Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frana de mana!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
SebyAvrig
Sal baieti...azi mo pus "michidutza" da ma invart cu dacia pe zapada...si dai si cu frana de mana si drifturi sofer1.gif si delea delea naughty1.gif ...si cand sa bag ultima intoarcere am tras frana de mana si so auzit un sunet suspect...cand ma uit nu mai mergea deloc. nu crede.gif Acum trag frana de mana si nu are nici o reactzie,nici macar pe zapada (mentionez ca mie imi prindea frana de mana numa pe o roata,pe cealalta,din cate stiu io,ii blocat cablu)
Voi ce credeti ca so intamplat??? blink.gif So fi rupt cablu...o sarit vreu arc,ceva...
Si daca pot sa remediez problema de unu singur...si cum..
Multzam` fain...
CriSTI68
alt reisar dry.gif
Merced
Daca nu te pricepi, mai bine mergi intr-un service cu ea. Eu m-am chinuit doua ore in frig si tot in service am ajuns. Vezi daca roti infranate, daca n-ai zic ca ai scapat ieftin. Nu cred ca mori fara frana de mana o perioada...
StefanT
QUOTE(Merced @ 17 Feb 2008, 20:10)
Nu cred ca mori fara frana de mana o perioada...
*


Cum, poate mai ninge zilele astea... icon_mrgreen.gif
CriSTI68
ma la mine tine doar, derapeaza fuge, doar ca am o mica problema se blocheaza aproape zilnic tamburii pe spate smile.gif dar avand motor willy ams trage tare si le deblocheaza icon_mrgreen.gif
nelu_1985
poate ti sa rupt frana de mana. asa a patit un prieten acum o luna si ceva. sa rupt de pe placuta aia ce se prinde de caroserie unde vin suruburile alea doua de 7; sa putut repara, am sudat o tabla noua ca suport si cea veche am prinso in puncte de sudura de margine suprapusa pe cea noua; nu-i usor da se poate face. a doua varianta ii ca ti sa rupt cablul, aici iara e ceva de lucru, nu-i greu, da daca nu sti o sa iti ia altcineva banii.
SebyAvrig
mai repede s-a rupt cablu decat ca s-a rupt frana...Se simte cand o trag in sus ca merge mai usor decat inainte... sad.gif (sau poate mi se pare.ca nu prea folosesc frana de mana decat la "drifturi")ca decat sa bag iar bani in ea... asteapta nervos.gif mai bine o las asha...Ce altceva mai poate fii?Sau nu se poate sa fie ceva din tambur,pe la feroduri pe acol,sarite arcuri sau ceva?ca nu ma prea pricep...
Merced
Bre daca ai roata blocata nu e bine s-o lasi asa. Salt-o pe din ambele parti si verifica...
SebyAvrig
nu ii blocata deloc nici pe o parte nici pe alta...pur si simplu nu mai prinde frana de mana deloc...sad.gif
Minel
QUOTE(SebyAvrig @ 17 Feb 2008, 17:59)
dai si cu frana de mana si drifturi  sofer1.gif  si delea delea naughty1.gif ...si cand sa bag ultima intoarcere am tras frana de mana si so auzit un sunet suspect...cand ma uit nu mai mergea deloc.  So fi rupt cablu...o sarit vreu arc,ceva...

*




QUOTE(SebyAvrig @ 18 Feb 2008, 11:39)
nu ii blocata deloc nici pe o parte nici pe alta...pur si simplu nu mai prinde frana de mana deloc...sad.gif
*



Ai ridicat fiecare roata in parte si ai verificat ,sau cum ti-ai dat seama ca nu este vreo roata infranata ???
In cel mai bun caz pt tine ti s-au rupt fire din cablu si s-a intins ,si de aceea nu iti mai prinde
Pana nu verifici cu ochii tai ce ii acolo nu poti sa iti dai seama,noi iti dau sfaturi cam ce s-ar fi putut intampla ,asa ca pune mana si verifica ca din taste nu se rezolva "paguba "
SebyAvrig
QUOTE
Ai ridicat fiecare roata in parte si ai verificat ,sau cum ti-ai dat seama ca nu este vreo roata infranata ???

nu leam ridicat,da` nu stau infarnate ca am mers cu masina pe zapada(gheata)si merg ca unse si cu fara trasa la maxim...si cauciucurile sunt tocite,nu au aderenta,deci clar ca daca se invarteau,nu erau blocate.cred ca so rupt cablu...se inlocuieste greu?
klaus
Pai daca spui ca nu vrei sa mai bagi bani in ea, mergi cu cauciucurile tocite, ai probleme cu sistemul de franare (fie el si de urgenta), eu iti recomand calduros utilizarea transportului in comun.
E si mai ieftin si probabil in cazul tau si mai sigur.
IRONICK
Pai si cum vrei mai sa ii mai vada lumea dungile alea pe masina?
SebyAvrig
corect...imi place ca mi-ati raspusns la intrebarea mea...biggrin.gif
vis-a-vis
Dar cand ai tras frana de mana, ai tinut butonul ala apasat?
KTC
Mie mi s-a intamplat sa-mi iasa cablul de la frana de mana din prinderea de la capat (in tambur), Se largise gaura smile.gif
SebyAvrig
QUOTE
Dar cand ai tras frana de mana, ai tinut butonul ala apasat?


nu...am traso la maxim si dupe aia am lasto jos... mellow.gif

QUOTE
Mie mi s-a intamplat sa-mi iasa cablul de la frana de mana din prinderea de la capat (in tambur), Se largise gaura


se poate si asha...las` ca daca da otzar caldura dau roata jos sa vad ce are...poate imi prind urechile... blink.gif
Si cablu iti atarna sub masina,sau cum?ca la mine nu se vede nimic...
vis-a-vis
Mda... e nasoala situatia... s-a desirat mosorul pe care era insirat cabul de la frana de mana... problema a fost indelung discutata pe forum.
SebyAvrig
astazi am ridicat masina de spate,am invartit de roata de pe spate stanga(singura pe care prindea frana de mana) si in timp ce se invartea(fara sa opuna rezistenta) am tras la maxim de maneta de frana...si s-a blocat.insa rezistenata intampinata de roata este foarte mica(2...max 7 kg).deci ce inseamna asta?ca nu ii cablu rupt...intrebarea mea este ce trebe sa fac ca sa strang cablul de frana...trebe sa umblu in tambur?poate sa imi explice cineva?
vis-a-vis
Cu ce-ai masurat kilele-alea? nedumerire.gif
SebyAvrig
dupa ureche...eeeeeeeee...asa la pipait,no...

intrebarea mea este ce trebe sa fac ca sa strang cablul de frana...trebe sa umblu in tambur?poate sa imi explice cineva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.