Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SOARTA DACIEI IN VIITOR
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
Am auzit ca in viitor se va trece la un sistem si taxa de mediu in functie de vechimea masinii si gadul de poluare.
Daciile non-euro vor primi rovigneta de culoare rosie (vor mai fi si galben si verde) si taxa de mediu sau de posesie in functie de cum se va numi va fi mai mare.
Problema e ca anumite orase mari vor hotara interzicerea circulatia lor prin localitate.
Deci spre ex eu voi lasa dacia mea la intrare in Buc si voi calatori mai departe cu RATB-ul.

SE POATE PUNE CTALIZATOR PE DACIA CU CARBURATIE? E MUSAI SI APRINDERE ELECTRONICA?
qwertyro
ah?
link ceva?
alinushy
sofer8.gif pai suntem in jungla, fiecare interzice ce-l taie muschii?
brigada_diverse
ii reclami la UE, da-i naibii de snapani.....
mai schimbi de 5 ori setu motor pana baga astia sistemu asta..
alinushy
n-are nimic, punem motoare euro 4 si gata naughty1.gif
apline5
o dacie cat de cat tinuta din scurt polueaza mai putin ca multe troace straine ....ai drq li s-a pus pata de dacii .... mad.gif ultima data cand am fost la verificare s-a crucit ala ce gaze (n)are , cum zice cineva mai sus ....se interzice ce li se scoala lor nu sau cum
ydaniel
022.gif 251.gif death.gif idei tampite.nu mai merita nici unu votati death.gif
angheloaia
ASA E SI SOCRU-MEU ARE UNA BUNA DE CARE SE MIRA AIA LA ITP DE GAZE PUTINE CE ARE.
DAR TOTUSI CE PUTEM FACE SA FIE EURO2 IN AFAR DE A SCHIMBA MOTORUL?
NU SE POATE PUNE CATALIZATOR?
payty
asta e o aberatie dupa parerea mea. nu au cum sa iti interzica sa mergi cu o masina atata vreme cat ea are itp-ul in regula. asa ceva nu exista nicaieri dupa cate stiu eu, nici in Europa, nici in alte locuri.

brigada_diverse
apropo, Wartburgurile si trabanturile put si baga fum de 10 ori mai rau ca daciile.....si autobuzele pt transport public si jegurile alea de Raba si alte camioane imputite care umplu un oras de ceata in 5 minute.....cu alea nu are nimeni nimic?
angheloaia
ASA AM AUZIT SI EU, E DREPT CA NU E CEVA SIGUR CI DOAR O SUPOZITIE.
DA IN TARA ASTA.....
ORICUM TAXELE VOR FI MARI PT NON EURO. SI ASTA E SIGUR CA ASA E SI IN ALTE TARI.
SI TOT NU MI-A RASP NIMENI LA INTREB DACA SE POATE PUNE CATALIZATOR SI INJECTIE.
VA ROG SA RASPUNDETI.
E CLAR CA ASTA E O ABERATIE SI NU E NORMAL DAR VREAU RASPUNS LA CE ESTE ESENTIAL.
Mihai Simon
Stati linistiti fratilor!!! Atat timp cat inca circula Trabantul in Germania, putem sa umblam si noi linistiti cu Dacia noastra la noi in tara... Parerea mea... Ar fi culmea sa ne mai interzica hotii astia si treaba asta!!! Dar, traim in Romania si totul e posibil! RO_flag.gif
Va salut...
brigada_diverse
catalizatorul din cate stiu se paote monta.....injectie ce iti trebuie? ai de schimbat chiuloasa, pus computer de injectie, pompa de benzina speciala, etc....
PaulT
Cea mai simpla solutie e montarea unei instalatii gpl...Si poate se trezesc si idiotii care stabilesc taxale sa tina cont de faptul ca gpl e mult mai nepoluant decat benzina(cam cum e si pe afara...).

Uite si un link vis a vis de politica fiscala si de taxe in privinta gpl in UK:

http://www.boostlpg.co.uk/what_is/economic.htm#london
$$ilvviu
Eu unul sunt de acord sa se introduca o taxa de mediu pt toti poluatorii.
In acest caz o sa renuntam la dacii in favoarea unor autoturisme euro2 luate pe te miri ce din afara.
Acum haideti sa fim seriosi... se mira astia de la rar ce putin polueaza... se mira poate ca de obicei au de a face cu tot felul de conserve care mananca mai mult ulei decat benzina si da peste a voastra care polueaza in limite normale pt un non-euro.
vijelie
Eu zic ca singura problema tehnica (aici s-a deschis topicul!) este cea cum ca initiatorul "a auzit ca"...
Mihai Simon
de aceasi parere cu vijelie... cu ochiul.gif
PaulT
Vijelie-Ai perfecta dreptate.Oricum e un simplu zvon,care nu prea ar avea cum sa fie pus in practica.Nu intr-un viitor apropiat,in orice caz.
Ovidiu Comănescu
Sal, nu ziceti hop, asa a fost si cu rovigneta si cu tpi, zvonuri si uite acum, mai bine rugati-va sa nu mai doarma guvernantii pentru ca sa nu mai viseze nimic, dupa ce se trezesc pune repede in aplicare ce le-a bashit mintea in timpul somnului de la parlament.
valibb
Oare cat polueaza o masina straina de 15 ani? daca una de 3 - 4 ani are in jur de 200.000 de km Se ia toata lumea de saraca Dacie ca polueaza ,da masina straina nu polueaza? mai ales la cati km are ...
ATM
Ma, dar eu nu prea inteleg, initiatorul topicului zice ca in viitor rovigneta va fi in functie de vechimea masinii si gradul de poluare...
Bine, dar acum este aplicat deja un sistem asemanator. Mai exat, pe capacitatea cilindra si gradul de poluare Euro. Eu cand imi fac rovigneta, ma intreaba tanti de la benzinarie de care euro am pe vesca mea, eu zic mandru "NON!", ea se uita stramb si-mi da bulina...care, Ok, nu-i rosie ci doar galbena.
Chestia cu tarifarea diferentiata la rovigneta se face de cand s-a introdus aceasta superba taxa. Marea schimbare ar fi de fapt sa mareasca drastic taxa pentru vehiculele non-euro (si tare mi-e ca or s-o faca cat de curand). Sunt sigur ca nu va interzice nimeni circulatia cu Dacia, in orasele mari, pe camp sau oriunde altundeva aiurea, fiindca sunt metode mai finute de a ne face sa renuntam singuri la ele - vom plati taxe de posesie, rovignete, buvignete, boivignete, fraierovignete si alte taxe de o sa ne sece ficatii pentru placerea de a conduce rachetele de Pitesti. Si uite asa-si ia usor-usor omul o ciuma alergata, cu Euro 3 si cu catalizatorul jumate infundat, jumate crapat...da-i Euro 3 in acte, frate...
bygy007
QUOTE(angheloaia @ 4 Feb 2008, 22:56)
ASA E SI SOCRU-MEU ARE UNA BUNA DE CARE SE MIRA AIA LA ITP DE GAZE PUTINE CE ARE.
DAR TOTUSI CE PUTEM FACE SA FIE EURO2 IN AFAR DE A SCHIMBA MOTORUL?
NU SE POATE PUNE CATALIZATOR?
*


eu am GPL rezervorul e uscat in cartea instalatiei scrie ca o masina pe GPL este norma EURO 2 asa ca nu-mi fac probleme bababa_rock.gif
ydaniel
....pai nu ne vor obliga asa prin lege,dar daca vor face impozitu si asigurarea si pe categorie de plouare atunci...oricum rovigneta e mare hotie.
floryyn
Ma uitam acum cateva seri la o emisiune, pe Antena 3 parca, unde era invitat Vozganian si unul din conducerea Dacia-Renault. Se dezbatea despre taxa de inmatriculare. Si la un moment dat Vozgi dete una din el de ma sparse...ceva de genu' ca in viitor va fi interzisa circulatia masinilor poluante...ca cica asa vrea UE...
death.gif

Dar fiti atenti chestie interesanta: deci, in prima faza, reduc mult sau poate chiar desfiinteaza taxa de prima inmatriculare, si dau liber la masinile second din afara, inclusiv cele foarte vechi, care, evident vor fi foarte ieftine. Vine romanu, fericit, si-si trage un non-euro Opel de exemplu, cum am vazut eu de curand unul care fumega cat 3 Dacii ca a mea. Buuuuun, si peste un an, doi, da Uniunea din puțul gândirii ei un ucaz (decret) cum ca masinile non-euro trebuie taxate pentru ca sunt poluante...) Misto, nu? Impusca doi iepuri dintr-un foc: odata, se scapa de rablele lor, pe care "ne lasa" cu bunavointa, sa le cumparam noi; apoi, ne sparg cu taxe "ecologice" pentru aceleasi harburi...

O Dacie bine pusa la punct e mult mai respectabila si putin poluanta decat harburile alea fumigene, indiferent ca-s nemtesti sau mai stiu eu ce.

Toata treaba asta cu poluarea e o porcarie...bazata pe minciuna cum ca incalzirea globala e provocata de activitatea umana. Faceti rost de documentarul "The Great Global Warming Swindle" si o sa va convingeti...
ydaniel
QUOTE(floryyn @ 5 Feb 2008, 07:15)


O Dacie bine pusa la punct e mult mai respectabila si putin poluanta decat harburile alea fumigene, indiferent ca-s nemtesti sau mai stiu eu ce.


*


naughty1.gif asa e:) daca totu e ok si ai piese de calitate....merge... nu ai pb la itp,nu dai spaga nu ai frica cand vezi laboratorul mobil R.A.R. RO_flag.gif
argon
QUOTE(angheloaia @ 4 Feb 2008, 21:21)
Am auzit....
*



..si eu am auzit ca nu-i voie cu 3 prezoane in UE, si multe altele, pana nu dai decizie oficiala si aprobata, topicul asta se inchide, nu de alta dar sa nu discutam fara rost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.