Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum arata eticheta de valabilitate?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
C a t a l i n
Imi poate spune cineva cum arata eticheta de valabilitate a trusei medicale auto?
O poza ar fi extraordinara tongue.gif
Sunt acum de vanzare unele cu garantie 5 ani... Altele cu valabilitate 18luni...Cine mai intelege?
wolfin
nici nu trebuie sa intelegi/intelegem, daca nu gasesti termenul de valabilitate pe cutie , sigur nici cap de creta nu-l va gasi-ce dumnezeu, expira foarfeca sau furtunele alea de plastic(decat fasele si rivanolul pot expira-le schimbi si gata).

in america din cate stiu eu nu ai voie sa acorzi primul ajutor daca nu esti calificat(doctor, paramedic, etc)- in fine deja am luat-o pe aratura-succes
argon
Eu am o trusa de acum vreo 6 ani, fara data, nu e trecuta niciunde, dar am auzit ca se gasesc kituri de refresh pentru trusa, cu 10-15 lei..si contin doar produsele predispuse la expirare.
pastrama
Da daca n-are data de valabilitate...le zic ca mi-am cumparat-o ieri si gata. De unde stie creionel ca e expirata?
zvasti
e obligatoriu sa fie sigilata? ca un amic a luat teapa cu un garcea pe tema asta.
C a t a l i n
Am rezolvat problema...
Oricum pe piata am gasit asa:

-la 55ron trusa medicala auto completa care cica are garantie 5 ani

-la 35ron trusa medicala auto completa cu valabilitate 18 luni

-la 23ron acel kit de "reimprospatare" a trusei, ce prelungeste valabilitatea cu 18 luni

Acum nu inteleg exact daca se face diferenta intre GARANTIE SI VALABILITATE...

Pe lateralul cutiei se aplica o eticheta de 5x3cm pe care scrie o serie, data fabricatiei si termenul de valabilitate....
andu911
Cine face aceste truse medicale ? Daca stiti cine, asa aflati si cine e creierul acestei legi cretine.

ITP se acorda din 2 in 2 ani. Ei au obligatia sa verifice la inspectie ce componente ale trusei nu mai sunt valabile si sa te puna sa le schimbi pe cele care au expirat sau vor expira in 2 ani. Numai ca 2 ani sunt 24 luni. Iar trusele sunt cu garantie de 18 luni. E clar ca e o magarie.
C a t a l i n
VESTA INVESTMENT...si cred ca nu face doar trusele...parca am vazut sigla lor si pe restul celor necesare pentru a nu primi acea stupida amenda...
andu911
Probabil ei au dat spaga mai mare la RAR ca produsele lor sa fie cele omologate si conformitate cu legile in vigoare.
Adica daca eu, ma duc si imi cumpar tifon de la farmacie, cel mai scump si cel mai bun care exista, nu trec ITP fiindca nu e de-ala cu RAR pe el.
Sunt curios daca si pe vestele alea fosforescente e vreun abtibild cu RAR, ca nu stiu ce ar fi de omologat la niste veste colorate.

Normal, angajatii de la RAR trebuie sa recunoasca produsele care sunt impuse de standarde, nu sa se uite dupa etichete cu "omologat RAR". Si daca scrie RAR pe ele, gata, sunt bune? Trusele alea sunt sigilate, nu se uita nimeni in ele sa vada daca nu cumva chiar s-a deteriorat ceva inauntru. Poate s-a spart sticla cu rivanol si a curs tot.
klaus
Am eu asa un feeling ca nu mult va mai fi monopolul asta a lu Vesta.
Ca am o impresie ca vor putea fi folosite si la noi echipamentele valabile in alte parti ale UE. Si poate asa scap naibii de triunghiurile alea obligatorii dar "omologate" si care ocupa juma de portbagaj, cand in vest exista niste triunghiuri mult mai calitative si mai mici ca volum, cand sunt pliate. Si asa si cu trusele medicale, poate or apare si de la altii...
argon
Pai tu mai ai triunghi de ala ce ocupa loc? eu am de vro' 10 ani de ala ce ocupa putin loc pliat, a venit mi se pare odata cu masina...ce inseamna triunghi omologat? ce stie sa faca in plus fata de un triunghi normal?
AIX
Eu de 1 luna tot caut sa-mi cumpar trusa si stingator; Cora nu, Praktiker nu, Auchan nu. Rafturile goale. Probabil e superafacere - si au supervanzari - daca nici la hypermaketuri nu se mai gasesc..
mauru007
QUOTE(AIX @ 6 Jan 2007, 20:19)
Eu de 1 luna tot caut sa-mi cumpar trusa si stingator; Cora nu, Praktiker nu, Auchan nu. Rafturile goale. Probabil e superafacere - si au supervanzari - daca nici la hypermaketuri nu se mai gasesc..
*

Idem inclusiv Carrefour, Metro, Selgros, Interex si altele. Vreau o idee unde sa mai caut trusa si stingator
L.E. Desi stau la doi pasi de Vitan (dupa distantele din Bucuresti) nu mi-a dat prin cap sa caut acolo
merci
argon
Maine dimineata mergi in targ, orice targ cu profil auto..Vitan de exemplu, si iti garantez ca o sa gasesti.
Angelescu Cosmin
Sunt o gramada de insemne RAR pe bidoane cu ulei se pot muta cu usurinta pe trusele sanitare sau ce mai vreti voi!
klaus
QUOTE(Angelescu Cosmin @ 6 Jan 2007, 23:09)
Sunt o gramada de insemne RAR pe bidoane cu ulei se pot muta cu usurinta pe trusele sanitare sau ce mai vreti voi!
*
si presupun ca insemnele alea de pe bidoanele de ulei arata cam asemanator cu cel din imagine, ca sa poata fi folosite? Sau nu...?
Angelescu Cosmin
Nu,eu spuneam de celalante tipuri de etichete cele mici care sunt pe bidoanele de ulei si sunt si pe trusele sanitare!Maine am sa fac o fotografie!
StefanT
Alea albastre cu scris alb... nu-i aceeasi branza, tre sa ai ce a postat klaus.
Bafta!
crintea1949
la multi ani cu sanatate, drum drept si fara evenimnte tuturor de fata si in viitor.idem pentru ioane si ioni.
stiti de ce trebuie autorizare rar la tifon, la garoru ca sa poata fi folosite la tractarea masinilor defecte ..pentru triunghiul reflectorizant, sunt necesare niste coieficienti privind reflectia si vizibilitatea de la o anumita distanta si intensitate luminoasa. cat despe moopolul vesta,asta este clar ca in economia de piata, cu libera concurenta...
in repetare salutarile de la inceput
$$ilvviu
Si eu abia mi-am luat o trusa medicala care expira in 2008. Da o sa-i deslipesc eticheta, o scanez, modific data, printez...si gata.
Sa nu creada ei ca m-au gasit pe mine prostu sa le dau la fiecare 18 luni cate 400 mii pe o cutie de plastic cu o sticla de spirt in ea. mad.gif
Angelescu Cosmin
Despre aceasta eticheta RAR era vorba!Deci exista! radmasa.gif
klaus
Pai si aia indica termenul de valabilitate?
argon
Pai si eu daca imi i-au un set de prelungire, imi da si eticheta sa o lipesc pe cutie?
dRg
QUOTE(ssilvviu @ 7 Jan 2007, 15:00)
o scanez, modific data, printez...si gata.

biggrin.gif pai in mod sigur si eu asa o sa fac asa , ca fie stingator sau trusa nu te ajuta o branza in caz de ceva. Mataniile sunt mai de prisos cand ajungi sa folosesti trusa sau stingatorul. Cel mai util si folosit va fi triunghiul reflectorizant din spate , ca cel din fata sigur va zbura de pe sosea dupa primele 5 masini (sau la primul ciordel).
andu911
Ati facut socoteala sa vedeti cat costa toate produsele din cutie luate de la farmacie ?
Asi
vreo 5 lei.

foarfeca aia de toata jena mai mult de 50 de bani nu e (pret de producator.. ca nici nu gasesti sa cumperi daca vrei), tifon+spirt+leucoplast -2-3lei, un tub.. alte diverse plastice de 50 de bani, si carcasa ce mai e de valoare.. pe ei sa produca trusa cu totu nu cred ca le ia mai mult de 5lei
Angelescu Cosmin
Klaus"Pai si aia indica termenul de valabilitate?"

Era vorba de omologare RAR!
klaus
QUOTE(Catalin Marinarul @ 6 Jan 2007, 10:58)
Imi poate spune cineva cum arata eticheta de valabilitate a trusei medicale auto?
O poza ar fi extraordinara
*
C a t a l i n
Da, eram foarte "curios" cum arata acea eticheta la o trusa valabila....Eu am una din '98...si m-am gandit sa o "reimprospatez" un pic, fara sa dau bani aiurea...
Am cosmetizat un pic intentia mea sub forma acestui topic, din teama de warn blush.gif , insa vad ca pana la urma s-a prins ideea... Intre timp am dinnou o trusa "valabila"... cool.gif
Angelescu Cosmin
Andu911 post#9
"Probabil ei au dat spaga mai mare la RAR ca produsele lor sa fie cele omologate si conformitate cu legile in vigoare.
Adica daca eu, ma duc si imi cumpar tifon de la farmacie, cel mai scump si cel mai bun care exista, nu trec ITP fiindca nu e de-ala cu RAR pe el." biggrin.gif
zmieu2go
Eu i-am fracut reimprospatare la trusa. Noroc cu stampila cu data de le servici. Am sters cu spirt data veche si am aplicat data noua cu stampila, si gata acum trusa mea mai e valabila inca 18 luni.
AIX
Am gasit aici trusa de vanzare (a nu se considera reclama); problema e ca nu au omologare RAR - insa au "certificare euro". Sunt ok?
Angelescu Cosmin
O poti omologa singur RAR biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif !!!!!
GIC
QUOTE(zmieu2go @ 8 Jan 2007, 03:21)
Eu i-am fracut reimprospatare la trusa. Noroc cu stampila cu data de le servici. Am sters cu spirt data veche si am aplicat data noua cu stampila, si gata acum trusa mea mai e valabila inca 18 luni.
*

Si cu etichetele cu data din interior, de pe fasa, vata, comprese si ce-au mai pus pe acolo...............
diaconuliviu
Pe acelea le inlocuiesti cu similare de la farmacie aflate in termen, nu te vor costa cit "kitul de reimprospatare".
niccos
N-am prea inteles, daca schimb tot ce este in kit-ul de reimprospatare, la ce mai foloseste data de pe eticheta aia din exterior ? de ce mai trebuie sa o schimb si pe aia ?
diaconuliviu
N-o schimbi, o dai jos
$$ilvviu
Oare exista hartie autocolanta la librarie? Sa fac si eu niste etichete din astea ca am niste prieteni cu truse vechi.
Cred ca daca trusa e sigilata si are eticheta nu o desface nea' milica sa vada valabilitatea produselor.
Ci_co
Mai pe trusa mea este o simpla bucata de hartie cu o stampila cu data expirarii !

Cine imi spune unde se mai gasesc truse omologate ?? vreau si eu 2 truse medicale si 2 stingatoare biggrin.gif pentru masinile de la munca !

Salutare,
Ci_co
AIX
Pai se gaseau cam in toate hypermarketurile - insa de vreo luna incoace rafturile sunt goale..
iulianv
ssilvviu,

Este sigur hartie autoadeziva in librarii. Sunt fie pagini A4 intregi fie pagini A4 pe care s-au pretaiat etichete - de exemplu 2, 4, ...etichete/pagina.
Eu am luat cu 0,4RON pagina A4.
ice cube
QUOTE(zmieu2go @ 8 Jan 2007, 03:21)
*

Si n-ai putea sa ne faci un pustiu de bine si sa ne scanezi si noua eticheta aia?
Cel mai bine ar fi o eticheta de la setul ala de reimprospatare.
argon
Aveam prin garaj o trusa din Germania, expirata oricum, dar termenul de valabilitate era 5(cinci) ani, nu 18 luni ca la noi. Deci se poate, dar la noi, mortaciunile de la firma Vesta, in complicitate cu legiuitorii, trebuie sa le dea doar 18 luni ca valabilitate, sa faca si eu un ban pe seama fraierilor mad.gif
naturall
QUOTE(iulianv @ 12 Jan 2007, 13:56)
ssilvviu,

Este sigur hartie autoadeziva in librarii. Sunt fie pagini A4 intregi fie pagini A4 pe care s-au pretaiat etichete - de exemplu 2, 4, ...etichete/pagina.
Eu am luat cu 0,4RON pagina A4.
*

da, it done. exista hartie autoadeziva..normal..noi o folosim la magazin pt preturi. exista si stampila.
gata si cu pliculetele din interior. wink.gif
dar ssst sa nu mai stie nimeni!

am si eu insa o intrebare. spirtu ala pe bune ca expira?....asta e naspa...ar putea muri pacientu de la asta..(doamne fereasca sa fie nevoie de ele)...sa nu mai zic de tifonul expirat poate nu o mai fi steril...desi e sigilat...hmmm
ice cube
QUOTE(argon @ 12 Jan 2007, 12:41)
Aveam prin garaj o trusa din Germania, expirata oricum, dar termenul de valabilitate era 5(cinci) ani, nu 18 luni ca la noi. Deci se poate, dar la noi, mortaciunile de la firma Vesta, in complicitate cu legiuitorii, trebuie sa le dea doar 18 luni ca valabilitate, sa faca si eu un ban pe seama fraierilor mad.gif
*

Termenul de valabilitate difera la componentele din interiorul trusei. Pentru pansamente, fese si similare este de 4-5 ani, pt. leucoplast si alifii de 2 ani. Pe trusele care nu sunt romanesti este specificat ca se face o verificare anuala si se inlocuiesc componentele expirate. Adica nu arunci toata gtrusa si iti cumperi una noua, cum vor baietii destepti.
horsewhisperer27
klaus, care sunt triunghiurile alea omologate, ca eu nu am vazut pe nici unele scris clar "RAR"?

majoritatea care se gasesc sunt alea in cutie neagra, de la vesta, dar nu scrie pe ele niciunde RAR!
argoane, ai fost in vitan sa vezi tu stingatoarele?
nemernicii vand cu 1 milion unu din ala mic!!!!1 milion!
si sa nu imi raspunzi acuma ca daca vrei platesti!mai bine iau amenda !ca nici chiar asa nu merge!

scuze pe off topic, da nu se facea sa mai deschidem unul separat!
cine gaseste stingatoare, sa posteze! smile.gif
argon
Un milion un stingator? wacko.gif Eu am luat cu 23 ron din magazin valabil 18 luni.
Laurentziu83
Cu 75 de lei imi iau un P6 (de le vezi in magazine) si ala chiar stinge un incendiu, nu o tigara.
horsewhisperer27
QUOTE(argon @ 13 Jan 2007, 10:11)
Un milion un stingator? wacko.gif  Eu am luat cu 23 ron din magazin valabil 18 luni.
*

da, da nu in Vitan!romanu stii doar ca e intreprinzator!!! gun3.gif
ahyle_blue_eyes
ce chestie eu am o trusa de la un prieten care mi-o dat-o din Italia!O am de 2 ani.NU SCRIE NICI o data pe ea!e o cutie de plastic portocalie si nu scrie nimic pe ea...iar in interior sunt niste pansamente ,garou,foarfece si alte tampenii !Am fost cu ea la RAR si nu au zis nimica aia!Insa oare nea garcea nu ar putea sa se lege de mine ca nu are nici macar o eticheta sa-si dea seama unde e produsa,cand expira etc.???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.