Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revenirea la stergatoare.......
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kaput
Am o problema cam ciudata cu stergatoarele.
Se opresc din ce in ce mai sus din cursa pana au ajuns sa se opreasca langa chederul vertical. Cursa in schimb o fac complet adica normal.
Am fost la un mester si cica mi-a reglat "revenirea" dar dupa cateva zile de folosinta mai indelungata iar patesc aceiasi chestie.
Incep sa se opreasca din ce in ce mai sus pana ajung sa se opreasca in pozitie verticala.
Sa fie oare motorasul? Sper sa nu........
bygy007
problema este undeva la mecanism nu la motor cred ca la piesa incercuita cu rosu
kaput
merci mult cred ca ma uit maine.
piesa vine cumva in capul tijei de la reductor?
si pe ea vin prinse bratele?
catalin 22
Si eu am aceeasi problema cu revenirea stergatoarelor si astazi am desfacut bratul si m-am uitat sa vad ce are.La mine saiba grover care se afla sub piulita aia de strangere a bratului avea dintii destul de tociti si permitea axului ala sa se miste putin in gol si de ceea isi schimbau pozitia stergatoarele la revenire.Daca ar fi fost construita dacia cu mai mult simt de raspundere faceau si ei niste canale de prindere atat pe brat cat si pe axul acela in care intra.Uita-te atent la saiba aceea si pe urma incearca sa vezi daca e din alta parte,mai ales ca e si mai simplu decat sa te apuci sa desfaci tot ansamblul ala.
kaput
Am desfacut bratul si am aliniat stergatoarele dar dupa o zi ploioasa. seara cand ajung acasa stergatoarele stau vertical.
Mi-a mai spus cineva daca am pus bratele la loc in aceeiasi pozitie, adica daca sunt cu santul in sus sau in jos?
Sincer nu mai stiu cum le-am pus.
Stie cineva? sau poate cineva sa ma ajute cu un sfat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.