Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tablou sigurante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Sharky_D
Jur ca numai am rabdare sa tot schimb pe ele. mi se rup piciorusele, se largesc, si la fiecare groapa imi pica cate una, si ma trezesc ca nu imi merge una si alta. Intrebarea mea e ce alte tablouri de rezistente de la alte modele de masini pot sa pun in loc.
PS: nu as vrea sa pun litza de cupru ca pot aparea scurt-circuite si nu am de gand sa ii dau foc. mentionez ca am dacie din `95 cu bord CN.
CriSTI68
tablou cu sigurante papuc si leduri in vitan pentru dacia 1310 40 ron
tester
Poate ai tablou de sigurante din ala facatura a.k.a srl sau turcisme. Si eu am avut probleme cu tabloul de sigurante si lam schimbat tot cu unul normal numai sa fii atent cand il cumperi lamitele alea sa fie de culoare galben inchis nu variatii de culoare si chiar in magazin incearca sa indoi o urechiusa din tablou, daca se misca greu atunci e bun daca se indoaie usor atunci e facura din aia ieftina. Cu aproximatie un tablou de origine ar trebuie sa fie in jur de 17 ron sau cel putin atat am dat eu pe el. Si am vazut si din alea facatura la DOAR 11 ron.
SGM.MYKE
Oricat ar fi de bun ala de origine, cu timpul se duce si ala. Mai bine ia unul cu leduri, folosesti sigurante ca la Nova si scapi de grija. smile.gif
ydaniel
exista de calitate:50lei,si de srl-30.sau daca vrei model tip nou cu 40lei.
SGM.MYKE
Sa zicem ca tabloul este bun, daca iei unul de calitate, dar ce faci cu sigurantele ca nu isi vin nici sa le bati. Am patit-o cu masina veche, erau suportii de ceramic mai mici decat tabla si nu stateau cum trebuie. Pana nu am pus tipul nou nu m-am impacat.
freddybb
Cauta la dezmembrari masini straine tablou de sigurante cu siguarante din acelea de tip nou, care se pot manevra cu o penseta sau un cleste cioc de ratza, important e sa aiba cam aceleasi numar de circuite, una doua in plus nu strica, poti imparti circuitele, se vor alimenta independent, si daca mai vrei sa-l imbunatatesti atunci in dreptul fiecarei sig pui un led inseriat cu o rezistenta de vreo 1kohm, iar astea amandoua le inseriez cu sig respectiva, in momentul in care se va arde siguranta se va aprinde ledul semnalizand ca circuitul respectiv ai sig arsa sau circuitul este intrerupt.
Sucdces!!!!!!!!
brigada_diverse
QUOTE(SGM.MYKE @ 11 Feb 2008, 11:14)
Oricat ar fi de bun ala de origine, cu timpul se duce si ala. Mai bine ia unul cu leduri, folosesti sigurante ca la Nova si scapi de grija. smile.gif
*




timpu e mai mare de 18 ani? asta inca mai e bun si e de origine...
SGM.MYKE
Da, fiecare isi stie problemele care le-a avut. Eu la fosta masina, care era de-o seama cu a ta a trebuit sa schimb tabloul si am luat tipul nou fara leduri, din cauza calitatii sigurantelor gasite pe piata. Si inca o chestie, tu crezi ca mai gasesti calitatea care o faceau atunci? Si a mai fost si pretul 25RON.
dstdan
Puteti lua de la baiatul acesta :
http://olx.ro/oferta/vand-tablou-sigurante...html#34b31d6caf

Eu zic cas f. bune. Ledul sta aprins cat un traseu e folosit/utilizat adica e functional electric....cand e stins s-a dus siguranta..circuit intrerupt./sig. arsa...s-au traseu electric neutilizat (ex. pozitii stinse )

Merge pus si al doilea..tablou sig. langa cel al masinii ptr. toate celelalte modernizari (alarma, inchidere, ventilator, propiectoare..etc.) care le-ati pus ulterior ptr. protectie..si nu mai umpleti toate zonele cu sigurante separate si diferite. wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.