Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reducerea Condensului, noxelor si altele
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CriSTI68
am curatat carburator am reglat carburator (ce este drept este cam praf carburatorul meu... dar fuge) am reglat aprindere am schimbat platina si bujiile tot la 1000 RPM sta daca ii dau mai putin se opreste instantaneu, cand se incaljeste are un joc la relanti de la 1000 la 800, si tot scoate condens muult, nu fum ci condens si poate putin fum .... vreo parere la ce sa aibe ?
einstein1984
Si ai vrea ca arzand hidrocarburi si aer sa iasa altceva decat apa si CO2?
CriSTI68
da man da sunt satul sa ma opreasca politia si sa imi zica "domle scoate mult fum" da de unde fum.... la restul deprobleme are cineva idee ?
djasu82
Fumul te poate pacali vezi ca ai avansul mic de aceea nu poti scadea din turatie regland carburatoru.
CriSTI68
nu mai am idee cum sa il reglez la cat am ametit acolo invartind si regland la motor... ieri am reglat bine azi merge la fel ca atunci pana sa reglez mai da si mie o idee cum sa reglez avansul bine
djasu82
Doar ti-am spus incalzesti bine motorul si ridici turatia la peste 3400 aproape de 3500 de ture unde ai cuplul maxim si reglezi avansul modificand delcoul in asa fel in cat turatia sa creasca putin mai sus si fara batai in motor si rateuri. Vezi ca si rolul rotieie dintate de la avansul vacumatic are un rol daca e stransa spre maxim creste avansul vacumatic dar apar alte probleme batai puternice in motor. Vezi sa nu ai arcurile decalibrate de la avansul centrifugal.
argon
QUOTE(Adrianno @ 12 Feb 2008, 23:44)
da man da sunt satul sa ma opreasca politia si sa imi zica "domle scoate mult fum"
*



radmasa.gif nu stiu daca ai observat in diminetile geroase la masinile pe benzina, toate scot "fum"..
djasu82
Adriano monteaza catalizator si scoate parfum biggrin.gif.
CriSTI68
am schimbat bujiile setul nr 5 pe anul asta, o intrebare bujia 1 si 2 sunt maro-roscat iar 3 4 negre idee de la ce ? am incercat cu avansul merge cat de cat mai bine numai ca e inecata acum mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.