Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare cioc de papagal
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viktor177
Azi am spalat si eu carbu dupa metoda"ciorba de carburator". Am schimbat si jicloarele, cu unele de brasov. Am montat carburatorul pe masina si am verificat jetul de benzina. Se pare ca ciocul de papagal mai are o gaura deasupra pe unde tasneste benzina cand accelerez. Gaura aia nu e la cel vechi. Ar trebui sa fie acolo? MAsina merge destul de bine, la ralanti nu merge rotund. Am reglat si nivelul din CNC dupa schema lui djasu.
Sorin_18
QUOTE(viktor177 @ 23 Feb 2008, 15:26)
Azi am spalat si eu carbu dupa metoda"ciorba de carburator".  Am schimbat si jicloarele,  cu unele de brasov. Am montat carburatorul pe masina si am verificat jetul de benzina. Se pare ca ciocul de papagal mai are o gaura deasupra pe unde tasneste benzina cand accelerez. Gaura aia nu e la cel vechi. Ar trebui sa fie acolo? MAsina merge destul de bine, la ralanti nu merge rotund. Am reglat si nivelul din CNC dupa schema lui  djasu.
*


din cate stiu eu nu mai are nicio gaura inafara de cea pe care arunca benzina (cea normala)incearva sa il pui pe cel vechi daca mai este bun
Stalin
E defect de fabricatie, incearca altul, mai uitate si la garniturile acelea mititele de cupru de la el pe acolo mai scapa benzina cand accelerezi
viktor177
am schimbat ciocul de papagal cu cel vechi, merge ff bine dar cateodata cand accelerez mai brusc da sa moara, dar daca iau piciorul de pe pedala si accelerez iar isi revine. Cauze?
Sorin_18
QUOTE(viktor177 @ 23 Feb 2008, 18:36)
am schimbat ciocul de papagal cu cel vechi, merge ff bine dar cateodata cand accelerez mai brusc  da sa moara, dar daca iau piciorul de pe pedala si accelerez iar isi revine. Cauze?
*


pei nu cred ca are treaba cu ``ciocul`` asa mi se intampla si mie si am rezolvato cu un condensator nou si un reglaj la avans....ti se intampla la accelerari bruste??
viktor177
Da, la accelerari bruste. Condensatorul este schimbat in decembrie. Asa proaste sunt?
Sorin_18
QUOTE(viktor177 @ 23 Feb 2008, 20:16)
Da, la accelerari bruste. Condensatorul este schimbat in decembrie. Asa proaste sunt?
*


si al meu avea o luna dar tot a necesitat schimbarea
Freelancer
Eu am schimbat jigloarele si mergea mai prost ca inainte, am incercat sa reglez avans etc, nu am simtit nici o imbunatatire. Am pus la loc jigloarele vechi si a mers rotund din prima. Le am si acum pe masina. Concluzie: Daca o componenta a masinii merge nu incercati sa o imbunatatiti. In special jigloarele sunt de o calitate mult mai proasta decat inainte.
viktor177
am pus ciocul de papagal vechi. Iar problema cu acceleratul brusc am rezolvat-o prin schimbatrea membranei de la pompa de sprit. Se pare ca am fiert-o si p-aia radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.