Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtrul de aer..de 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Filtul ala de aer de la dacia 1310, se strica ?? se inlocuieste ?? are subansamble ce trebuie schimbate??
Si marea mea intrebare ..pe acolo pe unde intra aerul in filtu, e o clapeta actzionata de un arc..care nu mai e legata de nimic, in afara de arcul ala.Trebia sa mai aiba ceva?? sa fie actionata de ceva?? nu se misca decit cu mina..tre sa fie un cablu ..nu stiu poate ma lamuritzi plss.
Ov
clapeta se actioneaza cu mana. Acolo trebuia sa ai si un tub care lua aer cald de langa galeria de evacuare.

"Filtrul" de aer se schimba, adica ce vezi tu acolo e carcasa filtrului. Se scoate de pe masina, de desurubeaza piulita din lateral, se scoate elementul filtrant si se schimba. Asta cam o data la 10.000 de km. Nu costa mult un filtru, dar daca e vechi face rau la motor.
ydaniel
filtru de aer ti-l recomans sa-l schimbi astfel:
-20.000 km pe drumuri fara praf
-10.000 km pe ce le cu praf
-dupa 1 an de utilizare!
Clapeta aia legata cu arc serveste la aspirarea aerului cald de langa motot pt a preveni givrarea carburatorului>astfel misca clapeta incat motorul sa traga aer cald iarna (asica sa fie gaura sper motor().NU ITI RECOMNAND SA-L CURETI CU AER. costaq 80-90 de mii
raptordivx
QUOTE(ydaniel @ 3 Dec 2004, 12:22)
filtru de aer ti-l recomans sa-l schimbi astfel:
-20.000 km pe drumuri fara praf
-10.000 km pe ce le cu praf
-dupa 1 an de utilizare!
Clapeta aia legata cu arc serveste la aspirarea aerului cald de langa motot pt a preveni givrarea carburatorului>astfel misca clapeta incat motorul sa traga aer cald iarna (asica sa fie gaura sper motor().NU ITI RECOMNAND SA-L CURETI CU AER. costaq 80-90 de mii
*




Va mulțumesc mult pentru ajutor, chiar azi mă duc să îl schimb, si sa pun clapeta aia cum trebuie.
" givrare = ?? " nu stiu termenul, ce înseamnă înnecare, blocare??
Ov
e un fel de inghetare
asarban
Inghetare
Depunere de gheata
ionut232
la mine maneta aia de la filtru nu e prinsa cu nimic...daca o pun eu cu mana intr-o anumita pozitie se deschide a.i. intra aer tot din afara...am incercat sa o leg dar s-a desprins...
vreo idee mai tehnica?cum sa o prind ?
BOBINATOR
QUOTE(ionut232 @ 6 Dec 2004, 18:37)
la mine maneta aia de la filtru nu e prinsa cu nimic...daca o pun eu cu mana intr-o anumita pozitie se deschide a.i. intra aer tot din afara...am incercat sa o leg dar s-a desprins...
vreo idee mai tehnica?cum sa o prind ?
*


Trebuie sa aiba un arc care se prinde de corpul de tabla al fltrului e o chestie super simpla , probabil ti-a sarit arcul acela!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.