Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdangl
Am si eu o problema. Ieri dimineata cand am vrut sa plec cu masina mi-a cazut pedala de ambreiaj la podea. M-am bagat sub bord si am observat ca era rupt stiftul de la clema, unde intra cablul. Dupa aia am observat ca si clema e rupta. Am cumparat un set care contine clema, stiftul si siguranta. Problema este ca nu pot scoate clema cea veche si rupta, e un chin sa bagi mainile pe acolo pe sub pedale, cineva mi-a zis ca trebuie sa scot cablul de ambreiaj ca sa imi vina mai usor, e adevarat? Cum se scoate cablul de ambreiaj de acolo din comp motor din furca? Multumesc anticipat.
bygy007
unde vine cablul la cutie in partea de jos cablul se termina cu o tija filetata acolo are o piulita de 6 (cu cheie de 10)desfaci cele 2 piulite si scoti cablul ai grija sa nu pierzi butoiasul apoi pui la loc si stringi ca jocul sa fie identic ca inainte daca se invirte tii cu patentul tija de metal
adrianne
Ca sa montezi la loc cablul la cutie, el trebuie strans. La un moment dat, nu se mai poate strange la mana, si atunci trebuie calcata pedala, iar a 2-a persoana baga o cheie intre lonjeron si cutie astfel incat la eliberarea pedalei sa poata fi stranse iar piulitele in cauza. Pedalele de frana si cea de ambreiaj, la final, trebuie sa fie la acelasi nivel.
bogdangl
Am rezolvat problema cu montarea cablului de ambreiaj, dar acum s-a ivit o alta problema. Cupleaza prea jos, muuuult prea jos, din cauza asta imi intra cam greu in viteza, si in plus cand apas pedala mai intai se misca in gol, cred ca pana cam pe la jumate, si abia dupa aia incep sa simt si eu ca virgula calc o pedala smile.gif Inainte sa schimb cablul mergea super, cupla putin mai sus de jumate si era super ok, cel putin eu ma obisnuisem asa si nu aveam nici o problema, dar acum abia daca o ridic 1mm (si nu exagerez) si deja incepe sa se miste masina, e aiurea tare de tot. Multumesc si astept un sfat, ce sa fac?
cosminus
Verifica jocul la cablu. Sa fie 2-3 mm, se regleaza cu 2 chei de 10
bogdangl
stiu de unde se regleaza, dar cum se regleaza mai exact? cand il strang prea tare cupleaza mai jos, si cand e mai liber cupleaza mai sus, sau cum? ca eu nu pot sa-mi dau seama..eu acum l-am strans la maxim, aproape de s-a terminat filetul, da cupleaza jos tare de tot, e super aiurea. multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.