Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: boxe dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Crow45
salutare!
daca ma puteti ajuta si pe mine cu un lucru banal?
cu ce fac gaurile pentru boxe din spate mai mari(adica, cu ce tau tabla aia sub luneta)?
aaaaaaaaaaaaa
mad.gif
mad toz
Cu "soricelu'".
Sergeant Pulatchewsky
Soricelu???? (Mouse)?

Mai bine taie cu fexu si dupa aia cu pila faci frumos rotud.
Spor la treaba. laugh.gif
mad toz
Asa zice baietii.
Fierastrau pendular.E mai bine? tongue.gif
Cu flexul te chinui ,mai ales dupa sa mai dai si cu pila.
Vezi ca la fierastraul ala trebuie sa pui panza de fier ca sa tai tabla aia.
Rafi
scoti bancheta scoti si lemnu ala care se afla in spatele banchetei faci un sablon dupa difuzor te pui la plaja in portbagaj faci semn dupa sablon dai cateva gauri(sa poti baga panza) da vezi sa nu spargi luneta si o iei incet incet cu soricelu. BAFTA nu e greu nu dureaza mult.
PS sfat de la mine poate au facut si alti asta pune un placaj de 3 4mm peste tabla si prindel in nituri o sa faca bine la bass. 053.gif 053.gif 053.gif
mad toz
Stiu ca sablonul il gasesti in cutia de la boxe.
Sergeant Pulatchewsky
Daca face bine la bass, atunci neaparat trebe bagat placaj. smile.gif
adrianne
Dacia are caroseria moale, gaurile o slabesc. Eu am boxe aplicate pe spate.
razvan_3asy
De bass ai nevoie, sa cada tabla dupa ea laugh.gif , eu nu am pus nici un carton si tot am bass (uneori prea mult) icon_mrgreen.gif .
on: in vitan 30ron si ti le monteaza aia, asta daca n-ai butelie de gaz (ar costa 50ron).
Rafi
QUOTE(razvan_3asy @ 24 Feb 2008, 07:11)
De bass ai nevoie, sa cada tabla dupa ea laugh.gif , eu nu am pus nici un carton si tot am bass (uneori prea mult)  icon_mrgreen.gif .
on: in vitan 30ron si ti le monteaza aia, asta daca n-ai butelie de gaz (ar costa 50ron).
*


si unde e farmecu da a mesteri la masina ta 053.gif 053.gif cu 50ron bag benzina
ANTIdacie
sau mai poti taia si cu o foarfeca de dabla asa cum am facut eu dupa ce m-am chinuit cu un flex!
SebyAvrig
si io miam taiat tablaraia tot cu ferastrau pendular,dar urmatoarele 3 zile am fost surd total ph34r.gif !face o galagie...de nu-i adevarat... crazys4.gif si pozitia ii tare incomoda...dar m-am scos pan`la urma! blush.gif
iuly82
ce fel de panza ati folosit baieti? banuiesc ca nu din aia penala pentru lemn.....
Rafi
eu am folosit una ordinara dar era pt fier oricum e bine sa ai 2 3 dupa tine ca nu se stie eu am rupt una m-am incapatanat sa tai cumva mai stramb si sa rupt panza biggrin.gif 053.gif 053.gif
GARFIELD 87
eu am taiat cu flexul dar nu prea recomand din cauza aschilor de metal care s-ar in urma taierii aceste se lipesc de luneta si geamurile laterale si foarte greu se curata eu si aacum mai am ceva ramase din cauza ca se curata f.greu ... dar in lipsa de altceva merge si cu flexu smile.gif
Sorin_18
QUOTE(ANTIdacie @ 24 Feb 2008, 12:05)
sau mai poti taia si cu o foarfeca de dabla asa cum am facut eu dupa ce m-am chinuit cu un flex!
*


pei nu e prea groasa tabla aia pentru foarfeca ????
viorel 77
eu am taiat cu foarfeca de tabla. Dar trebuie sa indrepti marginea dupa.
Minel
QUOTE(GARFIELD 87 @ 24 Feb 2008, 22:05)
eu am taiat cu flexul dar nu prea recomand din cauza aschilor de metal care s-ar in urma taierii aceste se lipesc de luneta si geamurile laterale si foarte greu se curata eu si aacum mai am ceva ramase din cauza ca se curata f.greu ... dar in lipsa de altceva merge si cu flexu smile.gif
*




Asta s-a intamplat pt ca nu ai protejat luneta si geamurile spate , si eu tot cu flexu' mi-am taiat locasul pt boxe 6x9 si nu au fost probleme, intr-adevar iti trebuie putintica rabdare si ochelari de protectie neaparat tongue.gif
8429kyd
Eu am dat cu bormasina gaura langa gaura(burghiu mic 3mm parca) apoi cu un patent rupi legaturile ramase,finisezi si cam atat.
Kruger
Am fost la un atelier specializat. Mi-au luat 100 RON (acum un an) si au taiat si montat absolut totul.
psihoursu
poti sa o faci si cu flexu daca vrei sa schimbi si luneta
Minel
QUOTE(psihoursu @ 25 Feb 2008, 13:43)
poti sa o faci si cu flexu dak vrei sa schimbi si luneta
*




S-ar intampla daca ai doua maini stangi ,cu putina indemanare si rabdare poti face o treaba buna daca intr-adevar vrei sa faci cu mana ta si nu te dau banii afara ,daca nu ....la service si alti bani alta distractie !
argon
Cu burghiul din gaura in gaura, tabla se gaureste usor si nu dureaza asa mult cum s-ar crede. Sau un pendular cu o lama pentru metal..asta e ideal.
psihoursu
daca tai cu flexul sar putea sa iti arda geamul scanteile care sar de la flex
dani_devito
Eu zic sa folosesti pendularu , desi si eu am rupt vreo 4 panze dar e mai "usor" si mai sigur decat cu flexu.
thedragon
poate fi pus ceva pe luneta ca sa o protejeze de scantei wink.gif
kalyyyyyy
Dupa ce am incercat cu flexul,bormasina, si un pendular(soricel) neprofesional am facut o pomana si am dat 30 de lei la service unde au injurat aia vre-o juma de ora.Ei au taiat tot cu pendularul si au rupt vre-o 4 panze(care daca nu ma insel sunt scumpe).Daca vrei adresa serviceului da-mi pm.
nicodinyss
cel mai simplu este sa dai gaura langa gaura dar nu inainte sa te asezi confortabil in portbagaj si sa iti faci rost de o pereche de ochelari de protectie..... spor la treaba!!!:d
iuly82
si spanul acela incins iti cade pe fata......
AR-18-MOS
@nicodinyss, si cu spanul ce iti intra in gura si iti cade pe fata ce faci? smile.gif
mad toz
Deci daca ai un pic de indemanare cu pendularul nu rupi nicio panza si iese frumos.Toata treaba e sa nu fortezi in panza.
Sergeant Pulatchewsky
Nu-ti cade spanu in fata daca pui masca de gaze, si mai ai si aer proaspat. radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.