Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde pot sa vand avantajos monezi vechi din aur?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Victorine
Am mostenit cu ceva vreme in urma 2 monezi/ medalii din aur de 24K cu efigia Franz Joseph. Sunt cele mari, de 4 ducati. Dupa ce am șovăit o vreme în a le schimba în bani, împrejurările actuale m-au ajutat să mă hotărăsc. Însă nu știu unde aș putea lua pe ele mai mult. Am întrebat odată mai de mult de curiozitate la o bijutierie și nu ofereau mai mult decât valoarea aurului. Dacă tot le înstrăinez, aș vrea să le cumpere cineva și pentru valoarea dată măcar de vechime. Una este din 1913, iar alta din 1891.
[attachmentid=1627810114] [attachmentid=1627810115]
Mă ajutați cu un sfat?
george_scala_2004
e-bay germania, austria, franta, marea britanie...
sau muzeul de istorie, de exemplu din viena, budapesta, berlin, praga...
Markos
Mai bine întrebi pe un forum specializat.
Han Solo
nu cred ca valoarea numismatica e mai mare decat strict cea a metalului.

nu sunt monede rare.

uite aici, editia 1915, conditie excelenta: http://www.olympusgold.com/World_Gold_Coin...gold_coins.html

770 de dolari pentru ~ jumatate de uncie, pretul pietei la aur.
Victorine
Mulțumesc, nu știam de forumul respectiv.
Are rost să încerc și la BNR? Sau oferă și ei doar cât face metalul?
skija
astea nu-s d-alea de poarta tigancile in cap? Vezi cat da o tiganca pe ele...
Victorine
De fapt cred ca țigăncile poartă pe cap salbe de cocoșei, dar or fi și de-ăștia. Și îi mai purtau bunicile mele la horă când erau fete mari...
corbex
Si ce ai tu sint cocosei, chiar daca nu li se vede putsa.
bion
Da unde e restu salbei de galbeni? rolleyes.gif
Cum de au scapat de recoltare pe vreme tovaraseilor? unsure.gif
[attachmentid=1627810232]
corbex
Vreo doua feluri de monede n-au fost confiscate. Ceva cu Franz Josef, de nu stiu ce valoare. Bunicii i-au lasat doua din astea, dintre ceva mai multe, care au luat drumul PSD-ului.
Victorine
Exact alea-s pozele de la bunica-mea din soba mare smile.gif Era la moda prin Banat cel puțin. Restul galbenilor îs pe la ceilalți nepoți și strănepoți, ca să-ți răspund. Nu știu cum au scăpat cu ei când s-au rechiziționat, dar mă gândesc ca erau metode. Important era să nu dai colțul fără să apuci să transmiți harta cu comoara smile.gif

14 May 2012, 20:15:
Oricum, după cum se-arată lucrurile deocamdată, nu sper să iau pe ei mai mult decât valoarea aurului (parca spunea cineva valoarea aurului + 8%, dar nu știu de ce...)
corbex
Monedele alea nu sint raritati. Au circulat inainte de WW I cu tonele.
Han Solo
QUOTE(Victorine @ 14 May 2012, 18:54)

<span class='edit'>14 May 2012, 20:15:</span>
Oricum, după cum se-arată lucrurile deocamdată, nu sper să iau pe ei mai mult decât valoarea aurului (parca spunea cineva valoarea aurului + 8%, dar nu știu de ce...)
*

E ceva mai complicat decat atat. Logic, ai valoarea metalului din ele, la care se adauga, grosso modo, cat de rare sunt si in ce conditie: http://en.wikipedia.org/wiki/Coin_grading

Rare nu sunt deloc, iar din punct de vedere al conditiei sunt undeva intre Fr si AG, as zice eu din poze, facand abstractie de toarta lipita.
Victorine
Am ințeles, merci. După ce am mai săpat puțin, am ajuns încet-încet și eu la aceleași concluzii.
Markos
Ai putea să păstrezi una s-o porți la gât pe sub tricou, cu un lănțic de bun gust.
daniM
QUOTE(Markos @ 14 May 2012, 22:57)
cu un lănțic de bun gust.
*

E unul la bursa,e de 27 de grame da arata de un kil,pune toate monedele
cdadan
QUOTE(bion @ 14 May 2012, 19:26)
[attachmentid=1627810232]
*

Si-a adus aminte bion ca mai are ceva poze, de cand era tanar.
daniM
Ciocatele erau la moda.
cdadan
Si uite-l ce bine seamana cu Vasile Avram.

[attachmentid=1627810308]

Markos
QUOTE(cdadan @ 14 May 2012, 23:03)
Si-a adus aminte bion ca mai are ceva poze, de cand era tanar.
*

Incredibil cât s-a schimbat, în 30 de ani mellow.gif

user posted image
daniM
Aici are pume agricole.
Victorine
OK, nu cred ca mai am ceva de aflat aici, s-ar putea foarte bine inchide topicul, eventual daca vand, va spun ce si cum, poate mai dezgroapa si altii aurul, eu zic ca abia anul asta o sa inceapa criza adevarata...
Han Solo
si eu zic ca aurul e la cel mai jos nivel din urmatorii 5 ani, ca sa fiu optimist.
Victorine
Tocmai de-aia ma gandeam sa vand deocamdata doar unul, ca sa iesim momentan din kkat sad.gif
Saracii bunici, au muncit de si-au strambat oasele, au carat la oras plase cu de-ale gurii cand la alimentara se gaseau numai batatoare de covoare si conserve de-un singur fel, ne-au ascuns la loviluție când ne-au expediat părinții la țară ca dădeau ăștia cu boabe prin Timișoara , acum tot la grija lor am ajuns, ne-ajută și de dincolo... Așa că ia vă rog nu mai faceți mișto de omul ăla care-și lucră pământul încălțat în pume agricole, că bunica mergea desculță la sapă și am mers și eu cu ea toate vacanțele de vară și toamna la recoltă. Era greu da' era frumos. De-aia imi vine greu sa ma despart de tablele alea, că altfel, în afara de verighetă alte atârneli nu-mi plac.
daniM
QUOTE(Victorine @ 14 May 2012, 23:58)
Așa că ia vă rog nu mai faceți mișto de omul ăla care-și lucră pământul încălțat în pume agricole, că bunica mergea desculță la sapă
*

Si bunicii nostri la fel, ca nu ne tragem din Rockefeler nicicare,asta in primul rand.In al doilea nu facea nimeni misto de omul ala,mai citeste odata de la inceput,cat despre problema ta cred ca era mai ok sa fi intrebat printre cunoscutii tai de incredere decat sa bati toba pe un forum public.
george_scala_2004
După ce a scăzut în cinci din ultimele șase ședințe de tranzacționare, prețul aurului a ajuns la jumătatea lunii mai la nivelul din decembrie 2011, cea mai joasă cotă din acest an. Acest fenomen este unul surprinzător având în vedere că haosul financiar din zona euro s-a întețit iar ritmul de creștere economiei globale este scădere.

http://www.adevarul.ro/financiar/business_..._700730037.html

Han Solo Posted Yesterday, 23:41
si eu zic ca aurul e la cel mai jos nivel din urmatorii 5 ani, ca sa fiu optimist.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3427913
bmwh548
QUOTE(george_scala_2004 @ 15 May 2012, 12:38)
având în vedere că haosului financiar din zona euro s-a întețit
*

Mie imi ajunge bucata asta, nici nu mai e nevoie sa deschid linkul.

Pese: Giorgele...de ce refuzi tu sa iti uzezi cat de cat neuronii? Macar cand e vorba de niste chestii evidente.
bion
Victorine stai flexat ca onorabilii colegi mistocari e invidiosi pe orice. Cand ploua pruritul e mai intens.Tu gandeste pozitiv . Pe vremea cand strabunicul tau purta ciocate si mireasa echivalentul a zece "case" la curte sudiste la gat si pe batic, tracii danubieni si urmasii lor transhumanti in Ardeal erau fani Zaharia Stancu pe mosiile altora visand la cate un galben de ala. A venit cooperativizarea si i-a adus pe toti la acelasi numitor sad.gif
Am fost rau naughty1.gif 04.gif
Markos
Răule!
cdadan
QUOTE(bion @ 15 May 2012, 18:22)
Pe vremea cand strabunicul tau purta ciocate si mireasa echivalentul a zece "case" la curte sudiste  la gat si pe batic
*

Si acum e altfel? huh.gif

[attachmentid=1627810475]
corbex
Ce moaca de Napoleon are nasu' mare!
bion
Hapoleon mancati-as biggrin.gif
Dane iar le incurci. Ala era portul din Banat de prin sec XVIII . Tu te referi la rromani unde iar e traditie afisarea aurului. Deh averea la purtator biggrin.gif
argon
Daca ai drum , incearca aici. Am vazut ca dau pret bun pe chestii de genul.
bion
Argoaneeee wub.gif imbratisare.gif Lumea era trista fara tine. Esti ca o raza de soare printre nori. Simplul fapt ca mi-ai amintit ca existi imi provoaca o stare de automultumire. smile.gif
Victorine
În sfârșit un indiciu, merci Argon smile.gif
klaus
de fapt e indi-ciu-ciu
bion
E un argonism.
Victorine
2160 lei pentru o bucata la o bijutierie care cumpara, ca am incercat la mai multe si cu greu am gasit una. La BNR nu mai cumpara, cel putin la mine in sat. Asta ca am spus ca scriu aici ce si cum daca vand unul.
argon
QUOTE(Victorine @ 15 May 2012, 22:19)
În sfârșit un indiciu, merci Argon smile.gif
*

Cere cu Chumlee.
Serpico
QUOTE(Victorine @ 20 May 2012, 19:36)
2160 lei pentru o bucata la o bijutierie care cumpara, ca am incercat la mai multe si cu greu am gasit una. La BNR nu mai cumpara, cel putin la mine in sat. Asta ca am spus ca scriu aici ce si cum daca vand unul.
*

2160 lei reprezinta 90% din pretul aurului pur continut. Rezonabil. Despre ce bijuterie a fost vorba?
Victorine
Vezi in primul post.
Serpico
Eu intreb de magazin, nu de obiect. Adica intrebarea este: unde ai vandut moneda de 4 ducati? La ce bijuterie?

Citisem primul post (intregul topic de fapt), altfel nu as fi spus ca ai primit pe moneda 90% din valoarea aurului pur (moneda ta contine 13,76 grame de aur pur).
Victorine
A, OK, ma gandeam eu de unde stii de 90 % daca n-ai vazut despre ce e vorba smile.gif
La Gia, pe Bocsei sau Telbisz (denumirea veche).
blabla01
poti sa imi lasi te rog un numar de telefon in legatura cu monezile
Markos
Prea târziu, le-a topit.
corbex
Colegul Blabla, fii fair play, eu i-am facut primul o oferta.
Alydor
QUOTE(blabla01 @ 4 Dec 2012, 20:23)
poti sa imi lasi te rog un numar de telefon in legatura cu monezile
*

Iti dau eu numarul de la aia care se ocupa cu asa ceva... 0750777483
Tipul care se ocupa de asa ceva se numeste Radu Tarnovean.

Sa iti fie de folos

Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.