Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: REGLARE UNGHIURI
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
MyKe89
Vă salut din nou!

Spuneți-mi și mie, vă rog, un loc în Buzăul ăsta, în care să-mi fac și eu unghiurile de fugă & de cădere. Fără Elcar Gid Service și General Autocom (la care un coleg s-a dus și a dat 300 lei wacko.gif)

Știe cineva un alt loc și cam cât m-ar costa? Parcă n-aș da 300 lei pt reglarea lor, fac niște mușchi trăgând dreapta de volan mereu, dar cu banii ăia mi-aș îmbunătăți frânele, spre exemplu...
argon
Ce ai vrea sa-ti faca la unghiurile de cadere? pentru asta schimbi basculele. Pretul pentru o verificare/reglare(la ce se poate) nu ar trebui sa sara de 80 ron, eu am dat 58.
ag02cws
Daca a dat 300 de lei, probabil a mai schimbat ceva bielete, bucsi etc.
MyKe89
QUOTE(argon @ 2 Feb 2008, 10:42)
Ce ai vrea sa-ti faca la unghiurile de cadere? pentru asta schimbi basculele.  Pretul pentru o verificare/reglare(la ce se poate) nu ar trebui sa sara de  80 ron, eu am dat 58.
*


Nu știu, mă gândeam că și astea sunt "modificabile"... Stânga față stă aproape dreaptă, dar are tendința de a fi convergentă, văzută din față / ..iar cea din dreapta e chiar divergentă / ..atașez o simulare. radmasa.gif bine, nu sunt chiar așa evidente, însă dreapta față chiar se vede urât... Anvelopele sunt pe ducă, și nu-s uzate, ci crăpate, datorită modului cum stă mașina pe ele...

QUOTE(ag02cws @ 2 Feb 2008, 11:01)
Daca a dat 300 de lei, probabil a mai schimbat ceva bielete, bucsi etc.
*


Reglare computerizată, ceva de genu'... wacko.gif
argon
da, computerizata, 58 de lei in toamna am platit la mine in oras, in alt loc era 60..tot computerizat.
MyKe89
Înseamnă că a mai schimbat și altceva colegu'... smile.gif Merci!

Poate, totuși, e cineva din Buzău pe-aici, care să-mi zică exact pe unde să mă duc... Please? sad.gif

Ahhh, la asta nu m-am gândit.. a fost prea dimineață... e posibil ca la service-ul Dacia să nu mă coste mai mult de 60 lei, aceste reglaje? biggrin.gif
Bobytzul
din cite vad din poza se pare ca cineva a dat cu roata fata stg in bordura si cam tot trenul e deplasat (ca lonj inf sunt stabilizate cu o teava turtita la capete) din cite stiu eu sanse sa indrepte lunjeroanele adica sa o corecteze din ele sunt dar necesita presa speciala si nu stiu cit va fi masina de solida sa suporte ,mai este o metoda cu bascule inf putin mai lungi (se aduc pe comanda) pe stinga si una putin mai scurta pe dreapta .sau daca esti hotarit pe ea mai este o metoda te duci si verifici si ei spun din basc inf stg trebuie scos afara cu 7 mm din basc inf dr bagat inapoi 8 mm ,te duci acasa muti gaurile la pivot spre interior pe cele vechi le umpli cu sudura apoi pui pivotul pe noua pozitie si roata normal ca se indreapta bascula vezi sa nu loveasca de roata prin viraje cu pivotul retras .pentru partea unde trebuie pivotul scos spre ext e cam belea maxim il poti deplasa 7-8 mm dar nu stiu ce baza mai ai in bascula ,aici poti pune una mai lunga adusa pe comanda functie de ce iese la masuratoare .Preferabil sa o faca cei de specialitate ca masina trebuie sa mai respecte si calcatura adica rotile din spate sa mearga pe urma celor din fata I nu /.
MyKe89
Mulțumesc pt intenție, dar nu mai e nevoie. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.