Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai exista plecare prin transfer sau doar demisie?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
adiv
Mda.... dupa cum spune si titlul, am inteles ca nu ar mai exista in codul muncii notiunea de plecare prin acordul partilor, ci doar prin demisie. Stie cineva daca este adevarat? Si eventual un model de cerere de demisie daca are cineva? biggrin.gif Am inteles ca demisia ar trebui sa aiba inclusa si o parte cum ca vrei si eliberarea cartii de munca??? Ma gandeam ca se subintelege ca vrei si cartea de munca daca pleci.

nairam
Pai in codul muncii nu mai exista "plecare prin transfer" dar exista totusi alte metode de "plecare" cum ar fi:
Concediere: din vina angajatului, pentru reducere de personal etc... dar astea sunt mai complicate....
Incetarea contractului DE COMUN ACORD ....Societatea face o decizie, iar salariatul da o declaratie ca este de acord.. si astfel se intrunesc acordurile biggrin.gif
Mai exista si demisia .... mai sunt si altele ...

Si nu se subantelege ca vrei si carnetul de munca sau adeverinta de vechime, ci societatea este obligata sa-ti elibereze una din cele de mai sus vizate de Inspectoratul teritorial de munca, dar pentru linistea ta este mai bine ca in cererea de demisie sau in "declaratia de acord" sa soliciti si eliberarea carnetului de munca sau a adeverintei de vechime ... asta asa ca vada ca sti ca trebe sa iti dea ... si sa poti face eventual scandal daca refuza ....
Succese...
Luka
Incetarea contractului de munca poate interveni de drept, din initiativa uneia dintre parti sau de comun acord.

1. De comun acord - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze la data x (oricare ar fi ea, peste 1 zi sau peste 1 saptamana); firma e de acord; firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) -- art 55 litera b
2. Demisie cu efectuare preaviz - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze in 15 zile calendaristice; da un nr de inregistrare la cerere; nu conteaza daca firma e de acord sau nu; firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) -- art 79 alin 1
3. Demisie cu renuntare la preaviz - angajatul face o cerere in care mentioneaza ca vrea sa inceteze in x zile; negociaza cu firma cate zile sa mai stea (intre 1 si 15 zile calendaristice); firma face decizia de incetare si inchide carnetul de munca sau elibereaza adeverinta de vechime (ambele se vizeaza la ITM) - art 79 alin 7
stuiberv
Cand am schimbat locul de munca am incheiat contractul de comun acord (55b).
clr

Amanunt demn de luat in seama (de cca 1 an de zile): la incetarea cu acordul partilor nu mai primesti ajutor de somaj.
SilviuB
Si unde scrie treaba asta ?? ... e curios
clr
Lucrez intr-o firma din care s-a dat afara la greu in ultima perioada. Daca esti de acord cu plecarea prin acordul partilor primesti o compensare financiara. Toti colegii mei care au plecat mi-au spus acelasi lucru. A, si cumnata mea lucreaza la fortele de munca tongue.gif . Si mi-a confirmat ce mi-au spus colegii mei.
SilviuB
In conditiile astea e normal sa ramai fara somaj. Credeam ca numai prin incetarea contractului de munca cu acordul partilor pierzi somajul. Nu te-ai exprimat clar si de aia am vrut lamuriri. Mersi. tongue.gif
radian
Daca vrei drept de somaj, cea mai eleganta solutie este desfiintarea postului. Confirm, la desfacerea contractului individual de munca cu acordul ambelor parti nu ai dreptul la somaj, de cca. un an jumate.
iulianv
Inca o intrebare legata de somaj:

Unul din soti are un SRL, celalalt lucreaza la alta firma. Acesta din urma poate beneficia de somaj?
rtulea
Am si eu o intrebare. In cazul in care mi-am prezentat demisia de la locul actual de munca si le-am dat preavizul de 15 zile, cat timp trebuie sa stau la serviciu in fiecare zi? Eu parca stiam ca esti obligat sa stai 6 ore zilnic, sau ma insel?
SilviuB
Ai contract de munca pe 6 ore / zi ? Daca nu stai cat scrie in contractul tau de munca.
klaus
Era o treaba din asta cand TI SE DA preaviz (adica cand esti dat afara). Ca sa ai 2 ore timp de cautare unui loc de munca.
In cazul in care iti dai demisia, nu exista asa ceva (si treaba de am zis-o mai sus era un fel de intelegere cu angajatorul)
DragosP
QUOTE(iulianv @ 23 Feb 2006, 21:04)
Unul din soti are un SRL, celalalt lucreaza la alta firma. Acesta din urma poate beneficia de somaj?
*

DA
rtulea
Am contract de 8 ore pe zi. Dar mi se pare o chestie normala deoarece pentru schimbarea locului de munca a trebuit sa fac o gramade de analize medicale si sa umblu cu hartii, iar toate astea le-am facut in timpul serviciului cu bilete de voie rezultand o diminuare a salariului ce urmeaza sa-l iau, deoarece din 8h/zi am lucrat 4 sau 2 in rest umbland pe la policlinici sau plimband actele.
SilviuB
Pai daca tu vrei sa iti schimbi locul de munca e problema ta. Cam asta s-ar putea sa ti se spuna si iti spun si eu. Suporti consecintele. Oricum daca pleci din firma respectiva inseamna ca pleci intr-un loc mai bun si o sa ai de castigat. Altfel stateau lucrurile daca firma unde lucrezi facea reduceri de personal, adica este specificat in codul muncii ca ai la dispozitie parca 10 zile lucratoare platite ca sa iti cauti de lucru.
Luka
Intr-adevar, exista o situatie in care ai dreptul la o reducere a timpului de lucru in perioada preavizului, insa se refera doar la cazul in care firma te concediaza.
In acea situatie, conform Contractului Colectiv la nivel national, ai dreptul sa lucrezi fie 4 ore/zi timp de 20 de zile lucratoare, fie cumulat sa vii doar 10 zile din cele 20 (dupa cum te intelegi cu angajatorul). Termenul de 20 de zile lucratoare in cazul concedierii este de asemenea prevazut in Contractul Colectiv la nivel national.
monicaase
am si eu o mica nelamurire.azi mi-am dat demisia,dar sefu nu vrea sa o semneze. pot cumva sa cer o diminuare a timpului de lucru,la fel ca in cazul concedierii? Mersi
zodrac
Demisia este incetarea CIM-ului din vointa proprie, si nu e o cerere e o informare. Tot ce trebuie sa ai grija este sa poti dovedi data la care ai instiintat "partea" de decizia ta.
seful tau nu trebuie sa o semneze sau sa o aprobe, ea trebuie doar inregistrata.
Si nu nu poti cere o diminuare a timpului.
radian
Daca nu-i inregistrata, demisia ta este egala cu 0.
SilviuB
@monicaase:
Iei frumusel hartia pe care ai scris demisia, o inregistrezi la secretariat, si scrie-ti si tu numarul undeva in caz ca o sa ai nevoie, dupa aia o duci la personal si mai stai la lucru 15 zile calendaristice dupa care ceri cartea de munca si ai plecat.
Simplu, nu ?
klaus
Si daca nu vor, si nu vor, o trimiti prin posta cu confirmare de primire...
Sau prin fax...
iulianv
Am nevoie de un raspuns sigur la urmatoarea situatie:

1. Desfacut contractul de munca in luna mai;
2. I-am dat in judecata la tribunalul muncii, unde am castigat;
3. Pe 09.10.2006 a expirat termenul pentru recurs: nici una din parti nu a facut recurs;
4. Hotararea judecatoreasca este definitiva, in favoarea mea, dar inca nu este investita pentru punere in aplicare
5. Pe 12.10.2006 am primit o recomandata de la firma: sa ma prezint la servici, conform hotararii judecatoresti.

Acum intrebarile:

1. Este corect ce vrea societatea, atata timp cat hotararea definitiva nu este investita de tribunal?
2. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la servici pana ce nu obtin investirea hotararii?

P.S. Chiar daca ma prezint la servici pana la investirea hotararii tot voi trebui sa ma duc la tribunal pentru acest lucru; altfel firma ar putea sa nu execute ceea ce s-a hotarat: plata drepturilor banesti, de la desfacea contractului si pana la reangajare si reangajarea mea pe vechiul post.

Multumesc
mauru007
QUOTE(monicaase @ 27 Jul 2006, 19:19)
am si eu o mica nelamurire.azi mi-am dat demisia,dar sefu nu vrea sa o semneze. pot cumva sa cer o diminuare a timpului de lucru,la fel ca in cazul concedierii? Mersi
*

Nu va mai speriati atit de angajatori ca nu e cazul. Poti sa nu respecti preavizul si nu au ce sa iti faca.Nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu sa iti desfaca contractul de munca cu litera i sau cam asa ceva. In loc de demisie obtii o alta incadrare si iti desfac contractul de munca pentru absente nemotivate. Mare lucru. De obicei angajatorii au destule bube, de la ore suplimentare neplatite pina la salarii mai mici pe cartea de munca etc. asa ca se feresc sa isi faca singuri probleme si sa tina de angajati. La penultimul loc de munca aveam peste 100 angajati in subordine si o medie de plecari de 1 om la 2 zile. (din cauza remuneratiei insuficiente)Numai eu stiu cum ii "abuream" sa ramana in preaviz se ziceam cate in luna si in stele pe unii cu frumosul pe altii cu amenintari; majoritatea stateau am folosit si eu trucuri de genul nu iti semnez demisia, foaia de lichidare etc. oricum cand mi-am dat eu demisa de la ei de frica sa nu le fac probleme mi-au platit o luna de preaviz conform functiei timp in care am stat frumos acasa. Totul e sa sti sa iti impui punctul de vedere si evident sa nu ai trei copii acasa in intretinere
pt. iulian v. esti chiar sigur ca vrei sa te intorci in firma? e normal sa iti poarte sambetele dupa ce te-ai judecat cu ei si sa iti caute nod in papura de acum inainte. Am o prietena care a trecut prin ce treci si tu doar ca dupa ce a primit recomadata de prezentare la servici s-a dus doar sa isi incaseze drepturile banesti pe perioada cat a fost concediata abuziv, apoi si-a dat demisia. E cam nasol sa stai intr-un loc unde nu esti dorit
ovidiusoft
Oameni buni, eu nu inteleg o chestie. Daca tot vrea sa te dea afara, care-i logica sa-l dai in judecata si sa vrei sa te intorci la servici? Nu e clar ca oamenii nu vor sa mai lucreze cu tine? Nu mai bine le ceri niste compensatii materiale (5-6 salarii de exemplu) si-ti cauti alt loc de munca (si pentru asta DA, merita dati in judecata) ? Eu nu m-as mai duce la servici sa stiu ca aia stau cu ochii pe mine sa ma zboare cu prima ocazie...
birmanezuJXC
Salut
Vad ca nu a mai scris nimeni pe aici de mult timp smile.gif, insa am si eu o nelamurire legata de demisii si m-am gandit ca nu are rost sa mai deschid alt topic.
Asadar.... luni intentionez sa imi dau demisia si vreau sa stau in preaviz pt ca la noul loc de munca voi incepe activitatea pe 10 septembrie. As avea 2 intrebari :
undefined Angajatorul actual are dreptul sa imi refuze perioada de preaviz de 15 zile calendaristice prevazuta in art 79 din codul muncii? Nu de alta, dar pana pe 31 august e valabil si un nenorocit de contract aditional (semnat in urma unui training) pe care daca nu il respect, chipurile ne vedem la tribunal.
undefined Data depunerii cererii de demisie poate coincide cu data inceperii perioadei de preaviz, adica sa fac cererea cu data de 27/08/2007 si sa intre in vigoare tot la aceeasi data? Stiu ca nu prea e corect asa, dar ma gandeam si eu ca poate poate smile.gif, sau macar sa ma inteleg cu sefa sa fac cererea cu data de 24 aug.

Mersi anticipat

Smiley
-nu are dreptul sa refuze preavizul; atentie, zilele sunt calendaristice, nu lucratoare.
-da, poate coincide. depui demisia de dimineata, devreme smile.gif

ai grija sa-ti treaca numar de ordine pe demisie.
birmanezuJXC
Mersi Smiley, asta e raspunsul pe care-l asteptam biggrin.gif
mariuscond
QUOTE(adiv @ 12 Feb 2006, 22:36)
...Am inteles ca demisia ar trebui sa aiba inclusa si o parte cum ca vrei si eliberarea cartii de munca??? Ma gandeam ca se subintelege ca vrei si cartea de munca daca pleci.
*
QUOTE(nairam @ 12 Feb 2006, 23:40)
...Si nu se subantelege ca vrei si carnetul de munca sau adeverinta de vechime, ci societatea este obligata sa-ti elibereze una din cele de mai sus vizate de Inspectoratul teritorial de munca, dar pentru linistea ta este mai bine ca in cererea de demisie sau in "declaratia de acord" sa soliciti si eliberarea carnetului de munca sau a adeverintei de vechime ... asta asa ca vada ca sti ca trebe sa iti dea ... si sa poti face eventual scandal daca refuza ....
Succese...
*
Carnetul de munca este AL TAU si nu face angajatorul ce vrea el... Nu are dreptul sa ti-l retina sau stiu eu...
AlexC
Smiley, gresesti!

Angajatorul ar dreptul de a CERE preaviz de 15 zile calendaristice, dar acest articol implica si posibilitatea ca angajatorul sa nu ceara, si sa te lase sa pleci imediat. Ca sa nu ai nici un fel de problema, du-te si depune cererea de demisie pentru data de 09.09.2007, insa nu uita sa mentionezi pe ea data curenta. Mergi la secretariat si obtine un numar de intrare si gata, esti rezolvat.

Daca mai ai alte intrebari, nu ezita.
vijelie
O mica rectificare, apropo de "cererea de demisie": demisia este un act unilateral prin care se poate inceta un CIM la initiativa angajatului. Ca atare, demisia nu SE CERE, ci SE ANUNTA.
Smiley
QUOTE(birmanezuJXC @ 25 Aug 2007, 19:59)
........... Angajatorul actual are dreptul sa imi refuze perioada de preaviz de 15 zile calendaristice prevazuta in art 79 din codul muncii? ...........
*

QUOTE(AlexC @ 26 Aug 2007, 18:27)
Smiley, gresesti!

Angajatorul ar dreptul de a CERE preaviz de 15 zile calendaristice, dar acest articol implica si posibilitatea ca angajatorul sa nu ceara, si sa te lase sa pleci imediat. Ca sa nu ai nici un fel de problema, du-te si depune cererea de demisie pentru data de 09.09.2007, insa nu uita sa mentionezi pe ea data curenta. Mergi la secretariat si obtine un numar de intrare si gata, esti rezolvat.

Daca mai ai alte intrebari, nu ezita.
*

Alex, nu cred ca ai inteles intrebarea lui birmanezuJXC. El vrea sa plece la data X si dorea sa stie daca angajatorul, dupa depunerea demisiei, ii poate cere sa plece inainte de data respectiva. din diverse motive, birmanezuJXC ar vrea sa nu plece mai devreme de data respectiva.

raspunsul este simplu: angajatorul nu poate sa-i ceara sa plece mai devreme. asta deoarece la demisie, angajatul este cel ce decide. daca angajatorul vrea altfel, se ajunge fie la concediere(exista si acolo un preaviz, iar concedierea e mult mai complicata decat demisia) sau la acordul partilor, caz in care iarasi angajatorul nu poate lua decizii prea multe (trebuie ca si angajatul sa fie de acord cu ele).

angajatul are o singura grija: sa depuna demisia cu cel putin 15 zile inainte de data la care vrea sa plece. dupa ce a depus-o, poate sta linistit, angajatorul nu mai poate sa-i faca nimic.
klaus
Ba poate sa plece daca angajatorul doreste, insa angajatorul e obligat sa-i plateasca alea 15 zile in totalitate, indiferent cand pleaca angajatul.
AlexC
Angajatorul (Firma) poate sa ceara perioada de preaviz, dar in exact aceeasi masura poate sa accepte cererea de demisie cu data formularii ei, caz in care NU il mai plateste pe demisionar decat pentru munca efectuata pana in momentul respectiv.

Birmanezu a intrebat cum poate face ca sa fie sigur ca va mai lucra acele 15 zile, pentru a nu sta acasa degeaba neplatit. Solutia legala este aia data de mine mai sus. Oricum, cel mai bine este sa vorbesti cu angajatorul, iar daca in perioada aia e nevoie de tine si tu continui sa iti faci treaba bine, nu cred ca el va refuza.

Nu vreau sa intru in polemica, dar am lucrat 3 ani intr-o firma mare unde totul era legal 100% (cu avocat care verifica orice act), si unde am avut tot felul de oameni in subordine, de la supr de treaba pana la ultimele hahalere de care nu stiam cum sa scap mai repede. Am avut situatii din astea cu destui, iar la unii le-am incheiat contractul in ziua respectiva fara discutii, pe altii tinandu-i chiar si mai mult, totul prin discutii calme si cu sprijin avocatesc.
klaus
Salariatul isi anunta angajatorul cu 15 zile inainte ca vrea sa plece, prin demisie (act de vointa unilateral).
Pana la data intrarii in vigoare a demisiei salariatului functioneaza contractul de munca.
Daca in aceasta perioada de preaviz angajatorul il da afara, ala e prin act unilateral al angajatorului, nu mai e prin demisie (f. greu de realizat in astfel de conditii)
Daca intre timp cad de acord sa inceteze contractul de munca, atunci incetarea lui e pe baza acordului intre parti, iarasi nu mai e prin demisie.

Deci la demisie, in perioada preavizului, functioneaza contractul de munca, nu poate fi intrerupt fara vointa salariatului.
Daca insa angajatorul vrea ca salariatul sa plece mai devreme ii da banii pe cele 15 zile si ii zice bye-bye. Nu poate altfel decat daca il plateste pe alea 15 zile.
AlexC
Corect klaus, ai explicat foarte bine. Ce am incercat eu sa specific mai devreme este ca pe demisie trebuie trecuta data efectiva a ultimei zile lucrate, neaparat data curenta +15 zile.

Am avut colegi (d-aia de care abia asteptam sa scap) care au trecut pe cerere de demisie ziua curenta, crezand ca din data aia se scurg alea 15 zile. Iar in cazul lor cum asta asteptam, le-am aprobat pe loc cererea si in 2 ore erau out.
RIon
Atentie: pentru functii de executie sunt 15 zile, pentru cele e conducere 30 sad.gif( (cazul meu, dar in 4 scap !!!! smile.gif )
mariuscond
QUOTE(klaus @ 27 Aug 2007, 15:17)
Salariatul isi anunta angajatorul cu 15 zile inainte ca vrea sa plece, prin demisie (act de vointa unilateral).
*
15 zile calendaristice.
Pana la data intrarii in vigoare a demisiei salariatului functioneaza contractul de munca.
Daca in aceasta perioada de preaviz angajatorul il da afara, ala e prin act unilateral al angajatorului, nu mai e prin demisie (f. greu de realizat in astfel de conditii)
Daca intre timp cad de acord sa inceteze contractul de munca, atunci incetarea lui e pe baza acordului intre parti, iarasi nu mai e prin demisie.
*
15 zile lucratoare. Deci demisia intra mai repede in vigoare...
Deci la demisie, in perioada preavizului, functioneaza contractul de munca, nu poate fi intrerupt fara vointa salariatului.
Daca insa angajatorul vrea ca salariatul sa plece mai devreme ii da banii pe cele 15 zile si ii zice bye-bye. Nu poate altfel decat daca il plateste pe alea 15 zile.
*

Ce mi se pare ciudat e ca de ex.: iti dai demisia si a doua zi vine angajatorul si zice: "ce mah? Iti dai demisia? Stai ca te dau eu afara..."
Mai exista demisie?...
Smiley
..............
*

pe birmanezul in intereseaza sa nu i se termine contractul de munca inainte de trecerea celor 15 zile, intrucat
QUOTE(birmanezuJXC)
.......pana pe 31 august e valabil si un nenorocit de contract aditional (semnat in urma unui training) pe care daca nu il respect, chipurile ne vedem la tribunal.

deci intrebarea lui nu era legata de bani, ci de data la care se considera ca nu mai lucreaza acolo. iar data asta include si preavizul, indiferent daca angajatorul il lasa sa munceasca in continuare sau il plateste si il trimite acasa. in cartea de munca va fi trecuta data expirarii preavizului, nu data din care angajatul nu mai produce nimic prin firma.

@AlexC : colegii aia "de care abia asteptam sa scap" si "care au trecut pe cerere de demisie ziua curenta" probabil ca nu se pricepeau prea bine sau n-aveau chef de scandal. daca au scris "Demisie" si tu le-ai aprobat-o, hartia aia poate fi anulata foarte usor(daca-i demisie, trebuie musai preaviz; daca nu-i preaviz, inseamna ca e "cu acordul partilor" deci n-are de ce sa scrie Demisie pe ea). evident, de obicei in cazul unei demisii angajatul doreste sa plece cat mai repede si nu face scandal.

klaus
Preavizul este o masura de protectia a angajatorului ca nu pleaca salariatul si-l lasa cu fundu-n balta.
Deci salariatul nu poate veni si zice: de maine nu mai vin. Trebuie sa dea 15 zile preaviz.
Daca a dat 15 zile preaviz, angajatorul nu-l poate concedia in perioada asta (nu are timp sa desfasoare toate actiunile premergatoare unei "dări afară").
Dar daca angajatorul nu tine la acest preaviz, prin "intelegerea partilor" se poate depune si o demisie cu o data mai rapida. Dar asta e de fapt incheiere prin acordul ambelor parti, nu mai e demisie stricto-senso. Ca angajatorul a fost de acord sa se incheie contractul mai devreme. Altfel, la demisie, vrea-nu vrea, e obligat sa incheie contractul la data expirarii preavizului.

Pe scurt, in alea 15 zile nu poate fi dat afara salariatul (proceduri greoaie), iar angajatorul e obligat sa-i plateasca salariul.
Daca vine angajatorul si-i zice salariatului: "mestere, nu vrei tu sa pleci de maine?" si salariatul accepta in scris, atunci nu mai e demisie ci e acordul partilor, si atunci nu-l plateste decat pana in ziua respectiva, nu si restul pana la 15 zile
birmanezuJXC
Salutare smile.gif
Am avut ceva de citit biggrin.gif , mersi tuturor pt raspunsuri. Azi am rezolvat, nu a mai fost nevoie de demisie, se va incheia contractul individual de munca, cu acordul partilor incepand cu data de 31 august. Mai devreme cu o saptamana decat as fi vrut eu , insa e f bine si asa pt ca am sunat azi la noul loc de munca si mi s-a spus ca pot veni si mai repede de 10 septembrie, de fapt cu cat mai repede cu atat mai bine.
onutza2312
Am si eu o nelamurire. Am plecat de la firma la care lucram a doua zi dupa ce mi-am depus demisia, datorita unui scandal monstru datorat plecarii mele.
Mi-am gasit alt loc de munca, insa nu am cartea de munca, pt. ca cei de la fostul job nu mi-au dat-o si nici nu au de gand. Imi spun ca trebuie sa imi fac fisa de lichidare si apoi sa mai vada daca imi dau sau nu cartea de munca sau lichidarea (banii care mai au sa mi-i dea!). Mentionez ca n-am avut in gestiune nimic si binenteles, nici stocuri.
Ce trebuie sa fac cu acea fisa pt. ca nu m-am mai intalnit cu astfel de probleme si ce se intampla daca n-o fac? Dupa cat timp un angajator trebuie sa elibereze cartea de munca a unui salariat? Sau o poate tine la nesfarsit?

Va multumesc.
adi_ar
Fisa de lichidare ar trebui s-o faci pentru a nu ti se imputa cine stie ce chestii ulterior.
In pricipiu, dupa cum este stabilit in contract, ar trebui sa depui un preaviz de x zile inainte de plecare, termen pe care sa-l respecti.
Daca singurul motiv pentru care s-a iscat scandalul era plecarea ta (adica indipensabilitatea ta, sa zicem) de regula, dupa ce se linistesc apele, se elibereaza si cartea de munca, nu prea au interes angajatorii sa faca sicane degeaba.
Dupa plecare, anuntata cu preaviz, angajatorul trebuie sa elibereze cartea de munca in 15 zile de la lichidare (daca este la ei), termen dupa care poti sa depui o plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca.
Daca ai cartea de munca la ITM, iti faci lichidarea si cu aceasta te duci sa ti-o elibereze.

AlexC
DPDV legal esti acoperita daca ai asa:

1. cerere de demisie inregistrata la secretariat, cu nr. de intrare
2. cerere de demisie semnata de directorul general, cu data ultimei zi de lucru (in mod normal nu e nevoie, dar tu ai plecat inainte de 15 zile)
3. cerere inregistrata la secretariat pentru eliberarea fisei de lichidare. pe ea trebuie sa se regaseasca semnaturile tuturor sefilor de departament, si ea releva datoriile tale catre firma (sau lipsa lor)

Daca ai actele astea firma e obligata sa iti dea cartea de munca. Daca nu iti da cartea de munca mergi la ITM si faci reclamatie.

La noul loc de munca le explici situatia cat mai elegant si le spui ca le aduci cartea de munca in cel mai scurt timp posibil. Angajarea nu depinde de prezenta fizica a cartii de munca, am avut colegi care si-au lasat cartea de munca la vechiul angajator si cate 1 an...
onutza2312
Multumesc pt. sfaturi.
Din pacate, nu am demisia inregistrata la secretariat, eu fiind secretara, pt. ca politica firmei este de a o aproba mai intai directorul general apoi inregistrata.
Nu mi s-a aprobat demisia pt. ca aveam 2 posibilitati:
1. Sa nu plec.
2. Sa gasesc pe altcineva in locul meu pe care sa-l invat si apoi sa plec.
Iar pc. 2 nu se regaseste in fisa postului meu ca sarcina de serviciu. De aceea si scandalul monstru iscat de plecarea mea imediata.
Deci, multe puncte in minus pt. mine.
Acum 2 zile am fost la ITM si cei de acolo mi-au spus clar ca eu trebuie sa-mi ridic cartea de munca de la firma, pt. ca unitatea are persoana autorizata de a tine cartile de munca. Deci, s-au spalat pe maini.
Astazi am fost la societate si paznica de acolo nu mi-a permis sa intru pe motiv ca directorul a dat instructiuni clare ca eu sa nu intru in firma. Am sunat si mi-au spus ca la sfarsitul lunii sa ma duc ca pana atunci nu au ce discuta cu mine si nici sa bat drumul de pomana.
Ideea e ca mi-e teama sa astept atata si e posibil sa ma duca cu zaharelul doar pt. a-mi cauza probleme.
La noul loc de munca, m-au asigurat ca ceilalti imi vor da cartea de munca insa, n-as fi asa sigura. Cat am lucrat acolo, i-am cunoscut ca oameni razbunatori si ranchiunosi.
Cred ca pot sa-mi iau adio de la cartea de munca, nu?

Va multumesc din nou pt. atentie.
adi_ar
Nu-ti iei adio de la nimic!
Citeste cele scrise de Klaus mai sus, el este un fel de Legis Genius al forumului (No offence, Klaus!) si ne da sfaturi utile pe aceasta tema, poti sa trimiti si prin posta ceea ce ai de trimis, eventual apeland la un executor judecatoresc ca sa fie batut in cuie, daca crezi ca sunt atat de draconici.
Sa aduci inlocuitor nu intra in atributiile tale dar sa-l instruiesti poti, zic eu, in perioada de "preaviz".
Este totusi bine sa-i avizezi deoarece altfel le dai timp sa te concedieze (evantual cu "I") cu ce articol vor ei si ulterior sa ai neplaceri.
Chiar daca nu vor ei sa inregistreze preavizul tau, depune-l, in cel mai rau caz, cu o notificare la ITM, ei sunt obligati sa-ti ofere atata asistenta si sa comunice ei firmei preavizul tau.
zodrac
O intrebare pentru cine s-a mai lovit de asta:
Fratele meu are completat in CIM la functie de Sef Contabil (oricum e singurul contabil de la sucursala) si la perioada de preaviz 15 zile.
Problema aparuta este ca directorul ii cere preaviz de 30 zile lucratoare precum ca are functie de conducere.
Acum legal in cazul acesta specific seunt necesare 15 sau 30 de zile calendaristice?
In caz ca nu ajunge la o intelegere ce asigurari, inafara de inregistrarea demisiei trebuie sa isi ia, referitor la actele ce trebuiesc predate?
adi_ar
Depinde ce s-a stipulat in CIM sau se aplica generic art.79 din CM

"Art. 79.
(1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere. (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele.
(6) În situația în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă. "

Indiferent de situatie, administratorul societatii poate aproba desfacerea CIM la cerere ininte de termen.
zodrac
Pai asta era si intrebarea mea smile.gif se aplica ce s-a stipulat in CIM sau Legea.
vijelie
Daca intreb ce scrie in fisa postului razi de mine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.