Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauciuc - "felii"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
virusssp
BUNA!
Azi am facut un drum mai lung si de la un moment dat am observat ca trage intr-o parte masina... M-am uitat dupa un loc de parcare si in 50 m a inceput sa vibreze tare masina...iar in urmatorii metri parca nu aveam o roata. Am tras pe dreapta imediat si am observat ca anvelopa dreapta fata era "felii". (nu puteam opri pe loc pentru ca era drum E). Am pus rezerva si am plecat - dar cu rezerva am observat ca trage usor in stanga... se poate din cauza presiunii diferite ?

Este suficient sa schimb doar cauciucul taiat sau trebuie neaparat pereche pe fata? Pe spate am 2 cauciucuri diferite..
argon
Posibil si presiunea, dar daca nu, iti trage intr-o parte pentru ca sunt cauciucuri diferite, deci difera greutatea. Chiar daca ar fi la fel, diferenta vine din cauza ca unul e mai uzat, deci mai usor.

Se intampla uneori si in cazul cauciucurilor identice noi si mai ieftine de obicei sa difere greutatea, si atunci trage intr-o parte, cu cat mai mare diferenta, cu atat trage mai pronuntat.
Minel
QUOTE(argon @ 22 Feb 2008, 21:33)

Se intampla uneori si in cazul cauciucurilor identice noi si mai ieftine de obicei sa difere greutatea, si atunci trage intr-o parte, cu cat mai mare diferenta, cu atat trage mai pronuntat.
*



De aceea la schimbarea cauciucurilor se recomanda si echilibrarea ,pt a evita astfel de probleme !!!
tester
Si tot odata este recomandat ca pe aceasi punte sa avem acelasi tipuri de anvelope. Pentru a minimiza diferentele dintre ele.
virusssp
azi am cumparat un alt cauciuc, dar am aflat ca toate anvelopele mele trebuie schimbate pentru ca sunt neconforme: 165/(S)R13/80 (82)
Eu asa am cumparat masina si in talon scrie maxim 165/R13/70 .. este vreo problema? Se poate intampla ceva..cu politia..? Sau se admite?
vi_escu
Putini gobori se uita la o diferenta de 10% la balonaj, alta e treaba daca "ai bafta" sa te opreasca o echipa mixta politie-rar. Aia se uita!
argon
QUOTE(Minel @ 23 Feb 2008, 11:52)
De aceea la schimbarea cauciucurilor se recomanda si echilibrarea ,pt  a evita astfel de probleme !!!
*




Echilibrarea se face din alte motive, nu se rezolva problema de față. Singura solutie in cazul in care trage intr-o parte cu cauciucuri noi, e sa le permutezi pana scapi de problema, si sa fie invatatura de minte pe viitor ca ce-i ieftin nu e si bun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.