Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credit auto - dobanda majorata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2
fantomel00
Sper sa nu postez unde nu trebuie, insa momentan sunt plin de nervi.Am achizitionat un Clio 3 acum 1 an de zile prin Volksbank, credit auto in RON, dobada fixa, etc. Tocmai am fost instiintat prin posta ca " ca urmare a cresterii costurilor de refinantare in moneda nationala, in ultima perioada au survenit cresteri inclusiv in ceea ce priveste costurile de refinantare ale bancilor" , adica rata mea tocmai a crescut cu circa 30 RON / luna timp de 6 ani. Intrebarea mea este a mai patit cineva asa ceva ? Este legala asa o manevra ? Sau este o gainarie cum numai in Romania ne este dat sa traim ?
cipman
Pt. probleme financiare exista sectiune speciala: http://reno.ro/Zona-Financiara-f115.html
Cauta p-acolo ca au mai fost cazuri ...
Cristi39
da,din pacate este legal.e la fel ca la orice credit,unde nemernicii stipuleaza prin contract treaba asta cu dobanda variabila care se modifica o data la 3 sau 6 luni.depinde cum ai tu...
Nico dCi
Omu adica "fantomel00" a zis ca avea dobanda fixa sau nu am citit eu bine, deci nicidecum variabila.
$$ilvviu
Citeste contractul, daca in contract scrie ca dobanda e fixa..... fixa ramane.
b_gabi
Să nu fie dobândă fixă numai pe o perioadă de timp (de regulă primul an)...Se poartă în ofertele de finanțare...Părerea mea blush.gif
AlexC
Volksbank a mai facut asta si la creditele ipotecare, anul trecut. Mai exact dobanda este fixa, insa este un capitol separat in contract care stipuleaza ca in situatii financiare extraordinare (nu se mentioneaza insa ce situatii intra aici) banca isi rezerva dreptul de modificare a dobanzii. Practic tu ai semnat ca primarul si ei stabilesc ce dobanda vor.

Prieteni, cititi inainte ORICE contract, mai ales cand cumparati un bun pe o perioada asa lunga de timp (maxina in 7 ani).
adi_ar
Nu stiu cum este cu contracte mai vechi dar recent, in acest an, am purtat dicutii cu mai multe banci si pana la urma am ajuns la trista concluzie, enuntata de o fatuca inca pe la inceputul cautarii "Sa stiti ca, de fapt, nu prea mai exista dobanda fixa-fixa, toate contractele au o clauza care permite bancii in anumite situatii sa modifice dobanda !" mad.gif Adica va fi ea fixa 6 luni sau 1 an dar dupa aceea ... isi vor scoate parleala.
Geaba' am incercat sa smulg o promisiune, o limita de crestere, o clauza exacta, gen "daca nu va creste numarul la pantof > 44 in urmatorul an", nimic, o tineau una si buna cu "indici de refinantare", "dobanda de referinta", "in ultimii 2 ani n-a mai crescut", "poate sa si scada" etc., de unde eu am inteles ca e naspa. Dobanzile in viitorul apropiat/mediu vor fi dupa cum vrea muschii lor !
Problema nu ar fi ca exista o asemenea clauza in contractul cu banca, ci ca eu nu am o asemenea cluza cu nimeni pe incoming si cand incerc sa "gandesc" pe cativa ani bugetul, ma apuca transpiratia !
Laurentziu83
QUOTE(AlexC @ 10 Feb 2008, 00:13)
Volksbank a mai facut asta si la creditele ipotecare, anul trecut. Mai exact dobanda este fixa, insa este un capitol separat in contract care stipuleaza ca in situatii financiare extraordinare (nu se mentioneaza insa ce situatii intra aici) banca isi rezerva dreptul de modificare a dobanzii. Practic tu ai semnat ca primarul si ei stabilesc ce dobanda vor.
*


Totusi, daca eu, ca si client, vreau un contract in stilul asta, IL POT OBTINE LA VREO BANCA?
Adica ma intreb ce rost mai are sa fiu sau nu de acord, daca nu pot modifica aceasta optiune. Doar fac credit ca am nevoie eu, nu ei, si daca nu ofera nimeni asta, sunt la mana lor.
Meganer
Din pacate nu poti obtine nimic. Semnezi, sau nu.
Si eu am credit auto la VB, dobanda e fixa doar in primul an. De crescut, creste, dar de scazut niciodata.
AlexC
Poti obtine un contract asa cum vrea inimioara ta, numai daca esti client private banking, adica ai rulaj la ei de minim 1.000.000 EUR (poate suma difera de la banca la banca).

Muritorii de rand (adica noi) nu avem sanse. Daca vrei insa credit sa zicem de 2.000.000EUR pe persoana fizica (se dau asemenea credite), acolo sigur poti araja chestii.

Exemplu: credit PF girat cu terenul unei fabrici mici in Bucuresti. Oamenii au luat 600k cu clauza sa nu plateasca nimic timp de 3 ani, iar dupa 3 ani sa dea toti banii inapoi. Li s-a oprit insa toata dobanda pe 3 ani la acordare (vreo 20%). Ei au bagat bani in terenuri, pe care usor le vor vinde cu 20% profit in 3 ani. Ironia: credit luat de la Volksbank tongue.gif
fantomel00
Am dobanda FIXA, insa un alt articol in contract stipuleaza "Banca isi rezerva dreptul de a modifica rata dobanzii in funtie de evolutia pietei".Nu mentioneaza in limita a cat poate fluctua aceasta suma sau de ce anume e conditionata. Acuma tocmai am auzit la stiri ca toate bancile au marit rata dobanzii ca asa a cerut BNR, deci macar nu ma simt furat, ca ii fura pe toti. DAR, cu articolul acela din contract practic nu am cum sa opresc banca sa imi spuna ca trebuie sa restitui 100.000 euro.Legal , ei sunt acoperiti. Cred ca mai bine luam bani de la camatari, acolo macar scrie negru pe alb daca nu dai banii inapoi ajungi in sicriu. wacko.gif
AlexC
Sa NU crezi ca vreo banca este obligata sa iti mareasca tie dobanda, NU asta spune BNR! Presa se dovedeste din nou a fi plina de oameni de cea mai josnica speta, care nu se gandesc ca aia 1000$ care i-au luat sa faca interviul ala vor genera costuri pentru populatie de milioane. Foarte multi zic ca "daca au zis la TV asa tre sa fie". BNR a marit rata de provizioane, iar bancile au posibilitatea sa scaza profiturile (enorme pentru domeniul lor) sau sa creasca preturile (dobanzile). Ghici ce aleg bancile?

Asta cu "BNR a zis, BNR a dres" e cea mai mare gogoasa pe care o pt baga pe gaturile noastre, si sper sa nu va lasati influentati de ea. Costurile la credite cresc pentru ca economia romaneasca este foarte putin stabila la cutremure, iar de 2 luni pe piata mondiala este un cutremur mare. Ca sa diminueze efectele, bancile care au pierdut in SUA incearca sa recupereze din pierderi crescand profiturile sau chiar marcandu-le in tari in curs de dezvoltare, tari printre care ne numaram si noi. Cine nu are pierderi de recuperat profita de conjunctura si castiga mai mult.

Sa vedeti distractie peste 2-3 ani cand dobanzile o sa scada (cam asta e ciclul) si ei o sa tina dobanzile tot sus...
cipman
BNR a zis asta: http://www.bnr.ro/Ro/Press/R20080204CA.htm
BNR a dres asta: "Majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 9,0 la sută pe an de la 8,0 la sută"

Bancile normal ca trebuie sa umble la credite, doar nu crede cineva ca fac munca patriotica sau favoruri care sa duca la pierderi financiare (in forma lipsei castigului la nivelul scontat, nu neaparat in sens direct).
slaiciprian
Veniturile obtinute de bancile romanesti din dobanzi si comisioane ca pondere din totalul activelor sunt cele mai mari din Europa, releva un studiu al biroului european de statistica Eurostat. De asemenea, bancile romanesti sunt pe locul doi in topul celor mai profitabile institutii financiare europene, in privinta ponderii profitului net din totalul activelor. In schimb, in ceea ce priveste contributia bancilor (intermedierea financiara) din totalul sectorului de afaceri al economiei romanesti, bancile romanesti se situeaza pe ultimul loc in Europa.

in tarile europene dezvoltate, profitul reprezinta o cota mult mai mica din totalul activelor bancare.
Astfel, in Germania profitul reprezenta numai 0,07%, in Franta-0,51%, in Austria-0,44% iar in Marea Britanie-0,60%, in Olanda-0,69%!
Cu toate acestea, valoarea profitului obtinut de bancile din aceste tari dezvoltate este chiar si de 80 de ori mai mare decat cel din Romania (532 milioane euro)!

http://www.ghiseulbancar.ro/articole/54/54..._la_dobanzi.htm

sa mai spuna cineva ca nu sunt magari!
danic1
Am patit si eu acelasi lucru, tot la Volksbank, cu un credit ipotecar cu dobanda fixa. Foarte fixa, atat timp cat e convenail pentru ei. Cand nu le mai convine apeleaza la aceeasi clauza care spune ca "banca isi rezerva dreptul ...", asa ca tocmai am primit un nou grafic de rambursare.
Am observat clauza respectiva cand am semnat contractul, dar nu prea aveam de ales ...

Totusi, nu vreau sa tac si sa scot bani din buzunar pentru ca "asa zice banca". Am facut o reclamatie, astept sa vad daca-mi dau un raspuns si daca-mi convine raspunsul. Altfel, urmeaza sa incerc la OPC. Mai ales ca, pe baza aceleiasi clauze, am trimis anul trecut la banca o notificare solicitand o scadere a dobanzii biggrin.gif (bineinteles ca nici macar n-au catadicsit sa-mi raspunda). Desi, totusi, sunt un client care le da lunar bani. O fi din cauza ca traim in Romania?

In orice caz, clauzei respective cred ca i se poate aplica Legea 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianți și consumatori http://www.anpcnet.ro/ro/wp-content/upload...EA-193-2000.pdf si te sfatuiesc sa incerci si tu sa-ti aperi drepturile.
sadi
QUOTE(danic1 @ 18 Feb 2008, 00:53)
am trimis anul trecut la banca o notificare solicitand o scadere a dobanzii  biggrin.gif


chiar ai sperat ca banca sa-ti micsoreze dobanda doar asa ca ai vrut tu, pe motiv ca esti clientul lor si le dai cateva sute de lei lunar? dobanda mai mica (decat cea care se afiseaza pentru oamenii obisnuiti) se da doar la sume imprumutate FOARTE mari si la clienti fideli, care fac operatiuni prin banca..
Tossi
Eu am un credit ipotecar la Tiriac(Unicredit) si am fost anuntat ca s-a miscorat dobanda de la 5.95 la 3.95, treaba buna zic eu, DAR au marit un comision de la 0.2 la 0.5 astfel incat rata a mai crescut cu 70 de euro.....

Din ce-i pe care-i cunosc toti au avut de suferit dupa modificarea dobanzii, in sensul ca a crescut.

Am vb si cu o prietena care lucreaza la banca unde am luat creditul si mi-a spus ca nu ai ce face, din pacate.
b76bgaarh
mda.....
cu bancile astea...dobanda e fixa su variabila atat timp cat le convine lor.........
dar daca te duci cu scandalul la ei....mai si micsoreaza dobanda..... reusit taicamiu la 2 banci BRD si BCR......credite cu dobanda variabila in contract era cu nu stiu cat la suta peste dobanda de referinta.....ideea este ca daca te tii de capul lor poti obtine...e mizeaza pe "lenea" noastra...
asat cu dobanda fixa stiu ca e doar pe o anumita perioada a creditului si doar daca e mai mare decat dobanda de referinta parca....
Rimio de Vassur
la mine scrie clar ca "dobinda e fixa pe toata durata creditului si nu poate fi modificata". nici eu nu pot cere scaderea ei, nici ei nu pot s ao majoreze.
Funny
La ce banca si pentru ce fel de credit?
aphophis
sunt curios si eu de banca respectiva.sa facem insa diferenta intre dobanda fixa timp de un an de zile si restul variabila si credit cu dobanda fixa pe toata durata contractului. La brd cum e?Un coleg zicea ca in contract e fixa pe toata durata contractului. Nu exista un * mic de tot unde sa zica magarii ca pot modifica dobanda aia ?
sadi
trebuie sa facem diferenta si intre contractele incheiate in urma cu un an-2 si cele noi

5 Jun 2008, 19:03:
daca in contract scrie ca dobanda e fixa pe toata perioada contractul atunci asa ramane

in orice contract, chiar daca e cu dobanda fixa pe toata perioada contractului, scrie ca banca isi rezerva dreptul de a modifica dobanda in functie de anumiti indici.. (de ex o cadere economica, care ar face ca dobanzile sa creasca astronomic)

daca in contract scrie ca e fixa in primele 6/12 luni, atunci ramane fixa in perioada scrisa in contract iar apoi se modifica in functie de dobanda de referinta a creditului

din cate stiu eu, mai toate contractele noi de credit au o perioada in care dobanda e fixa, iar apoi creste foarte mult. chiar daca, sa zicem, dobanda de referinta pentru un credit in EUR (EURIBOR) creste cu 0,5 puncte procentuale, rata (care include principalul, dobanda si alte comisioane) nu creste cu aceeasi marime, creste mai mult

este foarte important sa stii ce scrie in contract. daca semnati contractul de credit inseamna ca sunteti de acord cu prevederile contractuale scrise acolo, iar in cazul unei eventuale reclamatii in diferite parti, nu prea aveti ce sa faceti
einstein1984
Eu mi-as dori un contract in care scadentarul inmanat la inceput sa fie batut in cuie, adica sa nu cresca sau scada rata indiferent de ce se intampla. Desi asta e cam utopie la ora asta....
sadi
cam da.. probabil mai sunt banci care dau credite cu dobanda fixa pe toata perioada de creditare, dar trebuie cautate bine biggrin.gif
aphophis
brd e printre ele? mai ales daca vrei credit in lei, de nevoi personale..
Kr3atorU
Eu am masina luata cu credit de la banca transilvania, si marti m-au sunat ca imi dau o veste proasta... bla-bla-bla si ca se mareste dobanda cu 0,5%, bla-bla-bla si ca ma asteapta la sediu sa semnez un act aditional.
Cand am semnat, mi s-a spus ca am dobanda fixa si rata tot fixa.
Creditul este in lei.

Ieri am primit acasa un plic prin curierat rapid in care era minunatul act aditional.
Am fost la banca, plin de draci, aparent calm am intrbat cu cine trebuie sa discut despre minunata dobanda. Am ajuns in fata unei tipe care mi-a dat impresia ca nu prea stie ce cauta pe acolo ph34r.gif Am inceput sa o intreb pe tipa cum sa modifice ceva FIX, ce intelege ea prin FIX, eu daca refuz sa semnez hartia aia ce se intampla...
Singura reactie a tipei a fost sa imi spuna ca imi da o copie a contractului, blink.gif dar eu am o copie!!! ce sa mai fac cu inca una? blink.gif , i-am repetat intrebarea cu modificarea unei chestii FIXE, crezand ca nu m-a auzit (inteles), dar tipa s-a ridicat de la birou a inceput sa caute dosarul, m-a anuntat ca mere sa ii faca o copie si a disparut... Am asteptat cumintel pe scaunel, mi-a pus copia in fata si aratandu-mi cu degetul exact paragraful care se refera la dobanda mi-a zis: aici scrie despre dobanda. Deja nu mai puteam. Am intrebat unde e tipa care mi-a facut contractul anul trecut... nu mai lucreaza la ei. I-am multumit, i-am zambit, salutat si carat.
In actul aditional care mi-a parvenit scrie pe ultimul rand ca daca in termen de 5 zile nu merg sa semnez, se considara acord tacit din partea mea.
Mai este cineva in situatia asta? Ce ma sfatuiti? Ma gandeam sa merg si la protectia consumatorului, ca ieri am vazut ceva pe la tv...
adi_ar
Chestia cu acordul tacit este buna!
Nu prea inteleg de ce te-au mai anuntat! smile.gif
mafone
Eu am patit-o cu BRD, insa pe mine nu m-au mai intrebat daca sunt de acord sau nu. A mai scris cineva pe aici de problemele astea. Exista in contracte un paragraf in care scrie ca pot modifica dobanzile. Dar inainte de a pleca, ai intrebat ce se intampla daca nu esti de acord.
PS. acum am citit mai bine si am vazut ca ai intrebat. Totusi trebuia sa stai sa primesti raspunsul.
sadi
iti recomand o reclamatie la ANPC, daca in contractul tau scrie ca ai dobanda fixa pe toata perioada de creditare.
dobanda de referinta (dobanda la care se raporteaza BT) pentru creditul tau nu a crescut atat de mult incat sa se justifice o majorare.
SwatKat
Daca nu ma insel, in contractele astea scrie mic de tot pe undeva ca daca se modifica conditiile de piata bla bla au dreptul sa faca magarii de astea... acum, nu stiu ce se intelege prin conditii de piata, dar asta nu inseamna sa nu te duci peste ei..

Du-te din nou si cere sa vorbesti cu cineva mai calificat, eventual directoras... Du-te inarmat si cu o scrisoare in care explici nedumerirea ta, prin care le ceri lamuriri, scisoare pe care musai sa o inregistrezi la ei... ca sa ai un act... Daca nu vei fi multumit de explicatiile verbale, le spui ca te duci la ANPC. Si in cazul asta e bine ca ai un act scris..
Havoc
Kr3atorU:este foarte neplacut ce ti s-a intamplat dar dupa cum bine cred ca stii o banca este un business si nu isi va permite sa piarda daca are mijloacele sa o faca,in ultimele zile dobanzile interbancare au crescut destul de mult ceea ce a dus la ajustari ale dobanzilor finale,chiar pot sa spun ca esti fericit ca s-a modificat doar cu 0.5%.
Iar ca la orice serviciu CONTRACTUL trebuie CITIT nu semnat doar ca te abureste frumos omul de vanzari.Toate contractele la toate bancile prevad ca dobanda se poate revizui la dispozitia banci.
Ideea este va vor veni vremuri grele pt toti iar cei care nu au resursele necesare sa-si faca o casa sau sa-si cumpere una( eu fiind aici sad.gif ) si nici nu vor mai putea obtine imprumuturi usor de la banci.
Oricum eu sunt foarte crizat pe americani si pe lispa crasa de reponsabilitate de care au dat dovada lasand deoparte si ultimele masuri de prudenta.
Kr3atorU
QUOTE(Havoc @ 10 Oct 2008, 09:32)
.........
Iar ca la orice serviciu CONTRACTUL trebuie CITIT nu semnat doar ca te abureste frumos omul de vanzari.........
*



Dar stim cu totii cum e. Ajungi in fata reprezentantului bancii, si incepe: trebuie sa semnati aici, aici, aici,.... (dupa 20')... si aici, si aici wacko.gif mai ai timp sa citesti? mai ales ca iti pune in fata peste 20 coli, si sincer daca nu esti de specialitate, nu intelegi toti termenii, si ce vrea sa zica. Iar interpretarile din contracte "sunt la ele acasa".
Oricum nu am de gand sa tac. mad.gif
Havoc
Kr3atorU:Nu zice nimeni sa taci,dar poti lua o copie dupa contract sa o citesti acasa dupa care vii cu ea semnata,sa fim sinceri faptul ca nu citim nu inseamna ca banca este singura vinovata in astfel de cazuri.
yanyu
[Kr3atorU:Nu zice nimeni sa taci,dar poti lua o copie dupa contract sa o citesti acasa dupa care vii cu ea semnata,sa fim sinceri faptul ca nu citim nu inseamna ca banca este singura vinovata in astfel de cazuri.
*

[/quote]

glumesti,nu!

10 Oct 2008, 10:30:
Kr3atorU - se pare ca au voie sa modifice!citeste in contract la conditii generale la dobanda fixa!
stiu sa se acopere,stai linistit.
DMP
Inainte sa semnezi ii poti cere ofiterului sa iti lase 15- 30 min sa citesti contractul. E mai greu sa iti lase copia contractului acasa dar nu imposibil daca insisti.

@Kr3atorU: pana la urma ce scrie EXACT in contract la articolul privind rata de dobanda? De asemenea e important ce scrie in contract in legatura cu modificarea acestuia si modalitatea de instiintare a clientului.
Stii, e lipsit de relevanta ca ti-au spus cand ai semnat ca rata e fixa, dobanda e fixa daca tu ai semnat un contract care poate contine altceva decat ti-au spus.

Mie faza cu acord tacit la un act aditional mi se pare numai buna de trimis la ANPC. Asa in general nu doar in cazul tau.

Mai sunt unele banci care si-au luat-o de la ANPC pe faptul ca s-au apucat sa comisioneze eliberarea de adeverinta pentru refinantarea unor credite la ei dar acest comision nu era trecut in contract.
sadi
tot ce nu are legatura cu problema intiatorului topicului a fost sters/modificat.

urmatoarele offtopicuri se vor lasa cu "amenzi"
einstein1984
Chiar credeti ca juristii bancii sunt handicapati? Vhiar credeti ca nu si-au lasat ei portita de scapare in contractul semnat de kr3atoru prin care sa modifice dobanda in caz de nu stiu ce? Da-mi place ca ai plecat de la banca fara sa citesti ce scria acolo, dar tot pe a ta o tii.
NU EXISTA DOBANDA FIXA! Decat in marketing sau la oameni care ruleaza milioane de euro prin banca aia.
Como
Era vorba sa se elaboreze o lege de protectie a clientilor bancilor (link).
Nu stiu daca s-a aprobat pana la urma. Daca nu, poti sa le faci reclamatie la ANPC, banca ia o amenda iar tu platesti dobanda majorata. Daca da, atunci ai optiunea a plati anticipat sau de a face refinantare.
Havoc
Yanyu:Nu glumes!Atunci semneaza pe loc fara sa citesti si sa nu te plangi dupa aceea ca nu stiai!
Ar fi stupid sa existe dobanda fixa de exemplu pe 20 de ani cand nimeni nu stie care vor fi conditiile de atunci,in mod normal aceasta ar trebui sa aiba "double-effect" daca cresc dobanzile interbancare este normal sa creasca si cea a creditului daca scad ar trebui sa se intample acelasi lucru si cu dobanda creditului.
EdyB
Kr3atorU - daca ti-au acordat credit cu dobanda fixa, aceasta este sigur destul de mare, tocmai pentru a acoperi intr-o anumita masura fluctuatiile unor indici cum ar fi EURIBOR (este dobanda practicata intre banci pentru depozitele la termen in euro)...dar cel mai probabil este variabila, fixa cel mult pentru 6 luni - 1 an...cel mai bine spune-ne tu sau scaneaza partea din contract unde se detaliaza.

Concluzia, dupa parerea mea, este ca daca isi rezerva dreptul de a modifica dobanda (si asa este cel mai probabil) nu poti face nimic. Daca nu este asa, atunci intr-adevar e ceva putred pentru ca NU exista asa ceva numit ACORD TACIT, mai ales cand implica un angajament financiar din partea ta. Un astfel de act (chiar si cel aditional) trebuie sa fie tipizat si sa fie semnat de tine personal.

Multa bafta!
Kr3atorU
Am citit tot ce s-a postat. Multam de sfaturi.
Dar trecand peste tratarea cu superficialitate a semnarii hartiilor, sunt contrariat si nedumerit de comportamentul tipei de la banca.
Oricum nu ma opresc aici (luni o sa continui epopeea), ptr ca nu am primit nicio explicatie, dar sunt convins ca pana la urma trebuie sa platesc tot.

@EdyB
Din ce tin eu minte mi-au zis dobanda fixa pe 2 ani, si intradevar am dobanda mai mere decat la cea variabila. Dar ramane sa citesc totul cu atentie, pentru ca, recunosc nu prea sunt tipicar la cititul cu mare atentie la chestii ce depasesc un A4.

ps: scuze de incoerenta
EdyB
Ti-au zis dobanda fixa pe 2 ani, dar creditul pe ce perioada este?
Kr3atorU
pe 10 ani
imbatranesc...
dantes
10 ani credit pe Symbolul din semnatura ta?
Pe ideea sa scapi de el repede vad ca nu se pune problema... Dar...totusi intreb si eu...Cum ai ales un credit ptr o tabla? Cat ai de gand sa tii masina?

Care e legatura cu sectorul financiar? Pai ar trebui ca acest caz sa fie un exemplu ca "asa nu" se face...
Daca vreti sa faceti credit, macar platiti la el atata timp cat beneficiati de acel produs!
Sau daca nu dispui de cash dar in maxim 1 an faci banu', atunci merge pe perioada maxima sa nu-ti bati capul...Altfel nu.

Ptr. initiator..Nu pot decat sa-ti doresc 2 lucruri... Fie sa scapi urgent de credit, fie sa fii sanatos cu el si cu rata marita, ptr. ca n-ai gandit cand ai luat cu camata de la banca! Imi pare rau sa-ti spun dar ti-o meriti. Puteai sa alegi alta masina (Logan de ex. ca e mai ieftin) dar banuiesc ca n-ai vrut dacie din "mandrie" si te-ai rupt la credit pe jdemii de ani ptr. o mandrie prosteasca. Totusi iti doresc din tot sufletul sa iti lichidezi creditul urgent ptr. ca vei plati mult....

Plus de asta, dupa cei 2 ani dobanda va deveni variabila dupa cum vrea muschiul lor....si sa te tii!
sadi
daca in contractul tau scrie ca ai dobanda fixa in primii 2 ani si apoi variabila, e de apreciat ca banca ti-a trimis o notificare cu majorarea de dobanda..
in acest caz nu mai ai ce face, trebuie sa te supui, sau da faci tot posibilul sa achiti cat mai repede creditul.
Solon
QUOTE(sadi @ 10 Oct 2008, 16:20)
e de apreciat ca banca ti-a trimis o notificare cu majorarea de dobanda..
*


Hai ca-i tare asta! sad.gif
sadi
sunt banci care nu trimit notificari cu majorarea dobanzii decat la anumite credite, de-asta am specificat..
stiu ca nu "viitorul nu suna bine", dar asta e realitatea dry.gif
bendix
Nu mai stiu cine a spus pe-aici pe daciaclub, ca nu mai exista credite cu dobanda fixa incepand cu 1 ianuarie 2007. Din cate am mai cercetat inclin sa-i dau dreptate. Tot ceea ce se numeste credit cu dobanda "fixa" este de fapt o chichita de marketing. De fapt scrie undeva in contract cu litere mici ca dobanda este in corelatie cu buborul.

Ce inseamna asta ? Ca bancile se protejeaza de riscuri pe seama populatiei.
J o h n n y

Fa-ti o refinantare de la alta banca si ai terminat povestea.... Mare Atentie insa de data asta tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.