Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hărți navigație GPS - noutăți, probleme, etc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
angel-boy
re:
am si eu evolio a1700
vreau sa fac un update de harti
are igo my way 2007 plus europa , asa scrie la licenta .
cine ma ajuta ?ce sa fac ?
am bagat o harta spune ca e blocata.. iar una expirata.
parpanel
Multumesc Alydor.
bobiadrian
Buna ziua
Cine ma ajuta si pe mine cu o informatie ?
Am IGO My way 2006 plus si harta Romaniei 'Romania_2007[1].07_071002.fbl'.
A aparut o harta mai noua a Romaniei care sa mearga pentru igo 2006 ?
Multumesc pentru ajutor.
angel-boy
QUOTE(bobiadrian @ 23 Nov 2008, 15:55)
Buna ziua
Cine ma ajuta si pe mine cu o informatie ?
Am IGO My way 2006 plus si harta Romaniei 'Romania_2007[1].07_071002.fbl'.
A aparut o harta mai noua a Romaniei care sa mearga pentru igo 2006 ?
Multumesc pentru ajutor.
*

aceiasi problema am si eu ... caut toate hartile noi ptr varianta asta de igo
, daca ar fi versiune perfecta .. acelasi design ca igo 2006 plus . dar piratata si cu harti .ar fi super
dak faci rost sau etc..te rog anunta-ma si p mine

salut
GoGu
Romania_2008.01_080228 Suncart
Romania_2008.01+_080610 Suncart
Romania_2008.07_080919 Topmap

astea sunt (cronologic) ultimele harti pt Igo6 /Miomap 3. Insa nu va asteptati sa va zica cineva aici unde le gasiti... nedumerire.gif
istudor
Citez din CHIP special numarul din decembrie 2008.
"De curand a fost lansata versiunea 2008 pentru Atlasul Digital al Romaniei (Ro.A.D.) si am avut ocazia sa lucram cu ea in avampremiera. Lucrurile stau bine: dimensiunea ei este de aproximativ 400 MB, de aproape trei ori mai mult decat versiunea precedenta (Ro.A.D. 2006) si inglobeaza reprezentarea a peste 250 de orase mari ale Romaniei. Nu este inca la un nivel complet, dar gradul sau de utilizarea crescut semnificativ, mai alesca putem vorbi si de o reprezentare a elementelor offroad cu accent pe zonele din Delta Dunarii."
Asadar cred ca va aparea la vanzare in luna decembrie, tot este luna cadourilor
Cry5tty_4u
Am bagat si eu harta romaniei pe un card si dupa ce am bagat cardul in gps,gps-ul nu imi mai citea nici cardul original(cu vechile harti).Cardul original imi spune ca e protejat la scriere,totusi acum nu imi mai apare nici o harta...puteti sa ma ajutati?
adi_ar
Cred ca ar trebui sa ne spui ce "GPS" ai, ce soft folosesti si ce inseamna, mai detaliat, "am bagat harta Romaniei".
adip
QUOTE(GoGu @ 24 Nov 2008, 08:29)
Romania_2008.01_080228  Suncart
Romania_2008.01+_080610  Suncart
Romania_2008.07_080919  Topmap

astea sunt (cronologic) ultimele harti pt Igo6 /Miomap 3. Insa nu va asteptati sa va zica cineva aici unde le gasiti...  nedumerire.gif
Si ne mai intrebam de ce atata dezinteres din partea producatorilor de harti pentru Romania. Pai cum altfel, daca hartile se fura in loc sa se cumpere?
bendix
Pai te opreste cineva sa spui de unde se pot cumpara oficial si cu ce pret ?

Eu personal as fi chiar interesat.
Alydor
de la orice magazin de calculatoare... pretul este doar pe pachet europa de est aproximativ 250 ron si toata europa aproximativ 450 de ron. Parerea mea este ca inca nu merita cumparate deoarece sunt cam slabe... mai asteptam inca cateva luni.. poate se desmeticesc

Suma respectelor, Alydor
FILter
N-are rost sa intram in discutia despre cumparatul hartilor. La nivelul la care se face suport in Romania nici o harta nu merita cumparata la pretul actual. Pentru aceiasi bani in Vest se ofera harti mult mai bune si suport ca la carte.
adi_ar
Nu are nici o importanta dar m-ai pus in ceata!
Ce suport primesti in vest mai mult pentru banii dati? Cred ca te amagesti sau iti oferi justificari fara temei!

Alydor
primeste acelasi suport ca si in romania.. dai un ban si nu-l mai ai... Dupa ce ai luat harta constati cu stupoare ca e mai proasta decat precedenta... si multe altele....Daca ai impresia ca in vest este altfel situatia suportului te inseli amarnic...

Suma respectelor, Alydor
istudor
In sfarsit a aparut oficial Ro.A.D. 2008 --> Aici <-- ...doar ca pretul este cam indecent 599 lei
trance
Daca pe un PDA este deja instalat IGO My Way + 2006(pe card aflandu-se softul), iar pe alt card am IGO 2008,se poate instala acesta din urma pe PDA, fara probleme de blocare sau alte evenimente nefericite a acestuia, fara a necesita dezinstalarea IGO My Way + 2006 ,sau pot rula amandoua,bineinteles in momentul in care unul dintre cele 2 carduri este introdus. Merci.
daniel8810
salutare...am si eu o mare rugaminte la voi...care dintre voi aveti evolio s1200...am dat cuiva cardul de memorie si mi-a sters ceva de acolo si nu mai merge navigatia...care imi poate da si mie tot ce era pe card din nou...sau cum pot sa fac ce trebuie sa instalez si de unde sa copii...va multumesc foarte mult
thomashardy
am 4 harti ROMANIA...
1.ROMANIA_2008.01_080228.fbl.............15,724 kb de la un MyGuide 3100FEU biggrin.gif
2.ROMANIA.fbl (05.2007)........................14,364 kb 'ramasa' de la un LG 555EEU blush.gif
3.ROMANIA_2007.07_070810.fbl.............14,718 kb 'primita'cu mioA501 cind l-am achizitionat wub.gif
4.ROMANIA8_ 2008.01_080513.fbl...........14,529 kb de 'undeva' de pe net... wink.gif

problema este ca 228,care pare sa fie cea mai recenta,are cam multe neconcordante:nu 'cunoaste' sensuri giratorii,strazi cu sens unic
(sensurile giratorii si cele unice existind cam din 2004-2005 cel putin in orasul meu.)
pda-ul meu ruleaza acum cu microsd-ul de la my guide...dar nu sint multumit de harta RO.as vrea ,daca stie cineva ca se poate,sa schimb
harta din myguidefeu cu cea primita cu mio(pe care o consider mai ok chiar daca e din 2007)intrebarea mea ar fi cum sa procedez ,ca sa
nu 'stric' ceva...

Cu respect,HT
98YMV
QUOTE(daniel8810 @ 30 Nov 2008, 13:14)
salutare...am si eu o mare rugaminte la voi...care dintre voi aveti evolio s1200...am dat cuiva cardul de memorie si mi-a sters ceva de acolo si  nu mai merge navigatia...care imi poate da si mie tot ce era pe card din nou...sau cum pot sa fac ce trebuie sa instalez si de unde sa copii...va multumesc foarte mult
*

da-mi un pm cu un id de mess si te ajut cu cea mai mare placere
Alydor
@ trance - se poate.
@TH-nu o sa mearga hartile de la unu la altul trebuie "scarpinate" ... apropo... ultima harta romaneaca este 080919

Suma respectelor, Alydor
Ursan
Am si eu o intrebare... de fapt doua.

Unde pot gasi harta romaniei pentru
1) MIO C520?
2) Garmin Nuvi 760?

Va rog... am mare nevoie!!

Multumesc mult.
Corbu'
2) RO.A.D. 2008.
CornelM
Am un TomTom GO910 proaspat achizitionat din Spania. Problema apare in Romania, unde nu are o harta detaliata. Am vazut cateva posturi mai vechi in care se spune ca nu exista asa ceva. Intrebarea este: a aparut intre timp o harta detaliata pentru TomTom?
sumsum
TomTom nu are harta detaliata pt. Romania nici in variantele 8.xx
adrian_c
Asa este in legatura cu TomTom. Vad ca hartile v8.15.xxx includ Bulgaria, insa Romania nu. Chiar asa dezastru este la noi ?
angel-boy
AM o problema mare

2 gps-uri allview , am sters folder drive si maps de la unu , si am luat de la celalant ,
nu vrea sa mai incarce harta europei , imi zice cod de activare.

ce fac ?

Am sunat la ei si miau zis sa achizitionez de pe site-ul lor doctor software , dupa care imi da alt cod de licenta nush ce.
COD dispozitiv 1BB1F18F7D

Ce fac ? cum aflu noul cou ? ce pot modifica ptr a incarca hartile.
AlreadyStorm
Scuze de putinul offtopic,am si eu un MIO C320b si am nevoie de hartile europei de vest inclusiv romania! ma poate ajuta cineva? daca da va rog contactati`ma la id de messenger marllboro_bv@yahoo.com va multumesc anticipat
Alydor
le gasesti pe siteul oficial mio

Suma respectelor, Alydor
Marco24
angel-boy ce soft de navigare folosesti?
Alydor
Traffic Sygic Drive

Suma respectelor, Alydor
angel-boy
QUOTE(Marco24 @ 21 Jan 2009, 00:30)
angel-boy ce soft de navigare folosesti?
*

Marco24 am rezolvato , multumiri lui Alydor.

Stima,
Ovidiu
adi_io1981
o intrebare:scuze daca e offtopic

indicatorul pentru limita de viteza pentru sectorul de drum pe care te afli , tine de hartiile instalate sau de soft?

Mentionez ca am un garmin 760 cu cn 2009 nt +road 2008 , cu ultimele poi-uri si nu imi afiseaza nici un indicator in romania. in restul europei, mai ales centrala si de vest functioneaza perfect.

sa nu am instalat bine road 2008?

[attachmentid=1627499409]
Alydor
la miomap/igo tine de harti... la gamin nu stiu...

Suma respectelor, Alydor
soulraven
aveti idee daca exista si harti pentru camioane?adica cu limitarea traseului in functie de gabarit/tonaj? ma intereseaza pentru mio sau igo....
GoGu
Harta speciala pt. camioane nu este, in schimb poti seta tipul de vehicul in Igo/Miomap.
mihai_dorin
Mio Romania face update gratuit modelelor C- intrati pe site pentru mai multe detalii. Eu m-am inscris, trebuie doar sa platesti taxele de transport si manipulare.
antifizic2
si eu sunt membru de ceva timp in clubul mio si tot degeaba

nu am gasit optiunile de care vorbesti tu. la download am primit un simplu update pentru harta ungariei sad.gif
Alydor
al naibii google... http://www.mio.com/ee/freeupgrade/RO/info_RO.html

Suma respectelor, Alydor
antifizic2
worship.gif
alexx.cristian
Va salut pe toti.

Am avut un navigator Medion (nu i se mai pot innoi hartile) obosit si mai apoi un clarion imprumutat pentru un timp.
De maine voi avea un garmin nuvi 765T Cartografia Europei 3D nou.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau o parere despre acest tip de navigator, va multumesc.
Corbu'
Romania din harta Europei nu este detaliata prea mult. Pentru ROmania iti trebuie Ro.A.D. 2008 harta detaliata.
Alydor
Pentru cei interesati a aparut Garmin City Navigator Europe NT v2010.10

Suma respectelor, Alydor
alexx.cristian
Informatii interesante, va multumesc.
Oricum in .ro voi folosi foarte putin navigatorul.
Nu spun acum ca nu ma intereseaza absolut deloc harta .ro, pentru ca atunci as fi luat un TOM TOM IQ XL (care e mai ieftin) si gata.
Dar 90% din timp vor fi folosite harti din Europa de vest.

Oricum ma intereseaza orice informatie referitoare la un posibil update, pentru ca desi va fi nou, nu stiu exact inca foarte clar ce anume va avea preinstalat si ce nu.

Promit sa vin cu o impresie dupa ce il folosesc un timp.
alexx.cristian
Am facut praf un navigator nou. ohmy.gif
Un garmin nuvi 765T.
Este cineva pe aici capabil sa ma ajute ?
Iata ce am "combinat" :

1. Mi-am inregistrat produsul pe garmin.com.

2. Am incercat sa fac un update la harta. De la City Navigator Europe NT 2009, Deluxe 3DB+JV, All Regions, Aug. 08 - la - City Navigator&reg; Europe NT 2010 Map Update .

3. Dupa cateva zeci de tentative esuate (dupa extractie imi tot spunea ca nu vede o conexiune internet, desi am una de 8MB ), am inceput sa fac prostii.

4. Am facut download la noua harta si m-am gandit sa "tratez" gps-ul ca pe o simpla partitie.

5. Asa ca am copiat/mutat tot de pe el pe pc, pentru ca mai apoi sa mut aplicatia noii harti pe gps.

6. Apoi am extras-o direct tot acolo pe gps. Fara succes, problema fiind aceeasi - nu identifica conexiunea pt a putea instala harta.

7. Asa ca am sters aplicatia, cu gandul sa mut frumusel inapoi datele initiale salvate pe pc.

8. Era fo' 5 dimineata, eram obosit si m-a mancat undeva ca, inainte de a copia vechile date, am zis sa dau un format la navigator pentru a nu ramane urmele aplicatiei recente. blush.gif
Big mistake...

9. Rezultatul e ca mi-a sters tot de pe gps. Desi bateria e full (nu se vede, dar era abia incarcata ) imi apare doar logo-ul Garmin si un beep intermitent de eroare.
Nimic altceva. Nu tu driveri, nada. si nici nu e recunoscut de PC ca device cand il conectez la el.

Bineinteles ca s-a dus astfel naibii si garantia, fiind vorba de o eroare de instalare.
Intrebarea mea e una singura : ce e de facut, inainte de a merge in service cu el ca sa platesc pentru prostia mea ? wacko.gif

L.E. Am atasat poza hartii pe care o aveam si pe acea cu care voiam sa o inlocuiesc. doar asa, informativ...
Reed
alexx din pacate ai sters continutul flashului si odata cu el si programul de gestionare al aplicatiilor (printre care si USB). Deci...e gata. Mergi cu el la garantie si daca faci o mutra spasita poate te cred ca s-a produs ceva in afara de vina ta (aparatul poate fi repus in functiune doar cu o cupla speciala care sa reinscriptioneze Flashul sau, in cazuri mai usoare cu o aplicatie ce se autolanseaza de pe SDcard). Bafta.
marius75
alexx,de unde l-ai luat si cit ai dat pe el?
Mersi.
alexx.cristian
QUOTE(Reed @ 2 May 2009, 20:33)
alexx din pacate ai sters continutul flashului si odata cu el si programul de gestionare al aplicatiilor (printre care si USB). Deci...e gata. Mergi cu el la garantie si daca faci o mutra spasita poate te cred ca s-a produs ceva in afara de vina ta (aparatul poate fi repus in functiune doar cu o cupla speciala care sa reinscriptioneze Flashul sau, in cazuri mai usoare cu o aplicatie ce se autolanseaza de pe SDcard). Bafta.
*

Multumesc,il trimit la garantie, umbla vorba ca cei de la garmin (nu e vb de garmin romania) sunt destul de amabili si saritori, vom vedea..
E cumparat online, deci faza cu mutra spasita - pica. smile.gif
Am vrut sa incerc eu mai intai cu un SD card, dar nu am mai avut timp de el. Am avut totusi prin casa un card de 512MB de la un medion (tot navigator), si am vazut ca dupa introducerea cardului, OS-ul a inviat. Insa nu e nici o harta (le mutasem eu pe desktop), la "soft" nu apare nimic si nici nu este identificabil de catre PC. Hasta la vista.
Marius, nu l-am cumparat din .ro, asa ca pretul (putin sub 270E) nu cred ca e relevant.
cj98czh
Am folosit IGO 8, nu mi-a placut si am revenit la IGO 2006 PLUs.... acuma...intrebare...cum pot folosii hartile de la IGO 8 pt. ca sunt mai noi... daca le copiez efectiv in folderul map imi spune ca sunt harti expirate...
adi_ar
Nu poti!
Trebuie sa revii la hartile IGO2006, care nu sunt interschimbabile cu cele pentru IGO8.
cj98czh
Gata, am gasit si m-am apucat de download-at.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.