Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: delcou....de care?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
softboy bad
buna ziua ...am o nelamurire ..am doua delco-uri pt dacie ...pe unul scrie tip 3233 iar pe celalalt tip 3230 ....merg schimbate intre ele? adica motorul este de 1289cm(810-99)nu afecteaza nimic? si poate stie cineva cum se monteaza delco-ul ....ma refer ca sa poata de scanteia prima data le cilindrul 1...va multumesc anticipat pt. raspunsuri...
mihai_crazy
salut. de ce vrei sa le schimbi intre ele?
nu ar trebui sa fie vreo diferenta.... poate la avans...
fisele se leaga la fel... daca imi explici exact ce vrei sa faci ...pot sa te ajut mai mult
vi_escu
Difera curbele pentru avansul centrifugal. Pentru motorul este de 1289cm (810-99) modelul recomandat este 3230.
ovi_ab
Problema mea e ca mi se fisureaza forte repede capacul de delcou, trebuie sa-l schimb aproape saptamanal. Care oare sa fie problema?.
djasu82
Ori pipa loveste in ploturi sau fisele sunt tip sarma , daca nu poate fi alimentata bobina de inductie invers.Daca pui al delco vei avea o curba de avans un pic mai agresiva dar se poate regla din rotita de la capsula vacumatica in rest e ok.
kalyyyyyy
QUOTE(ovi_ab @ 29 Mar 2008, 11:27)
Problema mea e ca mi se fisureaza forte repede capacul de delcou, trebuie sa-l schimb aproape saptamanal. Care oare sa fie problema?.
*




Acest lucru se intampla din 2 motive:
- mecanic - ai axul strimb sau luleaua prea lunga.Un indiciu poate fi craparea in acelasi loc.Mai sigur verifici distanta platinii,daca e aceeasi la fiecare pinten nu este de acolo.
- electric - trece un curent de prea mare intensitate prin capac;cauze:
-platina cu distanta prea mica
-fise necorespunzatoare
-condensator impuscat
-bobina defecta
-capac delco foarte prost

Daca o data pe saptamana il schimbi cel mai probabil este defectul mecanic sau bobina factorul principal.Daca vrei sa nu mai ai probleme verifici/schimbi tot ce ti-am spus mai sus.Daca e bobina de vina sunt 99% sanse sa iti impuste si platina iar apoi sa se accentueze efectul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.