Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Salut. Am si eu o nelamurire, am o dacie din 2002 si cand ajung cu ea la 80 incepe si face un zgomot infernal(se aude infundat, asa mi se pare) si se aude de undeva din fata(nu stiu exact).Intrebarea e: poate cutia de viteze sa faca galagie in halul asta?Am incercat astfel: am ajuns cu ea la 100 si am scos-o din viteza si zgomotul dispare. Deci rulmenti nu sunt de vina.

Si mai am o problema, cand bag 1 si incerc sa o tin din ambreiaj incepe si tremura (zguduie),cu a 2 cand ii dau drumul la ambreiaj imi intra foarte brusc(am incercat sa dau drumul f fin la ambreiaj si la fel face), cu a 3 nu se cunoaste nimic. Deci poate sa-mi explice cineva care e cauza.Multumesc
Adrian_Boy
Asa ceva patesc si eu, problema este de la amreiaj. Lumea zice ca ar fi de la arcurile discului care, ori sunt rupte, ori slabite.
llmihai
Tu ai rezolvat problema sau doar ai auzit si tu ca de la disc e????
Adrian_Boy
Inca nu, dar am sa o fac pentru ca nu mai suport sa-mi faca asa, am o dexteritate de a lua piciorul de pe ambreiaj mai putin de 1 mm smile.gif)

Acuma e pe la reparat biggrin.gif chestii RCA
tzepesch
ce se intampla va rog daca am bagat putin mai mult ulei in CV decat trebuia. era usor inclinata spre dr. si am bagat pana a dat pe afara.
alinushy
o pui pe orizontala, cum ar sta normal pe masina, desfaci busonul de UMPLERE, si lasi sa curga, dupa ce se opreste pui busonu' la loc.
spor
tzepesch
e, dar daca are putin mai mult ce are?
alinushy
pai nu are nimic, ca nu e presiune in cutie, ungerea se face prin balbotare
tzepesch
biggrin.gif
dragos.a
Asa facea si dacia mea in treapta a 5 a in special in frana de motor se auzea un huruit infundat dar cu timpul zgomotul a disparut in schimb cand dau a 2 a caraie un pic cu tot reglajul cablului de ambreiaj pe care l-am facut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.