eu zic ca asta e "reclama pozitiva".
Nu de mult auzeam romanii vorbind ca cutare firma a chemat in service nu stiu cite masini bla, bla... da' aia e firma dom'le... Acu' si Dacia e firma dom'le...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 17 Jan 2008, 23:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




Stropirea cu ceara am facut-o eu dupa ce am montat protectiile de aripi.


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Jan 2008, 00:00
Post #20


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




E vorba despre niste dopuri care se afla in pasajele rotilor din spate. Dopurile alea nu sunt etansate cum trebuie si apa patrunde printre dop si tabla, iar din cauza formei dopurilor ramane acolo si rugineste.
Eu am avut problema asta anul trecut si mi-au zis de la VC ca nu se acopera pe garantie, mai mult, cei de la service mi-au zis ca la nicio masina n-au mai intalnit asa ceva.
Vad ca totusi s-au mai sesizat radmasa.gif

Ca sa se vada despre ce e vorba:


[attachmentid=1627428489]


[attachmentid=1627428490]

This post has been edited by Illusi0n: 18 Jan 2008, 00:05


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jan 2008, 01:35
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru cine crede ca treaba e "subtire" ei bine, nu este.
Atrag atentia sa fiti cu gura mare, cine va fi cu gura pe ei cat casa va obtine repararea ADEVARATA a problemei (aia cu datu' cu ceara peste punctele de rugina deja aparute e o gluma proasta).
Problema este numarul mare de vehicule "afectate" (se zvoneste chiar ca pe la rusi e si mai jale din cauza substantelor corozive cu care dau pe strazi impotriva zapezii si poleiului).
Si cine va avea sange in instalatie, va putea beneficia de remedierea problemei, cine nu, i se va da cu ceara.
Chemarea spre analiza este recunoasterea din partea Dacia a posibilitatii existentei problemei, constatarea existentei problemei (la chemarea in service) este recunoasterea aparitiei ruginii in termenul de garantie anticoroziune, ceea ce presupune mai mult decat o ceruire...

Ma si mir ca a rasuflat public acest OTS ca asupra lui a fost mare secretomanie, mai aveau un pic sa-l puna in seiful de documente secrete si sa-l ingroape undeva in curte sub 10 m de beton armat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 18 Jan 2008, 07:48
Post #22


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




e de rau daca ruginesc. si eu care vroiam sa imi pun difuzoare ovale pe spate, pierd garantia la caroserie,rugineste conserva si uite asa ajung sa imi cumpar alta masina.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 18 Jan 2008, 08:06
Post #23


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti






--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jan 2008, 08:22
Post #24


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Klaus, ei dau cu ceara peste rugina pentru ca asa va dura mai mult de 6 ani sa penetreze rugina tabla. De schimbat pasaje de roti nu cred ca poate fi vorba, adica nu cu plata in garantie. Ca daca faci gura, cheama baietii expertiza si stai o l;una cu masina in service pana o rezolva.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Jan 2008, 09:04
Post #25


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(einstein1984 @ 18 Jan 2008, 09:22)
Klaus, ei dau cu ceara peste rugina pentru ca asa va dura mai mult de 6 ani sa penetreze rugina tabla.

Odata rugina intrata in tabla degeaba mai dai cu ceara!
QUOTE(einstein1984 @ 18 Jan 2008, 09:22)
De schimbat pasaje de roti nu cred ca poate fi vorba, adica nu cu plata in garantie.

Nu, nu se schimba pasajele rotilor. Rezolvarea consta in scoaterea dopurilor, inlaturarea masticului aplicat in procesul de fabricatie, inlaturarea ruginei, aplicare de grund, vopsea, apoi se pune mastic si alte dopuri.
Atentie sa puna mastic si in pasajele rotilor, ca la mine credeau ca daca imi arata rezolvarea din portbagaj o sa scape usor, dar au mai lucrat la ea inca o zi smile.gif
QUOTE(einstein1984 @ 18 Jan 2008, 09:22)
Ca daca faci gura, cheama baietii expertiza si stai o l;una cu masina in service pana o rezolva.
*


O luna? Da' de unde! Du-te peste ei cu argumente, cu lectiile facute si sa vezi cum te suna VC-ul si service-ul sa mergi sa-ti rezolve problema smile.gif

PS: Multumesc, Klaus! worship.gif

This post has been edited by Illusi0n: 18 Jan 2008, 09:16


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Jan 2008, 09:11
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




einstein1984 draga, eu am auzit ca dau cu ceara pentru ca operatiunea normala care ar trebui efectuata (revospire, nu schimbare de pasaj) cu tot tacamul corect, le-a cam dat cu virgula la probele de intocmire a OTS-ului. Cica ar fi durat cam o zi intreaga de fiecare masina.
Solutia este tipic Dacia, exact cum e cea cu UCH-ul in punga la Solenza, unde se trateaza efectul si nu cauza.

Parerea mea, asa neavizata si fara experienta cum este, cine va fi tare in gura i se va revopsi zona, cine nu o va freca cu ceara.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 18 Jan 2008, 09:41
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Illusi0n, ceea ce ai patit tu la acel dop nu cred sa fie un caz singular. Eu am avut aceiasi problema, dar a fost bine macar ca este relativ usor de reparat. Am scos dopul, am curatat de-o parte si de alta , am dat cu grund, am pus dopul la loc, si-apoi am dat cu antifoniu cit mai gros dinspre partea rotii. A trecut mai bine de-un an, si totul este OK.
Ma bucur totusi ca Dacia a recunoscut si remediat, speram, problema.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 18 Jan 2008, 09:56
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




O sa se stransforme intr-un fas. E adevarat ca e de munca acolo, de dat jos rugina, revopsire si protejare cu ceara, dar deja am enumerat niste operatiuni la care majoritatea serviceurilor dau chix frecvent. Sunt convins ca cel mai tare injura tinichigii si vopsitorii la ora asta. Oricum vor face OTS asta dupa ureche si la revenire cand treaba va fi si mai nasoala....nu va mi fi acoperita de nici o garantie. Asemenea treburi sunt mai mult mai costisitioare decat problemele mecanice.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 18 Jan 2008, 10:35
Post #29


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




QUOTE(Merced @ 17 Jan 2008, 22:28)
Cred ca au citit si ei topicul ala de zeci de pagini dedicat ruginii la Logan.
E intr-un fel bine ca se cheama in service masinile, dar se cheama ca sa ce, ca se se constate sau ca sa se faca si ceva. Ca daca incep sa racaie, sa dea cu kit si sa dea vopsea la loc, asta putea sa faca si posesorul singur. Frumos ar fi sa schimbe cu totul partile afectate, dar probabil ar da faliment.  laugh.gif
*




eu unul nu as fi de acord sa-mi schimbe pasajele rotilor. asta inseamna taiac cu autogenul si sudat tot cu autogenul=> niste zone mult mai mari in care poate aparea rugina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Jan 2008, 11:44
Post #30


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(mario1980 @ 18 Jan 2008, 10:41)
Illusi0n, ceea ce ai patit tu la acel dop nu cred sa fie un caz singular. Eu am avut aceiasi problema, dar a fost bine macar ca este relativ usor de reparat. Am scos dopul, am curatat de-o parte si de alta , am dat cu grund, am pus dopul la loc, si-apoi am dat cu antifoniu cit mai gros dinspre partea rotii. A trecut mai bine de-un an, si totul este OK.
Ma bucur totusi ca Dacia a recunoscut si remediat, speram, problema.
*



Daca tu nu ai reclamat problema, atunci pentru ei nu a existat. La mine rugina a fost doar in portbagaj (pe verificate, pentru ca ei spusesera la inceput ca garantia acopera doar cazul "de la interior la exterior"). Avand in vedere ca masina a costat (la finalul leasingului) ~ 9200 E si ca garantia la coroziune e de 6 ani, eu n-am vrut sa rezolv pe spezele mele o problema generata de fabricant si acoperita de garantie.
Sa stii ca o sa verific care mai e situatia acum, la 5 luni dupa reparatie si daca nu e OK, o sa ma duc iar peste aia din service, de data asta cu lista operatiunilor de efectuat in cazul reparatiei unei portiuni corodate a caroseriei.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 02:08
Forum Renault