Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cel mai calitativ model sub 15000E
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
St
Sunt chiar curios, dupa voi care e modelul cu cea mai buna calitate a fabricatie cu pretul DDp(cu toate tazxele incluse) sub 15000E. Nu am incl;us unii producatori si masini pe care i-am considerat fara sansa de castig. de ex Aro.

Imi cer scuze fata de moderatori daca s-a mai discutat asta prin alta parte, sau daca este alt chestionar cu acelasi lucru, (eu nu am gasit) si rog sa stearga Topicul daca mai exista pe undeva acelasi lucru.

Eu am votat pentru Octavia II
GeorgeB
iti lipseste subaru impreza ! este pana in 15 000 . luat in leasing la sfarsitul contractului de leasing acolo ar ajunge.

oricum ai neglijat toate marcile non europene pe motiv de taxe vamale . ceea ce nu este prea corect . asa ca mai adauga optiuni la chestionar biggrin.gif
madalina
Dar cu toyota Yaris, ce ai avut? Ca cel mai scump model produs in Europa e 12.500 euro cu toate taxele...
St
QUOTE(madalina @ 3 Dec 2004, 22:37)
Dar cu toyota Yaris, ce ai avut? Ca cel mai scump model produs in Europa e 12.500 euro cu toate taxele...
*




Am pus Corolla, o sa pun si Yaris, dar deocamdata nu reusesc. Nu pot sa modific Poll-ul. rog un moderator sa o fac, sau sa imi arate si mie cum sa fac.

Dar spuneti si pe care sa le sterg, ca merg doar 20 masini.
Bogdan_F
Am votat pentru Golf, pentru ca toate testele il indica drept o masina de f buna calitate (un pic mai sus decat Octava 2 care e pe aceeasi platforma). Vorbim aici de calitatea initiala (asamblari, materiale folosite, etc). . Despre calitatea in timp (fiabilitate) cred ca toyota corolla e campioana (cel putin asa indica testele JD power si clasamentele ADAC).

O mica precizare, cred ca aici sunt amestecate modele din clasa economica (Albea, Kalos, Logan, Accent, Cielo) cu modele din clasa normala ca sa zic asa (golf, octavia, megane, etc). De aceea cred ca ar fi fost mai bine sa se faca pe o marja mai ingusta de pret (ex: 11.000-15.000€) si un alt clasament pentru masini sub 10.000 euro. (eventual si cu motorizari cat de cat similare, ca sa comparam mere cu mere si pere cu pere)
SorinTSI
Toyota Corolla,cel putin dupa studiile ADAC si TUV din Germania.
St
Se pare ca o sa castige Vw Golf. Apropo de studiile J.D. Power. Acelea sunt pentru cat de multumiti sunt de masina, daca este ce se asteptau clientii
Valentine
Cred ca primele 13 optiuni se pot scoate direct din chestionar .. smile.gif

Am votat Skoda II ... mi se pare super masina.
GeorgeB
SUBARU !!!
Ov
am votat hyundai. Ma gandesc doar la cei 5 ani de garantie wink.gif
GeorgeB
dar doar la motor si cutie. dar ce te faci cu restul ? oricum la suspensii ai garantia pana in 30 000km. si la skoda la fel . multa bafta .
Ov
oricum n-am sa-mi iau.
golfu' e cam la capatul limitei de pret, adica cel mai ieftin e ~14.000 DDP
MoneyTalks
Nu a votat nimeni cu... Logan? icon_mrgreen.gif
GeorgeB
pai a zis : calitativ !!!
MoneyTalks
Tocmai! icon_mrgreen.gif Sa inteleg de aici ca la Logan calitatea e... zero? blink.gif
vv
Nu, dar cu draq sa compari Logan cu MeganeII? De banii aia (15k) iti iei un M2 cu toate dotarile Logan + multe altele. Da, e dublu ca pret, dar e evident mai de calitate - oricat de inrait fan Logan ai fi nu se poate sa nu vezi asta. De fapt multe optiuni n-au ce cauta fix din acest motiv - chiar daca sunt ok pentru pretul lor, nu se compara cu masinile care au un pret de 15k euro
SilviuB
Corolla !
Imi plac lucrurile facuta de japonezi !
St
Cred ca o sa castige Golf V deocamdata(50 voturi) clasamentul este in felul acesta :
1.Volkswagen Golf V 13 voturi -- 26.00%
2.Skoda Octavia II 12 voturi-- 24.00%
2.Toyota Corolla 12voturi--- 24.00%
GeorgeB
pune si subaru acolo. ca se incadreaza in pret si calitativ este peste pretendentele la titlu tongue.gif
St
QUOTE(GeorgeB @ 12 Dec 2004, 21:41)
pune si subaru acolo. ca se incadreaza in pret si calitativ este peste pretendentele la titlu tongue.gif
*




Nu mai pot. Rog un moderator sa modifica. Sa scoata o masina sub 10000E si sa puna Subaru.
luxcor
Toyota, Nissan sau Subaru ...
tache
nu se poate compara logan cu golf v pentru ca fac parte din categorii diferite de pret
mai corect este sa dai un ecart de pret mai mic : 10.000 - 15.000 euro
Gip
Cred ca ar fi fost bine daca ai fi bagat si o limita inferioara. Nu poti compara masini de 10 k-eur cu unele de 15 k-eur... deja intri in alta clasa. Daca ar fi sa ma intrebati pe mine la capitolul calitate-fiabilitate japonezii sunt pe primul loc urmati foarte indeaproape de nemti (la sub un pas). Francezii se misca si ei bine, dar sunt cu un pas in urma japonezilor la capitolele astea. Eu recunosc ca am votat cu Toyota pentru ca lucrez in fabrici din domeniu auto de vreo 6 ani si stiu ca la capitolele astea Toyota e considerata benchmark de catre toata lumea (GM, Ford, DC, VW, etc.) si cine nu o recunoaste nu are bun simt.
Eu cred ca puteti face
- un test pentru masini pana in 12 k-eur (in care puteti baga si Toyota Yaris, Skoda Fabia si altele)
- un test pentru masini plecand de la 12 k-eur pana in 16-18 k-eur (unde mai intra multe masini remarcabile, cum spunea colegul de Subaru)
Bafta!!
tache
hai sa recunoastem ca-i cam greu de facut aceste clasificari
in autoexpert, la pretuir intre 5.000 si 10.000 euro sunt trecute 76 modele, iar intre 10.000 si 15.000 euro, peste 150
MMihai
megane II rulleezz smile.gif daca ne gandim un pic este ceva de capul lui, desi nici golful nu e de lepadat.. peugeot 307.. greu de decis eu le-as lua pe toate biggrin.gif
St
QUOTE(MMihai @ 14 Dec 2004, 19:05)
megane II rulleezz smile.gif daca ne gandim un pic este ceva de capul lui, desi nici golful nu e de lepadat.. peugeot 307.. greu de decis eu le-as lua pe toate biggrin.gif
*




...............daca ti-ar permite buzunarul


Intreb moderatorii de la statistici, pot face inca 2 topice. unul cu sub 10000E si altul intre 10000 si 15000????
maxx
megane II e cel mai bun si are pretul cel mai bun...
10.500 - 1.4 16V 98Cp 243.gif
fara taxe wink.gif
osirus

Am votat cu skoda,urmatoarea mea masina!!Pacat ca e o asa marja mare de preturi!Daca ar fi fost sub 10mii,logan ar fi primit si el voturi...........asa,normal ca vrei o masina mai dotata si straina chiar daca e dublu la pret fata de lgn!Celelalte nu intra in discutie................
CristianH
Am votat cu Skoda OII. Daca as avea banii, maine as cumpara-o.
Ma intreb doar daca mi-ar incapea in garaj... cool.gif
AND
Nu-mi vine sa cred ca n-a iesit pe primul loc 307! Cel mai bun motor diesel din lume.. As lua un 307 peste orice masina de 15.000e
asarban
Parerea ta!
Adrian_Solenza
Ford Focus! Imi place mie foarte mult, si nu sunt prea multe pe sosea ! Marca de traditie, nu de duzina (vezi scoda biggrin.gif )
asarban
Ma scuzati..dar skoda e macar la fel de veche ca si ford
Adrian_Solenza
Da, dar Ford e prima masina de serie fabricata... Nu zic ca Skoda nu e masina, dar daca nu erau nemtii sa ii ajute... Pe aia de la Ford i-a ajutat careva?
Latza
Nissan Almera din pura subiectivitate.
Lexy
QUOTE(Latza @ 25 Jan 2005, 12:30)
Nissan Almera din pura subiectivitate.
*




Cred ca acest topic este oarecum sortit esecului sau dc nu makar unor erori foarte mari.Deja daca vrei sa compari aceste masini care sunt in clase diferite si la 15ddp unele de acolo sunt chele de optiuni, dc vrei sa iasa ceva ok, trebuie ca mai intai fiecare din cei care au votat sa se fi urcat macar in 10 masini din lista aia daca nu toate.Ceea ce ma insel ca este asa. Nu vorbim de motoare,pc,cuplu si fiabilitate care oricine mai interesat afla sau nu afla de la net/friens/etc..vorbim de model calitativ...si deja cam iti trebuie o cat de mica relatie cu masina in cauza ca sa spui fondat: da este cea mai calitativa dupa parerea mea.

Eu am votat Corolla...si m-am mai urcat si-n Stilo,Lacetti,Accent,Megane 2,Leon,Golf 5...


Btw ce Stilo e la 15000 ddp?????????Chiar ma roade
JohnyBe
Skoda Octavia desi am Logan nu il laud il las la locul lui.
Daca se puena intrebarea de masina la 8mii euro atunci votam Logan!!!
Raoul
Se pare ca cei de la Toyota , fac cea mai buna masina dintre cele enumerate. Se pot vedea nenumarate opinii ale unor organisme abilitate in acest sens.
AND
Octavia II , din punct de vedere calitativ. Chiar daca este facuta pe platforma Golf V , deja sunt doua masini complet diferite. Nu cred ca ar alege cineva Golful peste O2 .

Din punct de vedere dotari/pret , Megane II si Lacetti stau excelent.
lar
Toyota Corolla. Punct. Cu toate ca pana acum ceva vreme eram fan VW Golf. Se pare insa ca nu mai este Golful ce a fost odata sad.gif Cat despre Peugeot 307 e modelul actual cel mai nereusit al lor (nefiabil) dupa parerea mai multor posesori ce semneaza condica frecvent prin service.
ursamajor
Am votat Peugeot, feblețea mea. smile.gif Am și condus una și mi-a plăcut.
Liviu
Buna .. sau mai putin buna ... cea mai bun alegere pana la urma este masina care iti place.
Cand o sa intelegeti ca nu exista "cea mai buna" masina. Exista masini cu anumite calitati si anumite dezavantaje ... dar nu le puteti compara pe toate intre ele. Unora le place spatiul interior, altora siguranta .. altora tot felul de briz-brizuri ca accesorii .. etc.

Asa ca , domnule ST .. acest poll nu prea are nici o relevanta. caci daca cineva planuieste sa isi ia masina tot masina care o sa ii placa cel mai mult o sa si-o cumpere. Nu cred ca o sa asculte ce ii place lui George sau ce imi place mie wink.gif.

Bafta !

P.S.: eu, tinand cont ca am megane am votat in consecinta .. caci am fost pus in exact situatia poll-ului .. aveam 15.000 euroi si am vrut masina .. si am ales ce mi-a placut cel mai mult.
adso
si in plus "calitativ" nu inseamna in nici un caz "de calitate" tongue.gif
AND
Lista asta nu cuprinde toate modele valabile pana in 15.000 euro . In primul rand la pretul asta ne uitam la clasa compacta , care din start elimina orice masina din clasa mica. Deci adio C3! Logan , Colt , Cordoba , Albea , Accent si Mazda 2 sunt undeva intre , doar ca sunt sunt totusi sub clasa compacta. Putem sa mai adaugam : Skoda Octavia Tour, Opel Astra Classic II , Hyundai Elantra , VW Bora , Citroen C4 ..si cam atat. Si hai sa consideram ca in lista este vorba de Noul Seat Leon , Astra H , Noul 307 si Noul Focus.

In ianuarie am zis ca as alege 307 peste oricare model de acolo. In prezent , singura care as lua-o peste 307 , sau cel putin as considera-o , ar fi acest nou Leon. Poate si Astra H .. rolleyes.gif
Smudo
Am votat Leon, referindu-ma doar la cel vechi. Cel nou nu pot sa-l vad. Golful nu mai arata a masina germana, octavia II mi se pare ca arata mai nasol decit octavia I la partea frontala, la astra H ma enerveaza pozitia prea inalta la volan chiar si cu scaunul lasat la maxim, iar masini koreene, italienesti si frantuzesti nu as cumpara. Japonezele mi se par ok, dar corolla nu prea e pe gustul meu (dpdv al designului), si mazda 3 nu am vazut aici sad.gif . Leonul vechi, chiar daca are grilele de plastic dintre faruri asemanator cu cele de la Honda Prelude '93 - '96 (deci nu neaparat ceva super-modern) mi se pare totusi frumusel.
P.S.: sper sa nu-mi fac "prieteni" noi odata cu postul asta, care sa-mi spuna ca habar n-am de masini. E vorba doar de gusturile fiecaruia.
AND
Pfffff habar n-ai de masini !!! mad.gif - Glumesc smile.gif

Cred ca noul Leon o sa fie cea mai "tare" masina din clasa ei . Replica nu stiu de la cine urmeaza sa vina.. cam nici un model din toate astea nu e pe cale sa-si inceapa o generatie noua. Poate peste 1-2 ani sa vedem o noua Corolla sau un nou Almera si Stilo. In rest toate ori abia si-au inceput noua generatie , ori sunt pe la mijloc.

Cam grav nu? wub.gif
Smudo
Am cam observat ca asta tinde sa fie noul trend, forma gen golf 5, leon nou, corolla, honda civic, fiat stilo (dar asta nu e chiar asa de mult), si cred ca mai sint. Poate sint mai inapoiat putin, dar nu prea imi plac "buburuzele" astea. Imi plac mai mult masinile gen bmw 1, audi A3, mazda 3, astra H, in ordinea in care le-am enumerat. Asta deocamdata, cind or veni copii o sa ma orientez spre vreun combi sau van mai micut gen opel zafira.
P.S.: Bine ca ai tu habar mad.gif . Am glumat si eu smile.gif .
Lexy
QUOTE(Smudo @ 2 Oct 2005, 03:54)
Am cam observat ca asta tinde sa fie noul trend, forma gen golf 5, leon nou, corolla, honda civic, fiat stilo (dar asta nu e chiar asa de mult), si cred ca mai sint. Poate sint mai inapoiat putin, dar nu prea imi plac "buburuzele" astea. Imi plac mai mult masinile gen bmw 1, audi A3, mazda 3, astra H, in ordinea in care le-am enumerat. Asta deocamdata, cind or veni copii o sa ma orientez spre vreun combi sau van mai micut gen opel zafira.
P.S.: Bine ca ai tu habar  mad.gif . Am glumat si eu  smile.gif .
*



Buburuzele pe care le-ai recomanat tu sunt tot la clasa compacta la fel si cele care-ti plac. biggrin.gif
Smudo
Pai da, stiu si eu ca sint in aceeasi clasa, da' cred ca-s mai conservator eu cind e vorba de masini, de aia nu prea ma atrag "buburuzele" alea. Oricum seria 1 de la bmw... mi se pare nebunie de frumoasa, chiar daca pe locurile din spate nu mai incape nimeni daca stau eu la volan. smile.gif
el-ninio
Eu am votat cu Skoda O.II Sincer daca as avea banii as lua-o fara sa stau la discutie (1.6 FSI 115 CP 6.7l% consum mixt ) dupa asta mai prefer Megane sedan II tot 1.6 115cp. Calitatea si designul Skodei mi se par reusite
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.