Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Obturator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
msanyix
Salutare la toata lumea.
Mi-am reconditionat si eu "bijuteria", am auzit de la meseriasi ca obturatoarele (cred ca asa se numesc) acelea din fibra de sticla ce se pune intre aripa si contraaripa sunt foarte bune, nu mai poate arunca roata noroiul si apa intre sasiu si aripa. Plus mi a zis un prieten ca a demontat una dupa 4 ani si pe sub el tabla era ca si cand l-a pus, adica fara rugina.

Pana acum totul este clar, dar uitati care este problema mea.

-am jenti CMS, gumele sunt 175/70, din cate am vazut obturatoarele acelea sunt drepte, nu ca la masinile straina curbate, cu adancitura unde sa intre roata
- eu din cate vad asa ochiumetric daca as pune asa ceva s-ar atinge de roti cand masina balanseaza
- mentionez ca masina sta bine pe roti, adica nu este prea jos, eu zic ca sta prea sus.

Intrebare:
-exista modele care sa fie si cu adancitura?
-a pus cineva cu anvelope asa de mari obturatoare?
-cat costa?
alinushy
aparatori de noroi, uitat-te la daciile mai noi ca au si alea
(da imi "patina" denumirea smile.gif )
argon
Se numesc carenaj aripi.
ursachemihai
DA....sunt...si urmaresc profilul aripii .....am eu asa ceva....e vreo 80 sau 120 ron setul.
alinushy
cat????? si unu de slz e 10ron
ursachemihai
cele "bune" adica nu plasticuri ordinare....sunt mai scumpe deci 4 bucati 80 ron nu e chia ara de mult...si decit sa umbli cu antifon...mai bine culegi paianjeni de prin aripi smile.gif
Minel
Masina ta a venit cu ele montate din fabrica sau au fost montate de tine ulterior ,si apropo unde gasesc de cumparat ???
iuly82
poze, ceva, cu ele pe masina....
Adrian_Boy
Cum se prind ?
msanyix
Si cum imi dau seama care este mai bun ca pretul nu reprezinta in todeauna calitatea.

Am auzit 70-90-100 ron pt un set.

Se gasesc la magazinele de piese?
ursachemihai
o sa pun poze cu ele...se prind in marginile aripii si mai au cate un punct de prindere in pud(pt fata) ....chestia e ca ele urmaresc profilul aripii interioare....si roata se misca in voie.
cosminus
Am gasit in Timisoara, la un depozit, cu 55 lei+tva. Dar sunt din plastic. Sunt bune. La magazin erau 75 lei. Se potrives bine? Merita cumparate?
djasu82
Eu am asa ceva dupa ce am cumparat masina am bagat o solutie preparata din ulei si vaselina si am dat pe toate apripile si am turnat prin praguri dupa aceea am venit cu aceste olale pe care le-am prins . Pot spune ca masina parca ar fi scoasa acuma din uzina. Sunt in targ la vitan bucuresti oale pentru dacie berlina si brek 4 bucati 75 de lei . Eu aveam nevoie de doua fiindca am avut masina in service si cand le-am dat jos pe partea dreaptra unde am fost lovit erau sparte. Asta e decat sa dai pe aripa 2-3 mil mai bine dai 75 de lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.