Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Robinet
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Smailey
Am si eu o problema dupa ce a mai trecut frigul mam gandit sa ma ocup de incalzire biggrin.gif si am observat ca robinetul de la calorifer era blocat la jumatate as dori sa imi dati niste sfaturi sau idei cum sal repar. precizez ca am o dacie 1300 din 75 biggrin.gif e robinet de tip vechi multumesc anticipat
ydaniel
pai e din bronz?
Smailey
Da asa pare a fi. Acum 2 minute am dat jos si bujiile pt. a nustiu cata oara si am observat ca 2 din ele erau negre biggrin.gif asta de la ce poate fi ?
Adrian_Boy
In legatura cu robinetul, ia unul nou ca nu costa mult. Romanesc cam 20 lei si turcesc cam 15 lei.
Avantajul la cel turces ca este tot din metal smile.gif
bygy007
o teava Y intre cele 3 furtune si orice robinet chiar si de instalatii
AR-18-MOS
Eu am avut robinet la vechea berlina de instalatii sanitare ... si mergea foarte bine. smile.gif
ydaniel
nu stiu de unde a aparut moda cu robineti de la instalatrii sanitare pe dacii RO_flag.gif cel mai bine e sa ai un robinet tip vechi cum ai tu,dar sa mearga.eu am robinet tip nou si nu am probleme si merge de atatia ani.
iuly82
desfa-l si curata-l bine, pune ulei cald pe el, vasilina, etc.....
Smailey
Am reusit sa desfac robinetul cu ajutorul unui sprei cu aerosol sau cum se cheaba lam curata bine si lam uns cu unei lam montat la loc si se pare ca functioneaza super bine acum ramane sa aflu care este problema cu bujiile.
ageana
Eu din pacate nu am gasit un Y sa pot conecta un robinet de instalatii. Am schimbat 2 robinete (unul turcesc si unul Ro) si ambele au inceput sa curga dupa aprox. o luna prin partea de sus (pe la surubul de prindere a tijei de actionare).
Dati-mi o idee, ce Y sa folosesc pt. a putea pune robinet normal de instalatii.
brigada_diverse
auzi, dar daca in loc de Y pui un T ce are?
Smailey
ageana . ce fel de tiva ai tu ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.