Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara sau Rulmenti ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Luucian
Problema mare e ca bate tare partea stanga, de ce nu stiu. Azi dimineata am pus`o pe cric si am miscat de roata. In partea verticala ( Sus-Jos ) are joc destul de maricel, iar in orizontala ( stanga - dreapta ) destul de micut. Acum va intreb pe voi cunoscatori , pentru ca sunt newbie care e faza, e planetara pe duca sau rulmentii ?? Precizez ca bataia se manifesta in curbe la stanga cu viteza mai mare de 40 Km/h si in linie dreapta cand "o calc". Mersi
alinushy
pentru miscarea sus-jos - pivoti
pentru bataie in curba - planetara
pentru miscarea stanga-dreapta - bieleta directie

(thnks pt stergere)
argon
Eu as vota toate variantele 04.gif
Muratu
QUOTE(alinushy @ 1 Feb 2008, 13:51)
pentru miscarea sus-jos - pivoti
pentru bataie in curba - planetara
pentru miscarea stanga-dreapta - bieleta directie
*


Parca pt jocul sus-jos poate fi si T-ul amortizor
Adrian_Boy
Daca ai joc exagerat i-ti recomand sa schimbi cam tot ce ai pe acolo, in medie tu duce cam 1,6 mil pe roata si 2 mil planetara. Si o sa mergi in siguranta mai ales din cauza planetarelor.
Merced
Rulmentii bat la orice viteza, depistai usor daca e rulmentul invartind de roata.
ionutctn
Ca sa identifici mai exact planetara pe interiorul virajului (incearca la 20 km/h) ca sa iti dai seama exact. Trebuie sa se auda tzac tzac. La rulmenti: se aud fluierand si la viteze mai mici. Se aude un sunet continuu. Nu trebuie sa o calci. Iar cu jocul sus-jos al rotii: pivotii sau bucsa de bascula. Io as zice mai intai bucsa de la bascula se duc si pe urma pivotii daca au fost schimbate ambele deodata mai demult. Ca sa iti dai seama de planetara: ia un viraj strans pe stradute de 90 grade bineinteles cuplata in treapta a doua (cu 20 km/h) si se aude tzac tzac.
Clark
La mine bate ceva la roata din dreapta fata, dar numai cand intru in gropi. Asta de la ce poate fi?
valibb
Clark -> Pivoti , bucsi trapez , capat de bara etc etc

Cand schimbati bucsile sau pivotii e bine sa aveti si telescoapele bune altfel le schimbati cam degeaba
Mircea Zahan
Daca se misca sus-jos e pivoti
Daca se misca stanga-dreapta poate fi bieletele
Daca auzi bataie atunci cand virezi e palnetara.
Eu as fi 99% convins ca e planetara.


BuggyDacia
Mircea Zahan, eu sunt convins în proporție de 100% că, în cazul tău, adevărata problemă provine de la proasta articulare a pivoților din cauza unor conjugări efectuate incorect.
bucatzel
Ar fi crezut lumea ca dupa 6 ani, si acelasi raspuns dat de 3 ori, s-o fi lamurit problema...

Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.