Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lipsa frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
o problema cu frana...e a 3-a oara cand raman fara frana..dupa 2-3 zile de stat in parcare...pedala merge la fund si nu am frana.ce se intampla ? lichidul scade vizibil si pe roti nu se vede umed.daca fac aerisirea..franele tin normal
renotgo
Ai pierderi de lichid !Verifica tot sistemul !Aerisirea este doar o mare frectie la un picior de lemn !Pierderile pot fi pe la pompa ,etrieri,limitator,cilindrii receptori ...!


17 Feb 2008, 19:45:
Ai pierderi de lichid !Verifica tot sistemul !Aerisirea este doar o mare frectie la un picior de lemn !Pierderile pot fi pe la pompa ,etrieri,limitator,cilindrii receptori ...!
Spor la treaba ! smile.gif
dani_devito
pai ce rost mi are sa aerisesti daca ai gauri pe sistem..oricum aeru iese pe gauri. Mai bine dute la un service ca, cu franele nu e de glumit ... stii cum e : In femei si in frane niciodata sa nu ai incredere wink.gif) biggrin.gif
Muratu
Incearca sa schimbi garniturile din pompa de frana si vezi daca mai ramai fara frane!
Paca
a doua oara cand am ramas fara frane am observat mult lichid curs la repartitor.am cumparat repartitor dar mecanicul a hotarat sa nu-l mai schimbe ca la cel vechi lipsea nuj ce capacel...la supapa...nu mai tin bine minte cum a spus..a zis ca a pus alt capacel de ala...si gata...pana la urma il schimb ?
razvanarghius
as vrea sa intreb si eu ceva aici. cum pot sa desfac pompa de frana. e frana servo cu 3 conducte si cu rezervor dublu. am mai desfacut da simple care aveau o siguranta in spate unde venea tija de la pedala. vreau sa imi schimb garniturile ca de 8 ani nu au fost schimbate. pompa are in fata o forma de surub mare cam de 27 cred. am incercat sa desfac de acolo dar nu se misca nici un pic. si daca desfac mai ar fi cazul sa schimb ceva garnituri in sau ceva inchestia aia in care intra furtunul de la galerie
Bobytzul
QUOTE(razvanarghius @ 18 Feb 2008, 22:00)
as vrea sa intreb si eu ceva aici. cum pot sa desfac pompa de frana. e frana servo cu 3 conducte si cu rezervor dublu. am mai desfacut da simple care aveau o siguranta in spate unde venea tija de la pedala. vreau sa imi schimb garniturile ca de 8 ani nu au fost schimbate. pompa are in fata o forma de surub mare cam de 27 cred. am incercat sa desfac de acolo dar nu se misca nici un pic. si daca desfac mai ar fi cazul sa schimb ceva garnituri in sau ceva inchestia aia in care intra furtunul de la galerie
*


-Scoti lichidul de frina din rezervoare
-desfaci piulitele olandeze care vin pe corpul pompei .
-pompa e prinsa de servo cu 2 piulite le scoti
-Dai afara pompa
-Scoti rezervorul cu bagare de seama ca ai 2 garnituri de cauciuc
-scoti garniturile afara
-pui putin lichid de frina la coada pompei unde intra tija servo si apasa in ea si apesi cu ceva de lemn faci asta de citeva ori si cureti cu o cirpa
-Unde sunt cele 2 gauri unde intra vasul o sa vezi 2 tevi cam in genul splinturilor de planetara vezi ca la partea de sus au o gaura cam de max 1 mm
-Bagi o sirma ca un cirlig de undita ,apesi in pistonul pompei(unde apasa servo) si tragi incet siguranta afara .
-Prima cu care incepi este cea din cap (rotile din spate)
-Idem cu sig a 2 a
-vezi ca sunt si niste arcuri in interior si sare sistemul afara
-daca sch garniturile :
-din cite mai stiu un piston mare si unul mai mic
-notezi sensul cum au fost montate garniturile dar vezi ca mai gasesti ceva asemanator ,ma refer la un subiect dezbatut cu pompele cu 4 iesiri sunt atasate si niste poze pe acolo
-La montaj vezi ca siguranta are o crestatura ,pistoanele care le scoti vezi ca au in interior un piston mititel care cind ai luat piciorul de pe pedala se propteste pe siguranta care o scoti si nu trebuie sa nimereasca in crestatura ca ii faci de 6 saptamini urgent
-Nu stiu daca modelul tau are in capat o supapa hexagonala care o desf cu o cheie de 24?
O intrebare de cit timp ai pompa aceasta si cam cit a tinut eu nu am trecut de 2 ani cu acest model .Se mai gaseste set reparatie ideal ar fi pistoanele comp cu garnituri de rolast (nu stiu sigur cum se scrie)
Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.