Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gear-box
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
michimaus
am ceva probleme la cutia de viteze-5 trepte-berlina 95.
avand in vedere ca azi am luat in primire solnitza pe care o astept de 2 sapt,ma bate un gand sa o dau singur jos si sa ma bag eu la ea.am cartea lui mondiru asa ca as incerca sa o fac singur.acum vine si intrebarea:e greu de reparat o cutie? toti fug de cutii ca draq de tamaie.graba nu ar fi sa o fac si cred ca dupa aceea satisfactia ar fi pe masura.s-a mai bagat cineva la cutie?
ali73
Baga-te fara probleme! Fii doar atent cum o desfaci,ca sa nu te incurci cand o asamblezi.Daca vrei sa schimbi pinioane sau sincroane,te duci la un service ,pentru ca trebuie depresat cu o presa zdravana.Si grija mare sa nu inversezi grupul ca se bulesc dintzii.
Bafta!!!!!
cristidb
Daca pui diferentialul invers nu se strica dintii dar o sa ai 5 trepte inapoi si una inainte biggrin.gif
Nu e neaparat nevoie de presa. Cateodata ies cu mana pinioanele, cateodata ies greu si cu presa, depinde de noroc.
Trebuie sa te pricepi totusi, sa nu inversezi sincroane (1si 2 si 3 sio 4 sunt identice) pentur ca nu va mai intra bine in viteza. In cazul in care schimbi sincroane trebuie sa ai grija sa vina bine pentru ca sunt piese romanesti si nu sunt toate la fel. La fel daca schimbi pinioane sa fii atent ca mansonul si pinionul sa culiseze bine.
Mare atentie la reglajul diferentialului.
Daca nu faci singur nu o sa inveti niciodata.
ali73
Daca pinioanele le scoti cu mana,poti sa arunci cutia.Eu am reparat cutii,si am experienta.
cristidb
Adica eu ar trebui sa arunc cutia mea de pe nova? Merge perfect dar cand am reparat-o am scos toate piesele fara presa. NU aveau joc pe arborele secundar dar au iesit usor.
Ov
QUOTE(ali73 @ 6 Dec 2004, 08:16)
Daca pinioanele le scoti cu mana,poti sa arunci cutia.Eu am reparat cutii,si am experienta.
*



poate ne spui si de ce blink.gif
StefanT
QUOTE(Ov @ 7 Dec 2004, 00:07)
poate ne spui si de ce blink.gif
*


vreau si eu sa imi umblu la cutie (totusi nuj daca e necesar) pt am un zgomot care ma streseaza fffffff tare....e vb de o cutie in 4 trepte, care scoate un zdranganit stresant la viteze de peste 100 km/h....am inteles ca ar putea fi arcul ala de la marsarier??>>poate jtie cineva...e f stresant, e ca o bilutza intr-un pahar pe care il agiti....e terorizant zgomotu' mad.gif
StefanT
QUOTE(Steffyx @ 10 Dec 2004, 01:01)
vreau si eu sa imi umblu la cutie (totusi nuj daca e necesar) pt am un zgomot care ma streseaza fffffff tare....e vb de o cutie in 4 trepte, care scoate un zdranganit stresant la viteze de peste 100 km/h....am inteles ca ar putea fi arcul ala de la marsarier??>>poate jtie cineva...e f stresant, e ca o bilutza intr-un pahar pe care il agiti....e terorizant zgomotu' mad.gif
*


nu stie nimeni? va rog daca aveti vreo idee ca astept de mult un raspuns, dar nimic...
romulus
Parerea mea e ca merita incercat. Daca nu iese figura, chemi un meserias. Eu cel putin vreau sa incerc dar astept sa se mai incalzeasca afara. Oricum vreau sa montez una cu 5 trepte, asa ca nu am mare branza de pierdut.
michimaus
am vandut berlina asa ca am scapat de necazuri.topicul din partea mea se poate inchide,dar poate vor si altii sa-si repare cutiile.daca cineva a facut operatia asta n-ar fi rau sa zica si cam ce scule ar trebui pt operatie.
RIon
cristidb, la cati km si de ce (simptome) ai reparat CV la N?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.