Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se opreste cand ii dau sprit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalin 22
Salut.Mia-m cumparat o aprindere tranzistorizata(gotronic de tg mures) si dupa ce am montat-o si am marit distanta electrodului bujiei la 0,8 mi-a scazut turatia la relanti pe la vreo 600-700 cred (sub zona marcata) iar cand ii dau sprit motorul se opreste(trebuie neaparat sa apas treptat pe acceleratie).Se intampla cu motorul rece(nu am apucat sa-l incalzesc ca acum am pus aprinderea).Inainte nu se intampla asta.Care-s motivele si ce ar trebui sa fac?
dani_devito
Face cumva un sunet ca si cum ar merge in 3 pistoane cand accelerezi ?

0.8 cred ca e bien la bujii , dar verifica daca ai pus fisele corect inapoi.
catalin 22
fisele sunt bine puse iar cand cresc turatia merge normal.
mad toz
Dupa ce pui aprinderea trebuie sa reglezi avansul
vi_escu
Ai refacut avansul si relantiul dupa ce ai montat aprinderea? Daca nu, e cazul sa o faci acum! (poti utiliza chiar ledul de pe aprindere pentru reglarea avansului, la vremea respectiva la mine a mers)
dani_devito
pai daca e aprindere electronica mai trebuie s reglezi avansu ...nu va aruncati cu critici ca numa intreb ..... eu la dacia mea am avut aprindere lectronica (era pe injectie) ????
catalin 22
Eu am aprindere tranzistorizata si cred ca nu e tot una cu aprinderea electronica.(poate ma insel dar asa mi-a spus cineva).Stiu ca aprinderea electonica e mult mai buna si ca inlocuieste delcoul.Corectati-ma daca gresesc.
dani_devito
Da da ceva e adevarat ca eu nu aveam delcou si restu pe dacia mea , avea ca o cutie negra si numa fisele. Pai tu poti sa incerci scotand pe rand cate o fisa si unde vezi ca nu se schimba nimic acolo e.
djasu82
icon_mrgreen.gif hai ca sunteti tari aprindere tranzistorizata e tot aprindere eletronica , doar ca ce vorbiti voi despre injectie se diferentiaza aprinderile dupa felul cum preia semnalul si il prelucreaza prin soft sau fara soft cum sunt daciile pe carburatie pe platina. Da se pot atasa aprinderi eletronice pentru eliminarea delcoului chiar daca motorul nu are injectoare ci doar carburator.
ovidius max
Daca e aprindere gotronic trebuie reglat avansul dupa montare, dupa cum scrie si in prospect. In functie de model, aprinderea respectiva conduce la disparitia condensatorului si a platinii dar nu a delcoului.
djasu82
chiar si cu gotronicul pus plus senzorul montat se poate lasa condensatorul cuplat nu incomodeaza cu absolut nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.