Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
viktor177
Azi veneam acasa coborand o panta cu soarele in spate. Cand sa intru intr-o curba apare o tipa mai mult pe banda mea probabil orbita de soare. Am pus frana brusc si s-a auzit un fel de bufnitura(nu am auzit prea bine ca aveam muzica tare:D) si apoi pedala de frana se comporta ca si cum nu as mai avea servo. Am ajuns acasa facand muschi la gabma cand franam. Frana am, prinde ff bine dar nu mai merge servo. Mentionez ca pompa de frana este noua neavand o luna. Inca ceva, cand apas pedala de aude ceva ca si cum ar rasufla ceva:O. Cauze? Solutii?
P.S. Am citit aproape jumate din topicurle legate de probleme de frana dar nu am gasit nimic sa ma ajute.
vi_escu
Citeste si cealalta jumatate!

http://www.daciaclub.ro/trebuie-sa-schimb-...-t26047-s0.html
xyz
mai mult ca sigur ti s'a spart membrana de la pompa de servo..ti s'a modificat si mersul motorului la relanti??
la mine tot la fel s'a spart si cand apasam frana trepida toata masina din cauza motorului..yo am luat'o cu 30 d lei de la dezmembrari,iar in magazin este 90 de lei:D
viktor177
nu imi face nimic. merge motorul la fel ca inainte, rotund, frumos numai ca tre sa apas ff tare pe frana. Frana tine bine apropo.
L.E chiar tine bine fran am fost sa iau nevasta de la servici si mi-a sarit unu in fata si a frnanat ff bine. Dar ce ma enerveaza e ca fac muschi la gamba:D
kalyyyyyy
Inainte sa schimbi/repari servofrina verifica si tu furtunul sa fie conectat in capete,sa fie intreg,necopt si inlocuieste supapa dinainte de servo(costa 5000).
viktor177
Furtunul e intreg, necopt, etans la capete din ceea ce vad. Nu imi tremura motorul cand apas frana. E ciudat rau mai ales ca frana am dar mai greu decat cu servo, si mai usor decat cu motorul oprit(am facut proba pe o panta)
diaconuliviu
Daca nu tremura motorul, membrana pare intreaga (nu trage aer fals).
Incearca schimbarea supapei albe de pe servo. Daca nu, servo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.