Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: help
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
7blue7boy7
Buna, am o dacie din 90 si azi mi-a facut din nou surprize. Mergand prin orash am ramas fara farna. NU mai prinde deloc , Mentionez ca m-am uitat si am lichid de frana. Am fost la service si maine cica am probramare. Rugamintea mea e daca stie cineva sa imi spuna cam care ar fi costurile de reparatie aproximativ sa stiu la ce sa ma astept
AR-18-MOS
Pai, costurile depinde de reparatie, si de mecanic, de pisele care trebuie schimbate etc. Daca ne-ai spune exact care e problema care v-a fi rezolvata in service, s-ar putea spune un pret estimativ. smile.gif
7blue7boy7
Pai chestia e ca nu stiu exact ce are. Banuiesc sabotii sau pompa , poate si vreo spartura pe conducte

22 Feb 2008, 18:12:
Care ar fi cel mai nasol (costisitor) lucru care ar putea fi stricat? Am inteles ca pot fi multe cand e vorba de frane
AR-18-MOS
Discurile, pompa de frana ... smile.gif
radu_
ai grija cu mecanicii ca s-ar putea sa te coste mai mult, depinde ce mai strica pe la ea, mai rupe un aerisitor, etc
il pui sa verifice toata instalatia si incepe cu schimbatu garniturilor din pompa care mai mult ca sigur is de vina, daca nu pierde lichid, il scuipa inapoi in rezervor
ydaniel
oriunde te-ai duce tot te va costa mult;) mai bine faci acasa;)
Adrian_Boy
Bine ai venit pe forum smile.gif

Pai ... depinde ce ai defect.

Uite niste preturi cu aproximatie.

Teava cupru (vine pe sub masina) - 40 ron
Repartitor frana 30 lei
Racord frana - 15 lei
Garnituri - 10 lei depinde de unde sunt schimbate.
Manopera - peste 80 lei maxim 1,5 mil.

Roaga-te sa nu fie servofrana defecta, ca aia e o caruta de bani wink.gif
kalyyyyyy
Costurile,cum ti s-a spus mai sus ,depind de cine,ce si cum face.Sa o luam pe rand:
-daca iti pierde lichid(tu zici ca nu dar e posibil sa piarda putin si sa nu fie observabil)

-garnituri etrier - 10 lei
-pistonase spate-50 lei(nu stiu exact)
-racoarde flexibile - 3*17 lei
-conducte(pot avea piulita din capat dusa) - 20 lei bucata
-repartitor - 40 lei
-servofrina - 90 lei

-daca nu iti pierde deloc lichid

-garnituri pompa de frina - 10 ron(trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa le
schimbe,deobicei la serviceurile mai mari schimba pompa cu totul - 80 de ron)
-daca ai pompa simplu circuit este o posibilitate sa scapi usor,doar cu pistonasele
din spate

Preturile sunt aproximative si deobicei exagerate.Manopera te duce dela 30 de lei pana la 200 lei

Pe langa asta te pregatesti si cu bani de placute si eventual placile de frictiune de la tamburi,te pregatesti si cu inca 2 bidonase de jumate de lichid de rfina dot 3 sau 4(s-au discutat avantajele folosirii fiecaruia).
O recomandare personala este sa nu te zgarcesti la piese,sa iei doar de origine,si pana si mecanicul sau serviceul sa fie unul bun.Se pot intimpla multe gresit,de exemplu poate sa iti stringa conductele de frina gresit pe pompa si apoi sa iti zica :"era stricata,schimb-o!".Deasemenea este recomandabil sa schimbi tot lichidul de frina si sa cureti conductele;daca umblii pe o parte a masinii si descoperi defectiuni,obligatoriu schimbi acelesi lucru si pe partea dreapta.
vallyyy
un mecanic imi zicea o data : nu o fi dracu asa de negru incat sa nu putem rezolva.......eu am ramas fara frane de 3 ori ...defectul a fost la pompa ...avea garniturile duse .......daca ai cu circuit dublu e cam nasol ........daca fasaie pedala e din pompa ,cel putin asa a fost la mine ...si nu cred ca ar fi chiar asa de scump pe cum zic unii pe aici adica 2 mil .......du-te la un mecanic .......in niciun caz la service aia te mananca de bani si-ti mai fac si munca cam de mantuiala ...bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.