Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] carburator solex
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
renault_18
am nevoie de ajutorul vostru.caut jigloare pt carburator solex.eu il am pe un motor de 1.4 .se mai gasesc noi?se potrivesc altele?ma omoara consumul.am fost cu el la auto marcus din pantelimon,si cel de acolo mi-a spus ca nu trebuiesc schimbate,si mi-a reglat consumul la 10% in oras si 7% in afara (teoretic,dupa spusele lui)practic imi consuma 10% in afara.acum,nu stiu daca se datoreaza carburatorului sau mai sunt si alte probleme ce imi creste consumul.ideea e ca eu vreau sa-i schimb jigloarele sau sa-l vand.
Dodone
Ai verificat nivelul benzinei in camera de nivel constant ?
Pe ce s-au bazat mecanicii care au spus ca nu trebuie schimbate jicloarele? Le-au masurat cu calibre sau ochiometric?
Cine a decis ca singura cauza a consumului marit de benzina sunt jicloarele ?
Avansul este reglat cu stroboscop sau la ureche ?
Amestecul de aer/benzina e reglat corect ?
Ai facut o analiza a gazelor ?
Reglajele au fost efectuate la temperatura de regim ?
renault_18
omul la reglat dupa urecehe,nu a luat noxe,iar de jigloare dupa ochi.
pe unul din jigloare e stantat 145.
bujiile negre.fum alb.nu mananca ulei.nu stiu sa masor nivelul benzinei.cat tre sa aibe?
98YMV
poti sa te duci de cate ori vrei , sa te tii de capul lui sa ti-l faca pentru ca ai garantie 3 luni la lucrare . Mai verifica si aprinderea . Si eu am fost la el acolo si mi-a spus cand a trebuit sa schimb din jicloare .
Dodone
Daca jiglorul e original,e f. probabil sa se potriveasca de la carburatoare romanesti.Citeste pe hartia din pungulitele cu jigloare ,sau chiar pe jigloarele noi ,numerele poansoanate.
Jigloarele se verifica cu calibre,nu ochiometric,e vorba de sutimi de milimetru,nu are cum sa le observe cu ochiul liber. biggrin.gif
Pentru nivelul benzinei in camera ,ia codul exact de pe carburator si imprieteneste-te cu nenea Google.Da prima data cautare in pagini in lb. romana,iar daca nu gasesti nimic,cauta pe web.Conteza ambele valori:nivelul minim si maxim.
Bujiile negre pot spune multe,la fel si fumul.Acolo are loc o ardere incorecta.Cauzele pot fi mai multe :avans incorect ,amestec incorect,bujii alese incorect(prea reci,prea calde) sau reglate la ochi ,nu cu lera.
renault_18
am luat jigloare de dacie si nu se potrivesc.am mai citit in forum ca cele de oltcit s-ar potrivi.am sa ma duc acolo cu un liglor si il compar
Dodone
O treaba nu inteleg eu .De ce ai mai deschis alt topic pt. aceeasi problema ?
renault_18
l-am deschis aici prima oara,dupa care m-am gandit ca la sectiunea renault.....18...,ar fi mai vizualizat
Dodone
Ma rog... huh.gif
renault_18
sti vreun srvice care are ce trebe pt o verificare,si cat m-ar costa.nu numai verificarea carb si masurarea.ci si a motorului,sa-mi spuna ce probleme are
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.