Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor punere la punct sistem de franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cmres80
Probleme:
- roata dreapta blocata (nu de tot ca se invarte da greu) + placutele uzate (se aude zgomot de fier pe fier);
- aerisitoare rupte pe fata (ultimul mecanic cred ca le-a rupt intentionat ca sa ma duc tot la el sa aerisesc - pana la el mergeau fiind si protejate de mizerii cu protectii de cauciuc);
- lichidul de frana nu a fost schimbat integral niciodata ci doar reimprospatat la diversele aerisiri anterioare (da' au trecut ceva ani);

Adevarata problema este ca nu vreau sa mai apelez la un service auto (nu din motive financiare), asa ca m-am gandit sa apelez la cineva de p'acilea care ma poate ajuta (contra cost fireste).
Deci fac apel la cineva care se pricepe bine la astfel de probleme si care este dispus sa ma ajute (eu stau in Rahova, deci de preferat sa fie si din apropiere - Militari, Dr. Taberei).

Mai multe detalii pe PM.
Va multumesc anticipat


P.S. Se cumpara piese noi, si nu o sa fie munca de caritate (cereti cat credeti voi ca face), numai in week-end (sambata dupa ora 18 sau duminica).
KTC
O lista scurta de cumparaturi suna cam asa.

1L de lichid (sa ramana si de rezerva)
4-6 aerisitoare (lojik pt 4 roti)
2 seturi garnituri fata etrier
2 furtunase (daca tot umbli la instalatie e bine de schimbat)
4 placute de frana noi (de fata)

pe spate trebuie verificat asa:
- uzura ferodourilor (uniformitatea, grosimea etc)
- cilindri de frana (in special de verificat pistonasele care ruginesc mereu, sa nu fie blocate, sa nu fie garniturile mancate de lichid)
- starea furtunului, sa nu fie crapat
- repartitor, sa nu fie blocat si sa lucreze, sa nu curga.

De scos aerisitoarele rupte te pot ajuta eu, cu conditia sa nu fie din alama, doar din fier smile.gif

Si de reparat cred ca te descurci si tu, e mult de munca, dar orice lucru facut cu mana ta e facut pentru tine. Ca sa nu mai zic ca te alegi cu bani necheltuiti si ceva experienta smile.gif)
mihai_crazy
Daca e blocata frana inseamna ca se deformat cilindrul de la etrier (asta in mod sigur) sfatul meu ar fi sa iti cumperi un alt etrier( aprox 50 lei) cu tot cu pistonas, eu stau in militari. Si inca ceva daca amesteci diferite lichide de frana pot aparea "dopuri" pe conducte asa ca goleste-o, si fa treaba cum trebuie.
Spor la lucru. Pot sa te ajut cu sfaturi la fata locului...nu ma bag sub masina pe frigul asta. Bafta
mad toz
Nu mai luati etrieri daia la 50 de ron de srl sunt de tot rahatu.Daca vreti sa faceti o treaba calumea luati de uzina costa 90 de ron.
ydaniel
smile.gif pai uite faza:) in dec 2005 am luat un etrier de srl:) si merge si acuma.in mai 2006 am luat pt alta masina un etrier de uzina si dupa un an si 2 luni s-au rupt garniturile din el:).depinde ce srl-ca eu iau etrieri de la firma care livreaza ''uzinei":)) aia il ambaleaza si gata etrieru de uzina:))
Sorin_18
salut am si eu o problema cu faranele ....am facut vineri un drum bucuresti-vaslui si retur totul bune si frumoase pana la jumatatea drumului cand am fost nevoit sa pun o frana mai brusca de aici au inceput problemele roata fata stanga a ramas blocata si-a revenit tot la o frana brusca la franari usoare nu se intampla lucru asta dar in fine azi am ajuns acasa si maine vreau sa desfac roata sa vad ce este de vina eu ma gandeam la placute care ar putea fi deformate si automat la o franare brusca ar fi iesit mai mult pistonasul....(e paerea mea) daca aveti voi alte pareri eu va multumesc s le astept cu nerabdare
ydaniel
s-ar puatea sa ai garnitura unui etrier rupta.trebuie sa desfaci sa vezi.nu mai merge cu masina,daca ai probleme.
Sorin_18
QUOTE(ydaniel @ 17 Feb 2008, 23:43)
s-ar puatea sa ai garnitura unui etrier rupta.trebuie sa desfaci sa vezi.nu mai merge cu masina,daca ai probleme.
*


sa fi sigur ca nu o sa mai merg cu ea pana nu vad ce se intampla......totusi daca era vro garnitura nu pierdeam lichid??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.