DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calorifer caldura cu miros intepator, -bord 1310-

MosMartin
post 29 Nov 2004, 12:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 November 04




De cativa ani ma enervez cu radiatorului de incalzire:
1. pt ca se intampla prea des. cam odata pe an sau maxim la 2
2. pt ca de cele mai multe ori au un miros de te ustura nasul , atunci cand trece caldura prin ele.
3. pt ca la sofer (unde intra apa) e vine aer mai cald decat in dreapta (unde iese deja mai rece)
4. pt ca la viteze mari , in partea de sus vine rece
Desigur antigelul nu curge, deci nu e vorba de o defectiune dac discutam de miros.
Ce sa fac sa scap de mirosul de tabla de aluminiu prelucrata in petrol, sau alte mirosuri specific procesului de fabricatie pe care aceste calorfere le emana. ???
Am incercat spalaturi externe cu te miri ce, vopsiri cu un strat subtire (ca sa nu reduc schimbul de caldura) samd...
Astept sfaturi la toate punctele.


--------------------
Dacia 1300 - TM 03 ABY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 29 Nov 2004, 12:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




1. n-am ce sfat sa dau;
2. in ipoteza ca circuitul este etans, banuiala mea este ca in compartimentul caloriferului s-au adunat materii si reziduri care dau acel miros neplacut sau, in spatele caloriferului sa fie un material imbatranit sau deteriorat ( de ex. burete de etansare putrezit) care, in contact cu aerul cald sa odorizeze.
3 & 4. ambele simptome se manifesta din cauza unei pozitionari gresite a caloriferului in raport cu fereastra din spatele lui (manifestarile astea doua le-am avut si eu)

atat ptr. 2. cat si pentru 3 & 4 solutia este demontarea caloriferului, curatarea compartimentului, a caloriferului si a spatiului din spatele sau, repararea elementelor de etansare a voletilor interiori (la mine sunt bureti lipiti), montarea corecta a caloriferului. !!!! cele 3 bride care fixeaza caloriferul pe pozitie trebuie sa se inchida relativ usor, fara a se deforma aripioarele de aluminiu.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosMartin
post 29 Nov 2004, 18:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 November 04




Problema am avut-o piese noi, iar daca am pus la loc un colorifer vechi ..no problem!!, deci e clar ca foitele de aluminiu emanau mirosul. Problema e ca anul asta am nimerit din nou o piesa "cu miros"


--------------------
Dacia 1300 - TM 03 ABY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosMartin
post 29 Nov 2004, 18:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 November 04




problema cu buretele de pe voleti ma framanta si pe mine, pt aca nu mai reusesc sa "inchid"complet aerul desi cablurile de actionare sunt bine reglate.
insa ma ingrozesc sa desfac mai tot bordul pe frigu asta.
Cat despre mizerie ..nu exista in compartimentul radiatorului.


--------------------
Dacia 1300 - TM 03 ABY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:40
Forum Renault