Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aeroterma
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Michelinni
Am o Dacie 1310L din 1996 si cand dau drumul la aeroterma scoate un scartait foarte tare si vreau sa o dau jos sa vad de ce urla in halul asta . Acum intrebarea este cum dau jos aeroterma ? Mentionez ca eu am desfacut suruburile de sub bord care o tin fixa de acesta dar tot nu iese este intepenita acolo, mai am de desfacut ceva sau cum o scot de acolo ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
ag02cws
Stiu ca se unge in cazul in care face zgomot.
razvanarghius
daca ai desfacut toate suruburile si celece se prindin partea cu motorul si cele de sus ar trebui sa iasa. vezi ca a fost izolata cu ceva mastic care sa lipit. trage tare si cu incredere de ea ca iasa
CriSTI68
bucsile de la rotor sunt pe duca...

desfaci suruburile de prindere de pe caroserie, scoti aeroterma si apoi desfaci cele 2 surubele din capatul carcasei si tragi de rotor (te pui cu un picior pe ea si tragi cat de tare poti de motor, o poti gresa cu vasilina dar nu tine mult timp..
virusssp
incerca cu ulei de motor...eu am pus cu seringa si de vreo 3 luni merge 'ca unsa' ... si dimineata si la amiaza si seara biggrin.gif
Michelinni
Am presimtit eu ca trebuie unse bucsile de la rotor, dar mai intreb o data mai sunt suruburi si in alta parte decat sub bord , care sa o tina , ca mie nu imi venea a crede ca acel mastic cu care este prinsa ea acolo are asa rezistenta , eu am incercat sa trag de ea dar mi-a fost teama sa nu o rup si sa raman cu ea in mana bucati , multumesc mult de raspunsuri , daca mai intampin ceva greutati maine la demontare va mai intreb . O seara buna la toata lumea
CriSTI68
sta in 3-4 suruburi, dar la montare recomand sa pui putin mastic pentru ermetizare
virusssp
nu mai sunt altele decat ce se vede sub ea... dar vezi ca sunt si orientate spre motor si orientate spre parbriz _._ _|_ Poate va trebui sa indepartezi catronul de sub bord - dreapta jos sa le vezi!
8429kyd
Subscriu si eu la acest topic intru cat am aceeasi problema,face galagie aeroterma.Problema e ca am bord CN si din cate am inteles ca sa scot aeroterma trebuie sa desfac bordul(si scos parbrizul sad.gif )Nu se poate cumva unge fara sa dau jos bordul?Scos cumva panoul din fata si printr-un loc gol ceva?Mentionez ca nu stiu ce e inauntru bordului sau cum arata.Multumesc anitcipat!
alinushy
nu
ceaki
la bordul cn se poate scoate aeroterma si fara sa dai jos bordul si parbrizul
cauta cu search si o sa gasesti explicatii detaliate
smile.gif
Michelinni
Am reusit sa o fac sa mearga multumesc tuturor de sprijin dar acum a aprut alta problema de cand am umblat pe acolo nu mai merg plafonierele . Cablurile de sub bord au vreo legatura cu ele , ma refer la cele de pe langa aeroterma. wink.gif
adrianne
Plafonierele se alimenteaza din rigleta de plus permanent, de sub bord, pe la cutia sigurante, sub parbriz, cam in dreptul volanului. Cealalta rigleta e cu plus contact, din cate stiu.
v_razvan_c
Eu am spart tot suportul acela al aerotermei, nu am reusit sa-l dezlipesc de acolo DELOC. Acum parca e mai bine... smile.gif
crizarachetelordincuba
fratilor cum scot aeroterma la o dacie cu bord CN? am auzit ca trebuie dat jos bordul. exista totusi vreo posibilitate sa nu fie necesara si demontarea bordului? a mai facut cineva asa ceva? care sunt pasii mot-a-mot?
intreb pt ca mi s-a spart caloriferul si trebuie inlocuit.(cel putin asa cred in sensul ca am gasit lichid pe mocheta si baga miros de antigel fierbinte)
mi-a zis cineva ca mai bine imi iau aeroterma suplimentara decat sa o desfac pe cea originala.
multumesc.
Daciaa97
QUOTE(crizarachetelordincuba @ 7 Nov 2015, 10:03)
fratilor cum scot aeroterma la o dacie cu bord CN? am auzit ca trebuie dat jos bordul. exista totusi vreo posibilitate sa nu fie necesara si demontarea bordului? a mai facut cineva asa ceva? care sunt pasii mot-a-mot?
intreb pt ca mi s-a spart caloriferul si trebuie inlocuit.(cel putin asa cred in sensul ca am gasit lichid pe mocheta si baga miros de antigel fierbinte)
mi-a zis cineva ca mai bine imi iau aeroterma suplimentara decat sa o desfac pe cea originala.
multumesc.
*



1.Scoti torpedoul pentru a vedea clemele si pentru furtune.
2.Slabesti bara de fier de sub bord.. cu o cheie de 10-11 daca nu ma insel.
3.Desfaci toate clemele,dai jos plasticul.. si ai acces la calorifer.
O sa fie al drq de scos.. dar se poate ! (aceasta operatiune am facut-o anul trecut )
crizarachetelordincuba
Multumesc pentru raspuns.
Am sa incerc sa desfac asa cum m-ai sfatuit.
Sper sa am destul loc.
Daca reusesc dau de stire.
Luna asta trebuie sa fac ceva ca vine frigul. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.