Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare Casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Luucian
Salutare fratilor. Dupa ce a fost vopsita si izolata dacia mea, "mecanicul" care s-a ocupat de toata treaba banuiesc ca a uitat sa-mi lege firele la casetofon si drept urmare nu functioneaza. Cum nu sunt eu cel care l-a legat inainte sunt intr-o dilema mare de tot. M-am uitat in spate la casetofon si am descoperit mai multe fire cu care chiar habar nu am ce sa fac. Exista un fir rosu, care banuiesc ca e(+) alimentarea. Ala unde trebuie legat ? Mai am un fir galben care banuiesc ca e(-) masa. Ala unde trebuie legat? Mai am un ansamblu de fire negre,verde,albastru care sunt legate intre ele acolo si din ansamblu reies 2 legaturi care sunt sigur ca trebuie legat la boxe, daca nu ma insel. Apoi mufa care vine de la antena stiu unde vine. Singura mea nedumerire este in legatura cu firele rosu , respectiv galben, asa ca va rog frumos sa imi dati niste indicatii si sa`mi ziceti daca pot sa fac manevra asta singur, fiind necunoscator in ale electronicii sau sa ma duc la cineva care se pricepe. Va multumesc anticipat !
C a t a l i n
1. Care frați?
2. Firele roșu și galben sunt ambele +, unul e + contact, altul e + permanent. Întrucât diferă de la firmă la firmă, cel mai bine consulți manualul aparatului, sau poate există o schemă pe carcasa lui.
3. Firul sau firele negre sunt masă (-).
4. Din moment ce a mai fost montat acolo, cred că găsești ușor firele.
Luucian
Bun, chestia e ca e adus din Ungaria casu de cineva si n`am nici un manual , nici o schema pe carcasa. Dar daca zici ca cele negre sunt pentru ce ai zis tu...boxele unde se mai leaga ? Firul galben este legat in spatele casului de un surub care iasa din cas.
C a t a l i n
Cel mai nasol e că nici nu știi ce anume ai cumpărat...

Sigur e casetofon? radmasa.gif

A mai fost montat pe mașină sau nu?

Pune poze cu spatele lui și firele...
Luucian
Mai, deci nu am cumparat nimic. A venit o data cu masina, dar stiu de provenienta pentru ca a fost a unui unchi de-al meu masina. Deci eu am ramas doar cu firele legate doar de casetofon , plus cate 2 fire (de fapt e doar 1, dar cu bifurcatie) negre la fiecare boxa taiate, suspendand. La casetofon in spate sunt 4 negre, 1 rosu ( astea toate iasa dintr`un singur loc ) si 1 galben legat de un surub tot in spate. Daca ai chef de batjocura te rog frumos sa ma lasi.
Tiberiu-Andrei
Depinde de casetofon cum ti-a zis Catalin.Deobicei rosul si galbenul le poti lega impreuna,cel mai indicat e sa le treci printr-o siguranta,dar casetofoanele noi au asa ceva incorporat.Negru e masa,aia se leaga de caroserie.Portocaliu e iluminat butoane(cand aprinzi luminile sa ti se aprinda butoanele,asta daca are asa ceva),albastru deobicei se conecteaza la calculatorul masinii(la tine nu e cazul).
Cel mai bine e sa faci o poza cu casetofonul-firele mai exact- ca sa fii sigur ce legi.
Bafta!
C a t a l i n
Casetofonul redă casete audio.

O boxă / difuzor are 2 fire.

La ce te referi prin fir bifurcat? Are sau nu 2 miezuri din conductor electric, fiecare din ele îmbrăcate în izolator?


Pune poze...
ceaki
daca zici ca firul galben e legat de un surub ce e prins de cass, inseamna ca e un fir de minus, poate ca cine l-o legat o avut fir galben si nu negru. de obicei la casetofoanele mai noi este un fir galben si unul rosu care se leaga pe plus, dar la tine cred ca numai cel rosu e al casetofonului, cel galben e pus de meserias.
Alexu7
QUOTE(MAERSK @ 2 Feb 2008, 12:00)
1. Care frați?
*




aia cutitarii de peste Prut ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.