Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Logan AMBITION 1.6
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
IulianP
A sosit si momentul in care, iata, pun in vanzare masina din semnatura - moment pe care tot speram sa il aman, dar achizitionarea unei noi masini nu imi mai permite privilegiul dubiului ori, mai bine spus, al regretului de a renunta la o masina de care ma leaga o satisfactie niciodata deceptionata si numeroase aminitiri placute. Bref..

Logan AMBITION - rosu toreador, cea mai frumoasa culoare din gama smile.gif
aprilie 2005 - unic proprietar
39000 km
pret dry.gif : inca nu stiu... onest, conform starii masinii, mai jos descrisa smile.gif .

[attachmentid=1627434019]

[attachmentid=1627434020]

Precizez numai cateva lucruri, pe scurt (majoritatea informatiilor le puteti gasi, de altfel, in posturile mele de pe DaciaClub, care nu sunt foarte numeroase si destul de "la obiect"):

1. majoritatea km (peste 35000) sunt parcursi in Europa de Vest, mai precis Franta, pe drumuri nationale si autostrazi, cu mici escapade si in statele invecinate; calatorii de agrement si plasir, masina nefiind niciodata utilizata "la carat";

2. reviziile au fost facute la RENAULT Paris Rive Gauche (documente, facturi etc.). Scrupulos intretinuta.

3. rezultat: masina este intr-o stare careia nici "mecanicosii", nici "estetii" nu ii pot reprosa nimic, lucru sustinut, intre altele, si de uzura minima a cauciucurilor originale (nici 15%) si a placutelor de frana (si ele originale, nici o treime din uzura la care se prevede inlocuirea). Lichidele sunt cele originale si nu au avut nicodata nevoie de completari. Nu exista nici un fel de uzura a articulatiilor, iar interiorul este "ca nou".

4. exista o serie de elemente montate ulterior achizitionarii - cu permanenta grija de a nu intra in zona de "jacky-tuning", astfel:
- alarma cu pager si deschidere a portbagajului, senzor miscare;
- radar de recul;
- geamuri cu folie Llumar omologata RAR (grad de "opacizare" redus, grad de protectie "antiUV" ridicat);
- cotiera;
- insonorizare profesionista (cu referire la confortul fonic, nu la clasica "zeama antirugina" - a se vedea posturile mele din topicul de "izolare fonica" Logan);
- element fexibil montat pe coloana de esapament
- etc...

Voi mai reveni cu alte detalii ori raspunsuri la eventuale intrebari.


Contact:
PM, pd_iulian@yahoo.fr ori 0728014594
Iulian


18 Feb 2008, 20:28:
Dupa documentare, cred ca pretul poate fi de cca 6700 €, usor negociabil.

19 Feb 2008, 20:21:
UP, pentru o masina care chiar merita cei 6700 €
IulianP
Scad 20 € din cei 6700 € pt ca tocmai mi-a fost furat sad.gif "V"-ul de la grila fata. Altfel, masina isi merita banii pana la ultimul euro, ba chiar si mai mult smile.gif .
IulianP
UP : 6600 euro
IulianP
up:
la sediul ONU din Geneva.
[attachmentid=1627435371]
cramadonis
unde se poate vedea masina?pui si tu o poza cu interiorul ei?ms
IulianP
Bunaseara,

Masina poate fi vazuta fie in Piata Constitutiei (in timpul zilei), fie in zona blv. Baba Novac (seara). Cu rugamintea unui telefon (0728014594) in timp util, pentru a ma asigura ca pot fi disponibil pt o vizionare.

Interiorul este foarte bine intretinut. In rest... clasic, al Loganului Ambition, cu unele completari in "peisaj": ecranul LCD al radarului de marche arriere, cotiera, covorasele profilate de iarna ("heavy duty").

Am urmatoarele fotografii:

[attachmentid=1627435571] [attachmentid=1627435572] [attachmentid=1627435574]

Si inca una, ca ilustrare punctuala a izolarii fonice de care vorbeam mai sus:
[attachmentid=1627435575]
Sharpe
No offence! Iti pot oferi 6200euro. Este suma maxima de care dispun.
adrian.paul
E inmatriculata?
IulianP
@adrian.paul : da, sigur ca este inmatriculata (cu nr de Bucuresti); numerele din fotografie (CD...) au fost utilizate pe durata sejurului in Franta; cine stie ce sunt... intelege. wink.gif

@sharpe: no offence taken ! in WE voi duce masina la Vitan (desi nu ma incanta perspectiva de a "trata" cu precupetii care umbla pe acolo, dar deh... asta este). Iti propun sa tinem legatura pentru a discuta, in functie si de rezultatele ori "traumele" incursiunii in VitanLand... smile.gif

Daca cineva ma poate scuti de a trece prin experienta Vitanului voi fi, desigur, incantat.

Iulian

<span class='edit'>28 Feb 2008, 20:26:</span>
Pentru ca nu toti cei care vor sa cumpere un Logan stiu neaparat si care sunt dotarile corespunzatoare nivelului de echipare AMBITION, le precizez aici pe cele mai importante:

- ABS+EBD, Bosch 8.0
- Airbaguri frontale, sofer si pasager
- Centuri de siguranta reglabile pe înaltime
- Antidemaraj electronic
- Directie asistata hidraulic
- Indicatoare digitale: carburant, temperatura lichid racire, kilometraj
- Computer de bord: distanta, consum mediu, consum instantaneu, litri consumati, viteza medie, autonomie estimata...
- Semnal sonor portiere deschise
- Reglaj faruri din interior
- Proiectoare ceata
- jante aliaj
- Retrovizoare exterioare electrice si degivrante
- Aer conditionat
- Inchidere centralizata
- Stingere progresiva a luminii interioare
- Geamuri fata/spate electrice
- Lumina torpedou/portbagaj
- Scaun sofer cu reglare lombara si pe înaltime
- Buzunare scaune fata
- Suport pahare pe consola centrala
- RadioCD cu 4 boxe, cu variere automata a volumului in functie de viteza
- etc...

Pe langa aceste dotari, se mai numara si cele suplimentare enumerate de mine in primul post.

O masina care merita.

PS: wink.gif
- 9355 € - costa un Ambition 1.6 nou (cu vopsea metalizata)
- ~700 € - costa dotarile suplimentare montate pe masina personala pusa in vanzare
- ~10000 € total
=> la 2/3 din acest pret puteti avea o masina cu adevarat "ca noua" smile.gif
IulianP
Cred ca pretul este unul mai mult decat onest pentru cumparator. Iar confirmarea o am dintr-o scurta incursiune in Vitan.

Deh, astazi am fost in VitanLand sa las masina pentru WE, dar ... era deja plin!
Asa ca m-am multumit cu o tura de prospectare a celorlalte oferte si pot spune ca pretul avansat de mine este unul f competitiv. Deja, la o privira sumara am identificat numeroase "tepe" legate de masinile din targ: masini date ca avand 19000 km, dar care nu mai au cauciucurile originale, ci niste "noname"-uri; altele laudate drept "full option", dar care nu au ABS-ul; masini pe benzina conduse in regim de subturatie si (evident) cu teava de esapament NEAGRA de funingine ... and so on... Ceva de speriat si de evitat.

Neputand sa las masina in targ, va fi disponibila spre vizionare celor interesati, chiar si in WE.

Ca sunt foarte multumit de ea, in multe aspecte, nu mai repet... am scris deja pe acest forum, destul de repede dupa achizitionarea ei.
Ca este fiabila si ca printr-o intretinere corecta depaseste 300000 km fara probleme, am mentionat deja (cf. statisticilor Renault privind motorul, spre ex).
Ca nu vreau sa o dau oricarui "precupet" cred ca banuiti deja...

Daca printre cunoscuti aveti persoane potential interesate, va multumesc pt o eventuala punere in contact.

Va doresc o seara buna.
IulianP
up
IulianP
6500 €
luati ca-i ieftin pentru ce ofera smile.gif
IulianP
Masina s-a dat. Topicul se poate inchide.

Noului proprietar: sa o stapaneasca sanatos !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.