Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: boxe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
_Gio_
Salut

Tocmai ce am luat un casetofon kenwood kdc-w4534 4x50w pentru loganul meu (nu ma intreabati cum si de ce biggrin.gif ) si as vrea sa iau si niste boxe (sau difuzoare, ma rog). Tinand cont ca e Laureate si are deja 4 boxe as vrea sa le schimb cu 4 boxe mai bune de 13 cm (nu vreau sa fac modificari sau alte chestii). Am dat search pe forum dar nu prea m-am lamurit.

Din ce am vazut eu p-aici pe forum si din ce am cautat pe net am inteles ca Alpine sau Pioneer ar fi mai bune. Asa ca m-am orientat la cateva modele, si anume:
- Alpine SPS-13C2 2x35W 2-way ~ 170 RON perechea
- Alpine SXE-1325S 2x35W 2-way ~ 100 RON perechea
- Alpine SPE-13C2 2x30W 2 way ~ 110 RON perechea
- Pioneer TS-E1396 2x35W 3-way ~ 280 RON perechea
- Pioneer TS-E1376 2x30W 2-way ~ 250 RON perechea
- Pioneer TS-A1311 2x35W 3-way ~ 220 RON perechea

Eu unul as opta pentru modelele 2x35W. Nu vreau sa se auda muzica tare, ma intereseaza mai mult calitatea sunetului si sa aiba ceva bass (mai bine zis cat mai mult biggrin.gif ). Tinand cont de faptul ca sunt cam pe dinafara la capitolul asta, as avea cateva intrebari:
- care-i treaba cu boxele/difuzoarele coaxiale? Sunt mai bune decat cele normale?
- de ce e asa mare diferenta de pret intre Alpine si Pioneer? Chiar merita banii in plus?
- care sunt mai bune 2-way sau 3-way? Eu tind sa cred ca cele 3-way. Atunci de ce e1376 2-way sunt mai scumpe dacat a1311 3-way?

Are cineva montat pe Logan unul din modelele de mai sus? Se potrivesc? Voi pe care mi le-ati recomanda? Astept orice fel de sugestii/sfaturi chiar daca NU cuprind modelele de mai sus.

Mersi mult
bogidan21
Salut
Pai in primul rand boxele 3 way au tweetere pe cand cele 2 way nu au
Eu din proprie experienta inclin spre pioneer. Calitatea sunetului zic eu ca e mai buna.... bas doar cu 4 boxe nu prea exista. cred ca mai important e sa iti acelasi model si pe fata si pe spate dar daca vrei calitate cumpara sisteme de difuzoare cu filtre tweetere separate
PaulT
Tweetere au si cele 2 way(au bass si tweeter)...Nu are nici o importanta daca sunt la fel boxele pe fata si pe spate.La capitolul boxe entry level(cu preturi normale) as recomanda firme specializate pe car audio:Magnat,Mac Audio,DLS,Ground Zero,Coustic...etc.Si au preturi normale chiar si cele pe componente(bass,tweeter separate + filtre).Si ai si bass doar din 4 difuzoare.Chiar destul.
caty2k
salut, in primul rand nu esti obligat sa iei de 13" ... deoarece in interiorul portierelor se afla un adaptor de plastic in care se pun boxele, scoti adaptoarele alea si pui boxe de 16.5" ca sa poti pune si capacele boxelor! pe spate nu trebuiesc neaparat ovale, dar daca tu preferi e treaba ta, si stai si mai mult la aia sa taie si sa faca! apropo de boxe, cand iti iei altele vezi ca aia de la dacia au facut economie de fire la boxe, asa ca roaga-l pe cel care le pune sa-ti puna un cablu mai lung! salut si bafta la boxe ! biggrin.gif
day4tunning
salut....sincer...eu am un lg rcd...si dufuzoare nu sunt cine stie ce...sunt de 13" pe fata la 70 ron pioneer si pe spate de 16.5" la 100 de lei...si imi ajung pe ce fac eu.de ar fi sa imi bag ceva mai sanatos....eu in general merg pe blaupunkt.....stiu k sunt destul de bune.
parerea mea smile.gif
thedragon
2 way= difuzor pentru inalte (tweeter) si difuzor joase
3 way= ddifuzor inalte, joase si difuzor de medii
si mai este inca un tip cel de sistem alcatuit dintr-un difuzor de joase (woffer) si de un tweeter( separat) acest tip este recomandat pentru usile din fata ( tweeterele pot fi puse cat mai aproape de urechile ascultatorului si nu la glezne tongue.gif sporind astfel calitatea muzicii )

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CX653/ (pentru spate)
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CS502/ (pentru fata)

magnat si mac sunt sub coustic smile.gif referindu-ma la difuzoarele care sunt in aceeasi lungime de bani biggrin.gif
speed_fane
daca te ajuta la ceva:

si eu initial am avut aceasta dilema da intr-un final am ajuns sa pun boxe jbl pe 13 in fata si ovale spate, statie si sub, toate jbl iar ca unitate am un mp3 player jvc din 2004 de pe vechea masina si sunt super multumit
rayn3
Ca sa nu mai deschid alt topic.....la varianta de Logan ABS Plus, este facut cablajul pentru boxele din spate?? am vazut ca sunt decupajele dar fire nu am prea vazut....As vrea sa imi pun si pe spate doua difuri...Trebe sa imi fac eu cablajul pentru spate?? Multam
Brainie
(Trecând peste faptul că n-ai binevoit să cauți pe forum:)
Nu are cablaj pentru spate, deci "trebe" să ți-l faci.
_Gio_
Pana la urma m-am hotarat sa iau 2 perechi de 13cm (nu vreau sa stau sa dau gauri si oricum nu vreau discoteca in masina ma intereseaza mai mult calitatea si nu cantitatea). Din ce am mai cautat si eu m-am oprit la doua modele:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CX502/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...per_Audio_13.2/

Nu prea as vrea cu tweetere separat ca iese cam tiganie (sau cel putin asa cred eu). Care ar fi mai bune, Coustic sau Mac Audio (am inteles ca Mac-urile au bass-ul mai puternic) ?

CriSTI68
ce diametru au boxele din usile din fata si cele din spate ??
bobo77
13...scrie 7 posturi mai sus...
hunior
casetofon la tine inseamna cd player?sau esti un om conservator si ramai la caseta in loc de cd?
CriSTI68
deci 13 pe fata si 16 pe spate ?
FILter
Dimensiunile sunt 13 si in fata si in spate. Recomand in fata niste boxe pe 2 canale de la DLS.
@_Gio_ Tiganie iese daca lipesti cu adeziv tweeterul peste plastic. Daca te chinui un pic si dai fetele de la usi jos, tai plasticul si pui un tweeter-ul la nivel te asigur ca iese ceva ca lumea. O sa pun poze cu tweeterele mele si te asigur ca nu se pune problema de tiganie.

L.E. Am adaugat si pozele.
unEL
Eu am luat astea pe spate asi astea pe fata.
Daca nu ai bani multi nu te baga la nebunii. Mai bine stringi bani si iti iei pe rind cite 1 pereche, pe urma amplif si daca vrei si bass stii ce ai de facut.
Pana ieri am avut pe masina Alpine SD de 13cm. Nu sint rele, dar ... nu e deajuns.
Si bass pe 13cm nu o sa ai niciodata.
Recomand o investitie mai serioasa, daca vrei bass.
Eu ce am luat impreuna cu statie pe masura sint la limita antifonarii ca altfel mi se umfla aripile.
Ca o recomandare, mai bine iei ceva bun din start de cit sa dai bani de 2 ori ... asa ca mine.
Iti zic asta pt. ca am dat 340 ron pe doua perechi de alpine si acum nu receuperez mai mult de 200 ron pe ele. Din start am pierdut 140 ron.
Si cu bani putini poti sa obtii o sonorizare buna. Poti gasi un amplif pe 4 canale, cu boxe de 16,5cm, si nu faci nici modificari.
Nu uita sa cumperi si un kitt de cabluri, ca altfel o sa ai pierderi, si e pacat.

P.S. Ai grija cit de adinci sint boxele, ca sint unele "destepte" care chiar daca au 13cm nu intra in locul ala.

@FILter frumos puse, dar saracii aia din spate le tiuie urechile.
marius80_eugen
QUOTE(FILter @ 14 Apr 2008, 09:53)
Dimensiunile sunt 13 si in fata si in spate. Recomand in fata niste boxe pe 2 canale de la DLS.
@_Gio_ Tiganie iese daca lipesti cu adeziv tweeterul peste plastic. Daca te chinui un pic si dai fetele de la usi jos, tai plasticul si pui un tweeter-ul la nivel te asigur ca iese ceva ca lumea. O sa pun poze cu tweeterele mele si te asigur ca nu se pune problema de tiganie.

L.E. Am adaugat si pozele.
*



In spate ... eu nu ti-as dori sa stai vre-o ora ... apoi in fata nu-mi pot imagina ce "scena" ai creat tu .

P.S. Lucrarea , ca realizare e buna , dar amplasarea este complet gresita !
razvanu
"unEL" daca ai pus jbl GTO527 pe fata,,,,ai mai facut vreo modificare?? adancimea pare cam mare,,,iar impedanta de 2ohm este ok?
adiya
QUOTE(FILter @ 14 Apr 2008, 10:53)
Dimensiunile sunt 13 si in fata si in spate. Recomand in fata niste boxe pe 2 canale de la DLS.
@_Gio_ Tiganie iese daca lipesti cu adeziv tweeterul peste plastic. Daca te chinui un pic si dai fetele de la usi jos, tai plasticul si pui un tweeter-ul la nivel te asigur ca iese ceva ca lumea. O sa pun poze cu tweeterele mele si te asigur ca nu se pune problema de tiganie.

L.E. Am adaugat si pozele.
*


Mai bine iti puneai si tu oglinzi electrice si astfel gaseai un loc adecvat pentru tweetere. Pe spate i-ai omorat...
unEL
QUOTE(razvanu @ 30 Apr 2008, 10:01)
"unEL" daca ai pus jbl GTO527 pe fata,,,,ai mai facut vreo modificare?? adancimea pare cam mare,,,iar impedanta de 2ohm este ok?
*



Spre rusinea mea, dupa ce am pus amplificatorul asta si boxele astea mi-a fost lene sa mai montez si boxele pe fata chiar daca sint 4+4 suruburi.
M-am chinuit cu setarile si acum constat ca nu folosesc nici macar 50% din ce poate amplificatorul.
Am hotarit sa le vind si sa pun astea.
Oricum calitatea e deosebita si ai bass clar.
Cine e interesat vreau sa vind 4 boxe din astea cu 200 ron+transport.
unEL
QUOTE(razvanu @ 30 Apr 2008, 10:01)
"unEL" daca ai pus jbl GTO527 pe fata,,,,ai mai facut vreo modificare?? adancimea pare cam mare,,,iar impedanta de 2ohm este ok?
*



Dupa ce aseara am vindut boxele de pe spate in seara asta am hotarit sa pun JBL GTO527 pe fata.
Intradevar boxele sint mai adinci.
Modificarile sint urmatoarele:
Decupat suportul de boxa ca sa intre boxa in el. Pt decupare am folosit un cater.
Mai e nevoie de o modificare pe care eu o aveam deja, adica trase mufe gen papuc pt. ca original are un altfel de mufe.
Singurul lucru pe care trebuie sa-l mai fac e sa intorc noile boxele cu twiterul in jos ca imi cam tiuie urechile, chiar daca am lasat twiterul pe 0db.
Mai am de vinzare 1 pereche de boxe de mai sus si suportii lor din spate, rezultate in urma extragerii lor de acolo.
Va salut
Thejock3r
Recomand boxe 16.5 cm de 65 - 80w fata si pe spate ovale sau cum o fi peste 80 w. Calitate deosebita , mp3-ul urca f mult in volum datorita boxelor fata..etc Eu am avut asa ceva :
fata : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...xiale/TS-E1396/
spate : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...xiale/TS-E6996/
Mp3 : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...er/DEH-P5800MP/
Portbagaj :

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...ack_Mutant_CST/

Boxele fata au fost inlocuite de curand in :
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...X_Audio/THS602/ .

Tin sa va zic ca inainte, cu cele de 13 cm ) puteam da din mp3 pana la 42 volum, mai incolo facea ca naiba! Acum , ajung pana la 55 volum , din 60 maxim, si se aude f f clar si..tare !
Pentru montarea celor de pe fata , nu am avut nevoie de nici o modificare!
parpanel
Daca iei Pioneer, treci direct la 17 cm pe componente (TS-A172C) si montate pe inele MDF. Eu am coaxiale de 13 pe fata (TS-G1349) si ovale pe spate (TS-A6911), iar intre ele este o diferenta foarte mare de putere (35 w vs 80 W). Alea de pe fata abia se aud sad.gif
Thejock3r
Exact ce am zis eu mai sus ! e diferenta mare si nu se merita! banii de la 13 " la 16.5 " sunt tot pe acolo !!
parpanel
Oricum pe urma te lovesti de alte probleme cum ar fi antifonarea si pretentii din ce in ce mai mari pentru calitatea sunetului.

Thejock3r cum ai montat difurile de 16,5 pe fata fara modificari?
Thejock3r
Simplu: Cu ajutorul unei surubelnite electrice (sau cum i se spune) am prins 4 suruburi cu cap ascutit in tabla din interior a usii ! De retinut este faptul ca nu am prins si boxa de usa si fata boxei. Am prins doar fata boxei si sta perfect !
Serje
Poza ii beton tongue.gif
Thejock3r
Atasez diseara poze, ca vad ca de la munca nu ma lasa sad.gif Scuze ..
BV05RAU
Salut am citit tot despre boxe aici pe forum si nu m-am lamurit.As vrea sa imi pun boxe pe fata(am preferance) iar pe spate sa le pun pe cele existente .Care e diferenta intre coaxial si chestii d-alea?nu ma pricep deloc.Am inteles ca imi trebuie de 13 pe fata.Vrea sa le schimb pe fata tot cu unele de 13 dar fara sa fie nevoie de inele adaptoare si altele.Deci ce fel de boxe imi trebuiesc fara a modifica nimic?Nu neaparat marca dar coaxiale 2 canale...nu stiu.
AR-18-MOS
Fara a modifica nimic, trebuie sa aiba 13Cm diametru.
Pentru sunet, cam ce suma vrei sa investesti?
BV05RAU
Cam 100 Ron pe fata.Deocamdata nici cas nu am dar le fac usurel pe rand.
Thejock3r
Ia-ti man pe 16.5" pe fata pentru ca nu trebuiesc modificari aduse ulterior. Se scoate doar suportul vechi de 13" si se prinde boxa in usa. Nu zdrangane , nu face urat. Mai trebuie sa-ti zic faptul ca e posibil ca la boxe de 13" luate pe fata si spate sa ramai dezamagit de de modul cum se aud cele pe care le vei cumpara fata de cele existente pe masina. Cu un alt mp3 (fata de cel stock) o sa ai o alta auditie chiar si pe boxele stock.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.